Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4882 resultat

Visar 1633 - 1656 av 4882 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Per Erik Wahlund Tre samtal om främlingens liv i Japan
Tre samtal om främlingars liv i Japan. Häftad utgåva från Alba, 1978. Omslag med invikningsflikar. 75 sidor, 18,5x10,5 cm.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Tina Nordström Tina
Kokbok med 234 recept för alla, oavsett köksutrustning. Bonnier Fakta, 2013. Pappband, fint antikvariskt skick, rikt illustrerad.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Thorsteinn frá Hamri Tystnadens svärd
Romaner och noveller i fint antikvariskt skick. Häftat band, utgiven av Alba 1978. Ryggfoten lätt skavd, aningen veckad.
REA-pris40 kr
Thomas Sjösvärd : Minne och aning
Bokliv Thomas Sjösvärd Minne och aning
Antologin utforskar litteraturens förhållande till tid och historicitet genom diskussioner om tradition och författarskap.
REA-pris198 kr
Van den Bulck, Hilde ; Moe, Hallvard [red.] : Teletext in Europe
Bokliv Van den Bulck, Hilde ; Moe, Hallvard [red.] Teletext in Europe
Boken utforskar teletextens historia och teknik i Europa, samt dess påverkan på policy och användare.
REA-pris266 kr
Forssberg, Anna ; Carlsson, Eric ; Berg, Linda ; Öhman, Anders ; Johansson, Anders E. ; Johansson, Anders S. ; Lund, Jacob ; Jönsson, Maria : Du ska inte tro att du är något
Bokliv Forssberg, Anna ; Carlsson, Eric ; Berg, Linda ; Öhman, Anders ; Johansson, Anders E. ; Johansson, Anders S. ; Lund, Jacob ; Jönsson, Maria Du ska inte tro att du är något
Antologin utforskar Jantelagens relevans och dess kopplingar till individualism och kollektivism ur flera akademiska perspektiv.
REA-pris208 kr
Anton Tjechov : Fästmön
Pangloss antikvariat & text Anton Tjechov Fästmön
En novell som utforskar mänskliga relationer och känslomässiga komplexiteter genom skarpa iakttagelser och stämningsbetonad realism.
REA-pris25 kr
Ernest Mandel : Långa vågor i den kapitalistiska utvecklingen
Pangloss antikvariat & text Ernest Mandel Långa vågor i den kapitalistiska utvecklingen
Boken utforskar kapitalistisk utveckling och dess långsiktiga effekter på samhället.
REA-pris65 kr
Richard Florida : Den stora omställningen
Pangloss antikvariat & text Richard Florida Den stora omställningen
Boken utforskar hur ekonomiska kriser kan leda till samhällelig och ekonomisk förnyelse genom rumsliga och geografiska faktorer.
REA-pris75 kr
E. F. Hill : Revolution and the Australian state
Pangloss antikvariat & text E. F. Hill Revolution and the Australian state
Boken utforskar revolutionära rörelser och deras inverkan på den australiensiska staten under 1900-talet.
REA-pris95 kr
Kent Werne : Allt är en konspiration
Pangloss antikvariat & text Kent Werne Allt är en konspiration
En fascinerande resa genom konspirationsteorier och deras historiska rötter. Utforska hur dessa teorier har format vår förståelse av världen. Boken är bunden i förlagsband och i mycket fint skick.
REA-pris195 kr
Bo I Cavefors : Svarta fanor
Bokliv Bo I Cavefors Svarta fanor
Boken utforskar anarkokonservativ politisk kultur och innehåller insikter från en legendarisk bokförläggare.
REA-pris178 kr
Pangloss antikvariat & text Astri Valen-Sendstad Lina Sandell
Religion och uppbyggelselitteratur. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Främre, nedre pärmhörnet något litet tilltryckt. 192 sidor.
REA-pris80 kr
Dav Pilkey : Kapten Kalsipp
Pangloss antikvariat & text Dav Pilkey Kapten Kalsipp
Illustrerad tecknad serie. Utgiven av Richters 2004. Inbunden i förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket gott skick. 173 s.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Ulrich Küntzel Dollarimperialismen
Marxistisk analys av amerikansk imperialism. Pocketutgåva från 1970, utgiven av Pan/Norstedts. Gott skick, 172 sidor.
REA-pris50 kr
Gösta Zetterberg Törnbom : Chopin
Pangloss antikvariat & text Gösta Zetterberg Törnbom Chopin
Konsthistoria och musik. Bonniers, 1962. Trådhäftad. Normalt antikvariskt skick med liten flik i ryggfoten. 123 s.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Jürgen Renn Albert Einstein - chief engineer of the universe
Vetenskaplig biografi om Einstein. Häftat band från WILEY-VCH, 2005. Fint antikvariskt skick, sidor 10-51 med underlinningar. 472 sidor, rikt illustrerad.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text Kinky Friedman Elvis, Jesus och Coca-Cola
Komplexa mysterier om Elvis, Jesus och Coca-Cola. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. 243 sidor, utgiven 1997.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Anita Amirrezvani Flickan som vävde sidenmattor
Roman med inslag av noveller. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt gulnade snitt, i övrigt gott skick. 340 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Peter Ames Carlin Bruce
Konsthistoria och musik. Limhäftad utgåva från Albert Bonniers, 2013. Fint antikvariskt skick. 517 sidor med färgplåtar.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text André Corvisier A Dictionary of Military History and the Art of War
Militärhistoria och krigskonst. Utgiven av Blackwell 1994. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris130 kr
Pangloss antikvariat & text Johan Kindblom, Maria Kindblom, Mikael Bergquist Bygga och bo
Svensk arkitektur under 1900-talet. Häftad utgåva från 2001 i fint antikvariskt skick. Illustrerad, delvis i färg.
REA-pris45 kr
Unger, Irwin ; Unger, Debi : LBJ
Pangloss antikvariat & text Unger, Irwin ; Unger, Debi LBJ
Politiska biografier om USA:s presidenter. Hårdband, fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Andra tryckningen från John Wiley & Sons, 1999.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text Helge Strömdahl Kommunicera naturvetenskap i skolan
Naturvetenskaplig didaktik och kommunikation. Studentlitteratur, 2011. Första upplagan, limhäftad. Fint antikvariskt skick, utan anteckningar. 286 sidor.
REA-pris140 kr