Pangloss antikvariat & text
Om de andra som inte finns
Kulturstudier och etnografi. Häftad utgåva från Daidalos, 2009. Fint antikvariskt skick. 128 sidor. ISBN 978-91-7173-294-1.
Kulturstudier och etnografi. Häftad utgåva från Daidalos, 2009. Fint antikvariskt skick. 128 sidor. ISBN 978-91-7173-294-1.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Two years, eight months and twenty-eight nights
Roman med engelskt textinnehåll. Utgiven av Jonathan Cape 2015. Hårdband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 286 sidor.
Roman med engelskt textinnehåll. Utgiven av Jonathan Cape 2015. Hårdband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 286 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Den pastorala gärningen i djupperspektiv
Praktisk teologi och religion. Förlagets helklotband från 1968 i mycket gott skick. Skyddsomslag något naggat, övrigt i gott antikvariskt skick. 185 s.
Praktisk teologi och religion. Förlagets helklotband från 1968 i mycket gott skick. Skyddsomslag något naggat, övrigt i gott antikvariskt skick. 185 s.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
What evil means to us
Filosofi och psykologi. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Cornell University Press 1997. 183 sidor.
Filosofi och psykologi. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Cornell University Press 1997. 183 sidor.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Per Arvid Säve och hans samtida
Historiska biografier. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt tilltryckt, i övrigt normalt antikvariskt skick. 135 s.
Historiska biografier. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt tilltryckt, i övrigt normalt antikvariskt skick. 135 s.
REA-pris130 kr
Pangloss antikvariat & text
Karta över nästa värld
Lyrik och amerikansk skönlitteratur. Inbunden med dekorerat pappband, fint antikvariskt skick. Bokförlaget Tranan, 2012. 128 sidor.
Lyrik och amerikansk skönlitteratur. Inbunden med dekorerat pappband, fint antikvariskt skick. Bokförlaget Tranan, 2012. 128 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Våga yoga
Inspirerande yogabok med rikligt illustrerade övningar. Miro förlag, 2008. Förlagets kartonnageband, fint antikvariskt skick. 165 sidor.
Inspirerande yogabok med rikligt illustrerade övningar. Miro förlag, 2008. Förlagets kartonnageband, fint antikvariskt skick. 165 sidor.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Oktoberrevolutionen och de ryska kommunisternas taktik ; Oktoberrevolutionens internationella karaktär
Politisk historia och ideologier. Förlagets vinröda helklotband, 1955. Normalt antikvariskt skick med vissa marginalnoteringar.
Politisk historia och ideologier. Förlagets vinröda helklotband, 1955. Normalt antikvariskt skick med vissa marginalnoteringar.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Valerij Barinov
Konsthistoria och musik. Pocketutgåva från InterSkrift, 1986. Bruksspår, något sliten men välhållen. Omslag något veckat, inlagan gulnad. 190 s.
Konsthistoria och musik. Pocketutgåva från InterSkrift, 1986. Bruksspår, något sliten men välhållen. Omslag något veckat, inlagan gulnad. 190 s.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Storm över Ansalon
Första delen i en episk fantasyserie. Utgiven av B. Wahlströms 2007. Pocket, gott skick med lätt tummade omslag. 186 sidor.
Första delen i en episk fantasyserie. Utgiven av B. Wahlströms 2007. Pocket, gott skick med lätt tummade omslag. 186 sidor.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Magiska ögonblick
Psykoterapi vid psykoser. Natur och Kultur, 2005. Dekorerat och laminerat pappband. Mycket gott skick. 159 s. ISBN 91-27-09569-X.
Psykoterapi vid psykoser. Natur och Kultur, 2005. Dekorerat och laminerat pappband. Mycket gott skick. 159 s. ISBN 91-27-09569-X.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Arkeologi
Illustrerad bok om arkeologi. Häftad utgåva från ARKEO-Förlaget, 1989. Mått: 21x15 cm. Gott skick, namnetikett på insidan av framsidan.
Illustrerad bok om arkeologi. Häftad utgåva från ARKEO-Förlaget, 1989. Mått: 21x15 cm. Gott skick, namnetikett på insidan av framsidan.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Kristallvisdom
Alternativ medicin och terapiformer. Förlagets dekorerade pappband från 1996, fint antikvariskt skick, 159 sidor.
Alternativ medicin och terapiformer. Förlagets dekorerade pappband från 1996, fint antikvariskt skick, 159 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Svensk juristmatrikel
Fint antikvariskt skick. Förlagets helklotband med guldpräglad titel. Norstedts, 1964. Mycket gott skick, 522 sidor. Vikt: 1190 g.
Fint antikvariskt skick. Förlagets helklotband med guldpräglad titel. Norstedts, 1964. Mycket gott skick, 522 sidor. Vikt: 1190 g.
REA-pris120 kr

Pangloss antikvariat & text
De berömda blondinerna
Romaner och noveller inom fransk skönlitteratur. Limhäftad utgåva från Fischer & Co, 2004. Gott antikvariskt skick, 224 sidor.
Romaner och noveller inom fransk skönlitteratur. Limhäftad utgåva från Fischer & Co, 2004. Gott antikvariskt skick, 224 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Jockeydrömmar
En berättelse som utforskar drömmar och ambitioner inom hästsportens värld.
En berättelse som utforskar drömmar och ambitioner inom hästsportens värld.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Brev från nollpunkten
Historiska essäer om 1900-talet. Förlagsband med skyddsomslag, 292 sidor, gott skick. Atlantis, 1996. ISBN 91-7486-231-6.
Historiska essäer om 1900-talet. Förlagsband med skyddsomslag, 292 sidor, gott skick. Atlantis, 1996. ISBN 91-7486-231-6.
REA-pris55 kr

Pangloss antikvariat & text
En Stockholmspojke berättar
Boken ger en insikt i livet för en pojke i Stockholm, med illustrationer som kompletterar berättelsen.
Boken ger en insikt i livet för en pojke i Stockholm, med illustrationer som kompletterar berättelsen.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
De antifackliga klasslagarna
En analys av antifackliga klasslagar och deras påverkan på arbetarrörelsen, utgiven av Marxist-Leninistiska kampförbundet.
En analys av antifackliga klasslagar och deras påverkan på arbetarrörelsen, utgiven av Marxist-Leninistiska kampförbundet.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Den allvarsamma leken
En berättelse som utforskar teman som kärlek och livets allvar, utgiven 1991.
En berättelse som utforskar teman som kärlek och livets allvar, utgiven 1991.
REA-pris60 kr

Pangloss antikvariat & text
Blåsta på miljarder
En bok som utforskar ekonomiska frågor och skandaler, utgiven 1997 i pocketformat.
En bok som utforskar ekonomiska frågor och skandaler, utgiven 1997 i pocketformat.
REA-pris50 kr

Pangloss antikvariat & text
Låt oss grundligare manifestera självförsörjningens, oberoendets och självförsvarets revolutionära anda inom statens alla verksamhetsområden
Boken utforskar självförsörjningens och självförsvarets betydelse inom statlig verksamhet, med fokus på politiska teorier och deras tillämpningar.
Boken utforskar självförsörjningens och självförsvarets betydelse inom statlig verksamhet, med fokus på politiska teorier och deras tillämpningar.
REA-pris195 kr

Pangloss antikvariat & text
Mellan stengrund och stenhus
En akademisk avhandling som utforskar arkeologiska fynd och deras betydelse i historiska sammanhang.
En akademisk avhandling som utforskar arkeologiska fynd och deras betydelse i historiska sammanhang.
REA-pris175 kr

Bokliv
Korten på bordet
En spännande berättelse där en fest blir en mordgåta, med en detektiv som utreder en samling av mördare.
En spännande berättelse där en fest blir en mordgåta, med en detektiv som utreder en samling av mördare.
REA-pris238 kr
