Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4882 resultat

Visar 1681 - 1704 av 4882 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Ma Oftedal Själavakten
Filosofi och personlig utveckling. Pocketutgåva från 2003. Gott skick med dedikation på smutstitelbladet. ISBN: 91-7711-354-3.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text Louis de Bernières Partisanens dotter
Roman om kärlek och identitet. Förlagsband med skyddsomslag, 206 sidor, utgiven av Wahlström & Widstrand 2008. Gott skick.
REA-pris65 kr
Carl Nylander : Avtryck av liv
Pangloss antikvariat & text Carl Nylander Avtryck av liv
Djupt insiktsfull bok om historia och arkeologi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Carlsson Bokförlag, 2010.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Göransson, Lena ; Göransson, Peter Tofvehult
Matlagning med fokus på sötsaker. Häftad utgåva från 2011, fint antikvariskt skick, rikligt illustrerad i färg.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Studenthandbok för Uppsala 1953-1954
Studenthandbok från Uppsala 1953-1954. Trådhäftad, normalt antikvariskt skick, 168 sidor, illustrerad med en utvikbar karta.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text Anja Snellman Kortvingar
Roman om en traumatisk händelse. Förlagsband med skyddsomslag, Norstedts 2005. Mycket gott skick. 187 sidor. ISBN 91-1-301334-3.
REA-pris90 kr
Lionel Davidson : Menoras hemlighet
Pangloss antikvariat & text Lionel Davidson Menoras hemlighet
Roman med engelsk skönlitteratur. Förlagets helklotband, fint antikvariskt skick. Saknar ev. skyddsomslag. 233 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Åke G. Sjöberg En regional innovationsstudie
Historia om telefonens utveckling på Gotland under 1800-talet. Särtryck, häftad, fint antikvariskt skick. Sidor 165-171.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Bloomfield, Harold ; Felder, Leonard Din Akilleshäl
Personlig utveckling och träning. Förlagsband, mycket gott skick, skyddsomslag med lätta bruksspår. Utgiven av Hagaberg, 1988. 169 s.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Abstrakt landskap
Konstutställning med inledande text av Ragnar von Holten. Klammerhäftad, fint antikvariskt skick, 1960, Riksförbundet för bildande konst.
REA-pris120 kr
Georg Brandes : Tragediens andra del
Pangloss antikvariat & text Georg Brandes Tragediens andra del
Historisk analys av Europas efterdyningar. Albert Bonniers, 1919. Samtida, privat halvklotband, fint antikvariskt skick. 198 s.
REA-pris125 kr
Bodell, Niklas ; Kasvi, Leif ; Lidén, Bo : Estonia
Pangloss antikvariat & text Bodell, Niklas ; Kasvi, Leif ; Lidén, Bo Estonia
Teknik och kommunikationer. Bonnier Alba, 1995. Förlagsband, något sämre antikvariskt skick. Saknar skyddsomslag, rygg blekt och något fläckig.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Lars Ulfving Överraskning och vilseledning
Krigshistoria och politisk historia. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick, 159 sidor, glest illustrerad med kartor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Jaan Kaplinski Titanic och isen
Essäer om modern och samtida skönlitteratur. Utgiven av Natur och Kultur, 1997. Förlagsband, mycket gott skick med anteckningar och understrykningar.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Giles Blunt Schamanen
Boken utforskar schamanismens rika traditioner och kulturella betydelse genom en djupgående och informativ analys.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Ben Elton Fruktlösa försök
Engelsk skönlitteratur med noveller. Utgåva från 2001, pocketformat, 283 sidor, översättning av David Nessle. Skick okänt.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text Ivan Moscovich Brainmatics
Logiska tankenötter för spelälskare. Utgåva från 2009, limhäftad, 21x21 cm, normalt antikvariskt skick, illustrerad i färg.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Sven Aurén Livet i min dal
Historiemättad dal nära Paris. Wahlström & Widstrand, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick, namnteckning på försättsblad.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Southern, Terry ; Hoffenberg, Mason Candy
Romaner och noveller i engelsk skönlitteratur. Tredje upplagan, förlagets klotryggband utan skyddsomslag, gott skick, 254 sidor.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Joyce Carol Oates Våld
Kort, tät och skakande berättelse om kärlek. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Utgiven av Albert Bonniers 2005. 165 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Gunnar Åselius Krigen under kalla kriget
Illustrerad bok om kalla kriget. Förlagets klotryggband med dekorerade pärmar. Mycket gott skick. Utgiven av Medström, 2007. 456 sidor.
REA-pris150 kr
Vladimir Kaminer : Militärmusik
Pangloss antikvariat & text Vladimir Kaminer Militärmusik
Roman med tysk skönlitteratur. Pocket, utgiven av Ersatz 2008. Fint antikvariskt skick. 173 sidor. ISBN 978-91-88858-55-9.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text Christian Jacq Ramses. Ljusets son
Första delen i serien om Ramses II. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Andra upplagan, gott skick. 353 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text David Peace 1980
Del 3 i Yorkshire-kvartetten. Inbunden utgåva från Modernista, 2013. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag i gott skick.
REA-pris90 kr