Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4883 resultat

Visar 1609 - 1632 av 4883 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Johnny Roosval Medeltida konst i Gotlands fornsal
Medeltida konst och arkitektur. Trådhäftad, Stockholm: Bokhandelscentralen, 1928. Normalt antikvariskt skick med vissa veck och fläckar. 106 s.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Mikael Nydahl Ariel
Lyrik och slavisk litteratur. Tidskrift, 2004. Häftad, glest illustrerad, mycket gott skick. Innehåller flera intressanta artiklar.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Motorhistoriska Sällskapet i Sverige
Motorhistoriska Sällskapet i Sverige. 2006 (Trosa). Limhäftad, tvär 4:o. 426 sidor. Litet hundöra sid 315-316, i övrigt gott skick.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text Thomas Hylland Eriksen Små platser – stora frågor
Introduktion till socialantropologi. Nya Doxa, 2000. Häftad. Normalt antikvariskt skick, lätt skavd, överstruken namnteckning. 377 s. ISBN 91-578-0343-9.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Klas Ericsson Sex, droger & tinnitus
Biografiska reportage om musik. Förlagets tryckta och laminerade pappband, fint antikvariskt skick, utgiven 2006, 126 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Derek Walters Ming shu
Illustrerad bok om kinesiska horoskop. Prisma, 1988. Förlagets kartonnage i mycket gott skick. Skyddsomslag något skavt, i övrigt fint antikvariskt skick.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Per Söder Stressyoga
Stresshantering genom yoga. Lind & Co., 2014. Klotryggband med dekorerade kartonnagepärmar. Fint antikvariskt skick, rikligt illustrerad i färg.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Henrik Tikkanen Renault, mon amour
Autobiografi med essäer. Förlagsband i gott skick. Skyddsomslag med mindre revor. Utgiven av Alba 1983. 127 sidor, med illustrationer. ISBN 91-7458-588-6.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Montmartre, Montparnasse
Katalog från vandringsutställning i Europa, Frankrike. Häftad, fint antikvariskt skick, utgiven av Riksförbundet för bildande konst 1965.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Ian McEwan Amsterdam
Roman med insikter om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Ordfront 2001. 170 sidor. ISBN: 91-7324-723-5.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Bertil Sundman Håret som yrke
Rikligt illustrerad bok om frisörvärlden 1946-1998. Förlagets helklotband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 236 sidor.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Frances Perry Trädgårdens dofter
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Rabén & Sjögren, 1992, 160 sidor. ISBN 91-29-61512-7.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Tapani Suominen Noshörningarnas tid
Roman med nordisk skönlitteratur. Utgiven 1997 av Studiekamraten. Häftad, mycket gott skick, 255 sidor. ISBN 91-88576-58-2.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Loe, Erlend ; Amundsen, Petter Expedition Shakespeare
Litteraturvetenskap och engelsk litteratur. Förlagsband, mycket gott skick. Skyddsomslag med lätt skav och märke efter prislapp. Alfabeta, 2007.
REA-pris75 kr
Malena Kuss : Music in Latin America and the Caribbean
Pangloss antikvariat & text Malena Kuss Music in Latin America and the Caribbean
Musik i Latinamerika och Karibien. University of Texas Press, 2004. Hårdband med skyddsomslag, normalt antikvariskt skick. Inkluderar 2 CD-skivor.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text Ingrid Wikholm Singelmat
Illustrerad bok om matlagning. Utgiven av Ica 2008, förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick. 80 sidor.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Mats G. Hansson Integritet
Filosofisk och psykologisk analys av integritet. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 304 sidor. Utgiven av Carlssons, 2006.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Starý, F. ; Jirásek, V. Läkeväxter
Alternativ medicin och botanik. Norstedts, 1996. Förlagets tryckta kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 171 sidor, illustrerad i färg.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text John Grisham Försvararen
Roman med engelsk skönlitteratur. Bonniers, 1999. Dekorerat och laminerat pappband. 366 sidor. Gott skick. ISBN 91-0-057056-7.
REA-pris50 kr
Deborah Inkpen : Harriet och den lilla runda ängeln
Pangloss antikvariat & text Deborah Inkpen Harriet och den lilla runda ängeln
Folksagor och mytologi. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg, inlagan felvänd. Sjöstrands Förlag, 2002.
REA-pris50 kr
Reinhold Fahlbeck : Två möten i samurajernas stad
Pangloss antikvariat & text Reinhold Fahlbeck Två möten i samurajernas stad
Bilder från Japan. Limhäftad utgåva från 2004, förlaget Vitterlekarna. Fint antikvariskt skick, 251 sidor.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text Suzanne Brøgger Brev till Prinsen av Mogadonien
Roman om förlust och nostalgi. Norstedts, 2012. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag med lätt uppskavt nagg. 273 s.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Maj Larsson Finlandsresa
Illustrerad bok om Finland. Utgiven av Lts förlag 1971. Trådhäftad, ryggen något solbränd, mycket gott skick. 143 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Gunilla Caisson Drömmens drakar & demoner
Filosofi och psykologi i fokus. Utgåva från Ica 1999, tryckt/dekorerad kartonnageband, normalt antikvariskt skick, 144 sidor.
REA-pris60 kr