Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4884 resultat

Visar 1585 - 1608 av 4884 resultat
Layout:
Nicholas Thomas : Oceanic art
Pangloss antikvariat & text Nicholas Thomas Oceanic art
Rikligt illustrerad konstbok om oceanisk konst. Thames & Hudson, 1995. Häftad, normalt antikvariskt skick, lätt veckade omslag, 216 sidor.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text Klas Östergren Tre porträtt
Berättelse om tre livsöden och deras komplexa relationer. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Albert Bonniers, 2002.
REA-pris50 kr
Tony Judt : Illa far landet
Pangloss antikvariat & text Tony Judt Illa far landet
Historia och ekonomi. Karneval förlag, 2012. Pocket, fint antikvariskt skick, 215 sidor. Svensk text.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Nora Roberts Sanna lögner ; Farliga vidder
Två romaner i en volym. Kartonnageband, dekorerad och laminerad. Fint antikvariskt skick, något gulnat snitt. Utgiven av Bonnier 2006.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Sören Strand Votiv- och prydnadsskepp på Gotland
Illustrerad bok om religion och gudstjänst. Inbunden med dekorerat pappband. Normalt antikvariskt skick. Utgiven av Hanse Production, 1981.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Gert Fylking Gerts fredagsfräckisar
Nordisk skönlitteratur med noveller. B. Wahlströms förlag, 2006. Dekorerat kartonnageband i fint antikvariskt skick. 158 s. ISBN 91-32-33352-8.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text Arvidsson, Ann-Sofie ; Berke, Lena ; Lundgren, Lars ; Sjölund, Eva Rättvisans borg
Rikligt illustrerad bok om konst och arkitektur. Stockholmia förlag, 2015. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick. 141 s.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Peter Englund Den oövervinnerlige
Insiktsfull skildring av svensk stormaktstid. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Gott skick. 797 sidor med utvikbara planschsidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Sigrid Combüchen En simtur i sundet
Samtidsroman med fokus på livets mittpunkt. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Norstedts 2003, i gott skick.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Elof Petersson By i förvandling
Romaner och noveller i svensk litteratur. Limhäftad utgåva från 2011 i fint antikvariskt skick, 227 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Werner Tiki Küstenmacher Simplify your life
Filosofi och personlig utveckling. Förlagets tryckta pappband, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2006. 271 sidor.
REA-pris80 kr
Percy Bysshe Shelley : Den naturliga näringen : texter om människans hälsa och djurens rätt
Bokliv Percy Bysshe Shelley Den naturliga näringen : texter om människans hälsa och djurens rätt
Boken erbjuder en argumentation för vegetarisk kost ur både hälsosynpunkt och moralisk synvinkel.
REA-pris138 kr
Carolyn Keene : Kitty och den gyllene kolibrin
Pangloss antikvariat & text Carolyn Keene Kitty och den gyllene kolibrin
En berättelse om äventyr och vänskap, där en gyllene kolibri spelar en central roll.
REA-pris115 kr
Kjell Johansson : Mammas gata
Pangloss antikvariat & text Kjell Johansson Mammas gata
En berättelse som utforskar relationer och livets komplexitet genom personliga erfarenheter.
REA-pris150 kr
Andersson, Barbro ; Wilhelmsson, Inga-Lill : Bevarad kvinnokraft
Pangloss antikvariat & text Andersson, Barbro ; Wilhelmsson, Inga-Lill Bevarad kvinnokraft
Boken utforskar kvinnors historiska roll och bidrag i samhället, med riklig färgillustration.
REA-pris250 kr
Hjalmar Bergman : Markurells i Wadköping
Pangloss antikvariat & text Hjalmar Bergman Markurells i Wadköping
En skarp skildring av klass, identitet och socialt maskspel i en fiktiv stad under tidigt 1900-tal.
REA-pris50 kr
Rikke Mark Schultz : Förstå din islandshäst
Pangloss antikvariat & text Rikke Mark Schultz Förstå din islandshäst
Boken ger en grundlig insikt i islandshästens skötsel och beteende, med rikliga illustrationer.
REA-pris175 kr
Barr, Anette ; Nettrup, Annica ; Rosdahl, Anna : Naturförskola
Pangloss antikvariat & text Barr, Anette ; Nettrup, Annica ; Rosdahl, Anna Naturförskola
Boken utforskar konceptet naturförskola med illustrationer och insikter om utomhuspedagogik.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Robert Coover Att smiska hembiträdet
Roman med noveller från engelsk skönlitteratur. Limhäftad utgåva från Vertigo förlag, 2007. 82 sidor. ISBN: 91-85000-40-1.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Dorothy Koomson Min bästa väns dotter
Kamryn och Adele är bästa vänner. Inbunden, förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Prisma, 2008. 410 s. ISBN 978-91-518-4881-5.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Maria Montessori Barndomens gåta
Pedagogik och Montessoripedagogik. Bonniers, 1976. Pocket, något sämre antikvariskt skick med markanta bruksspår och veck på omslaget.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Bror Tunblad Växtdoktorn ger besked
Växtsjukdomar och skadedjur. Häftad utgåva från LTs förlag, 1982. Illustrerad med färgteckningar. Mycket gott skick. ISBN: 91-36-01834-1.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Lionel Shriver Dagen efter
Roman om val och konsekvenser. Inbunden med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Ordfront 2008. 575 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Daniel Ahlgren The girl who never fick nån post
Dubbelalbum med tecknade serier om vänskap. Utgiven av Bakhåll 2002. Bindning okänd. Innehåller del 2 och del 3 av trilogin.
REA-pris80 kr