Pangloss antikvariat & text
Hästars hälsa och sjukdomar
Illustrerad bok om hästars hälsa och sjukdomar. Utgiven av Ica 2010 i kartonnage. Fint antikvariskt skick, 144 sidor.
Illustrerad bok om hästars hälsa och sjukdomar. Utgiven av Ica 2010 i kartonnage. Fint antikvariskt skick, 144 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Ljuset i dina ögon
Historisk roman. Andra boken i serien Häxmästaren. Förlagets gulddekorerade konstläderband. Normalt antikvariskt skick med skyddsomslag.
Historisk roman. Andra boken i serien Häxmästaren. Förlagets gulddekorerade konstläderband. Normalt antikvariskt skick med skyddsomslag.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Diagnosen
Gripande berättelse om utbrändhet och vår fixering vid tid och pengar. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Brombergs 2000. 359 sidor.
Gripande berättelse om utbrändhet och vår fixering vid tid och pengar. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Brombergs 2000. 359 sidor.
REA-pris60 kr

Pangloss antikvariat & text
Bröd & kaffebröd
Praktverk om brödbak med klassiska och okända recept. Kartonnageutgåva från Norstedts, fint antikvariskt skick, rikt illustrerad. 240 sidor, 29x22,5 cm.
Praktverk om brödbak med klassiska och okända recept. Kartonnageutgåva från Norstedts, fint antikvariskt skick, rikt illustrerad. 240 sidor, 29x22,5 cm.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Regnpoetens dotter
Roman om relationer, utgiven av Söderströms 2002. Förlagsband med skyddsomslag, 125 sidor, gott skick. ISBN: 951-52-2029-7.
Roman om relationer, utgiven av Söderströms 2002. Förlagsband med skyddsomslag, 125 sidor, gott skick. ISBN: 951-52-2029-7.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Fånga dagen
Folksagor och mytologi. Klammerhäftad, andra upplagan, utgiven av Ateljé Slagerstad 2002. Gott skick, 70 sidor med illustrationer.
Folksagor och mytologi. Klammerhäftad, andra upplagan, utgiven av Ateljé Slagerstad 2002. Gott skick, 70 sidor med illustrationer.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Spela död
Deckare med engelsk skönlitteratur. Utgiven av Bonnier Carlsen 2005. Dekorerat och laminerat pappband. Mycket gott skick. ISBN 91-638-4932-1.
Deckare med engelsk skönlitteratur. Utgiven av Bonnier Carlsen 2005. Dekorerat och laminerat pappband. Mycket gott skick. ISBN 91-638-4932-1.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Myra
Skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets tryckta kartonnageband, fint antikvariskt skick. Illustrerad i färg. 44 sidor.
Skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets tryckta kartonnageband, fint antikvariskt skick. Illustrerad i färg. 44 sidor.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Till Bajkal, inte längre
Historisk roman med starka upplevelser från Andra världskrigets Estland. Bonniers, 1984. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick.
Historisk roman med starka upplevelser från Andra världskrigets Estland. Bonniers, 1984. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Sju dagar i oktober 1947
Historisk biografi. Häftad utgåva från Brombergs 1980. Fint antikvariskt skick med lätt solbränna på ryggen och bakre omslaget.
Historisk biografi. Häftad utgåva från Brombergs 1980. Fint antikvariskt skick med lätt solbränna på ryggen och bakre omslaget.
REA-pris45 kr

Pangloss antikvariat & text
Ett fat amontillado
Novell av amerikansk skönlitteratur. Förlagets klotryggband med tryckta pappärmar. Fint antikvariskt skick, enstaka fläckar på bakpärmen.
Novell av amerikansk skönlitteratur. Förlagets klotryggband med tryckta pappärmar. Fint antikvariskt skick, enstaka fläckar på bakpärmen.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Stockholms målaremästare 125 år
Illustrerad bok om konst och arkitektur. Förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 166 sidor.
Illustrerad bok om konst och arkitektur. Förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 166 sidor.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Familjen Elfvius
Historisk roman från 1948. Privat halvklotband. Fint antikvariskt skick med fläckad ryggtiteletikett. 109 sidor.
Historisk roman från 1948. Privat halvklotband. Fint antikvariskt skick med fläckad ryggtiteletikett. 109 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Fjärilseffekten
Roman i mycket gott skick, utgiven av Brombergs 2013. Inbunden med skyddsomslag. 255 sidor. ISBN 978-91-7337-468-2.
Roman i mycket gott skick, utgiven av Brombergs 2013. Inbunden med skyddsomslag. 255 sidor. ISBN 978-91-7337-468-2.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Lusthus
Illustrerad konstbok om nordisk konsthistoria. Utgiven av Nordiska museet 1979. Förlagets dekorerade kartonnageband. Normalt antikvariskt skick. 154 sidor.
Illustrerad konstbok om nordisk konsthistoria. Utgiven av Nordiska museet 1979. Förlagets dekorerade kartonnageband. Normalt antikvariskt skick. 154 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Frost
Historisk roman. Inbunden utgåva från Norstedts, 2004. Förlagsband i gott skick med lätta bruksspår på skyddsomslaget. 477 sidor.
Historisk roman. Inbunden utgåva från Norstedts, 2004. Förlagsband i gott skick med lätta bruksspår på skyddsomslaget. 477 sidor.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Våra ord blåser bort med vinden
Rapportbok om Afghanistan med insikter om politik och statskunskap. Häftad utgåva från Trevi, 1987. Normalt antikvariskt skick.
Rapportbok om Afghanistan med insikter om politik och statskunskap. Häftad utgåva från Trevi, 1987. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Egyptologens gåta
Roman om mysterier i Egypten. Utgiven av Forum 2006, förlagsband i gott skick, med lätt naggat skyddsomslag. 412 sidor.
Roman om mysterier i Egypten. Utgiven av Forum 2006, förlagsband i gott skick, med lätt naggat skyddsomslag. 412 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Sidor av en samtida
Biografiska reportage om svenska liv. Utgåva från 1947, privat halvfranskt band, något sämre antikvariskt skick. Ryggen skavd och torkad.
Biografiska reportage om svenska liv. Utgåva från 1947, privat halvfranskt band, något sämre antikvariskt skick. Ryggen skavd och torkad.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Tigertämjerskans bekännelser
En inbunden bok i mycket gott skick som innehåller en översättning och omfattar 485 sidor.
En inbunden bok i mycket gott skick som innehåller en översättning och omfattar 485 sidor.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Samlade visor
Konst och folkmusik. Utgiven av Kungl. Gustav Adolfs Akademien, 2008. Dekorerat och laminerat pappband, obetydligt skavd.
Konst och folkmusik. Utgiven av Kungl. Gustav Adolfs Akademien, 2008. Dekorerat och laminerat pappband, obetydligt skavd.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Vårt inre Afrika
Rikligt illustrerad bok om Afrika, natur och resor. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. 196 sidor, 25x19,5 cm.
Rikligt illustrerad bok om Afrika, natur och resor. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. 196 sidor, 25x19,5 cm.
REA-pris160 kr
Pangloss antikvariat & text
Tinas recept för unga kockar
Rikligt illustrerad kokbok för unga kockar. Bonnier Fakta, 2015. Dekorerat kartonnageband. Normalt antikvariskt skick. 97 sidor.
Rikligt illustrerad kokbok för unga kockar. Bonnier Fakta, 2015. Dekorerat kartonnageband. Normalt antikvariskt skick. 97 sidor.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Gunnlöds saga
Historisk roman. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag. Utgiven av Norstedts 1990. 231 sidor.
Historisk roman. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag. Utgiven av Norstedts 1990. 231 sidor.
REA-pris75 kr
