Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4884 resultat

Visar 1537 - 1560 av 4884 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Otto von Friesen, Christer Hellmark, Jan Stolpe Tio reportage som förändrade världen
Media och journalistik. Andra upplagan, Ordfront 1986. Limhäftad. Ryggen något blekt, övrigt normalt antikvariskt skick. 330 sidor. ISBN 91-7324-168-7.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Philippe Grimbert Hemligheten
Familjedrama i efterkrigstidens Paris. Förlagsband, andra tryckningen från Norstedts, 2010. Normalt antikvariskt skick, skyddsomslag i mycket gott skick.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Peter Skinner World Trade Center
Rikligt illustrerad bok om arkitektur. Kartonnageband, fint antikvariskt skick. Utgiven av IPC 2002. Skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Fritz Sjöström Fåröspeglingar
Rikligt illustrerad konstbok om konsthistoria och arkitektur. Trådhäftad utgåva från Carmina, 1978. Normalt antikvariskt skick med skyddsomslag.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text Göttfert, Peter ; Wigh, Anders Bedårande orkidéer
Rikligt illustrerad bok om inomhusväxter. Utgiven av Ica 2001 i pappband. Fint antikvariskt skick, 64 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Modern svensk grafik
Konsthistoria och grafik från 1946. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick. Illustrerad med konstnärsbiografier.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Carine MacKenzie Maria, Jesu moder
Faktabok för barn om religiösa berättelser. Klammerhäftad med laminerade omslag. Rikligt illustrerad. Utgiven av Interskrift 1980. Gott skick.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text Alexandra Pascalidou Korsvägar
Kulturstudier om förortskultur. Atlas, 2002. Häftad, 203 sidor. Fint antikvariskt skick, omslagens övre hörn lätt veckade.
REA-pris45 kr
Gerdt Wretmark : Mötesplatsen
Pangloss antikvariat & text Gerdt Wretmark Mötesplatsen
Boken utforskar teman kring mötesplatser och interaktioner, illustrerad och publicerad 2003.
REA-pris140 kr
Tsukahara Bokuden : The Hundred Rules of War
Pangloss antikvariat & text Tsukahara Bokuden The Hundred Rules of War
Krigshistoria och samurajernas traditioner utforskas genom en djupgående analys av strategiska principer. Boken ger insikter i Japans politiska historia och martial arts.
REA-pris95 kr
Owen Hargie : Skilled interpersonal communication
Pangloss antikvariat & text Owen Hargie Skilled interpersonal communication
Boken utforskar skicklig interpersonell kommunikation och dess betydelse i olika sammanhang.
REA-pris195 kr
Ole Hallesby : Temperamenten i kristlig belysning
Pangloss antikvariat & text Ole Hallesby Temperamenten i kristlig belysning
Boken utforskar temperamentens betydelse i en kristen kontext, med fokus på psykologiska och teologiska aspekter.
REA-pris40 kr
Annika Langlé : Ljus och färg som helande kraft
Pangloss antikvariat & text Annika Langlé Ljus och färg som helande kraft
Boken utforskar ljus och färgs betydelse som helande kraft och dess påverkan på människan.
REA-pris75 kr
Stefan Hammarén : Flickan fr. spikregnet
Bokliv Stefan Hammarén Flickan fr. spikregnet
Boken innehåller korta och intensiva brev från en okänd poet, präglade av en manisk besatthet och vacker språkbehandling.
REA-pris218 kr
Anna Höglund : Vampyrer : en kulturkritisk studie av den västerländska vampyrberättelsen från 1700-talet till 2000-talet
Bokliv Anna Höglund Vampyrer : en kulturkritisk studie av den västerländska vampyrberättelsen från 1700-talet till 2000-talet
Boken utforskar vampyrberättelsens utveckling och kulturella betydelse från 1600-talet till idag.
REA-pris259 kr
Charlotte Lautmann : Himlaspelet i bilder 2016-2018
Bokliv Charlotte Lautmann Himlaspelet i bilder 2016-2018
Boken erbjuder en historisk inblick i ett svenskt spel från 1941, med fokus på teman som häxprocesser och tro.
REA-pris188 kr
Pangloss antikvariat & text H. G. Wells Försök till självbiografi
Litteraturvetenskap och engelsk litteratur. Häftad, utgiven av Bonniers 1935-36. Två volymer, gott skick, kraftigt solbrända ryggar.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Pramoedya Ananta Toer Ett barn av alla folk
Storlaget epos från koloniala Indonesien. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 351 sidor. ISBN 978-91-7343-038-8.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text Marie Åberg Secher Växthuset
Trädgårdsskötsel med fokus på växthus. Kartonnageband, fint antikvariskt skick, 120 sidor, färgillustrationer. Utgiven av Ica, 1998.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Mitch Albom Fem personer du möter i himlen
Roman om livets mening och möten. Förlagsband med dekorerat snitt, fint antikvariskt skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. 221 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text John Marsden Breven inifrån
Romaner och noveller i engelsk skönlitteratur. Förlagets tryckta pappband, normalt antikvariskt skick, utgiven av Bonnier Carlsen 1999.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Sigfrid Holmberg Skymningssagor
Folksagor och mytologi. Barry Press, 1978. Dekorerat pappband i normalt antikvariskt skick. Illustrerad av Eva Nyström. 97 sidor.
REA-pris85 kr
Ljungberg, Anette ; Göransson, Madeleine : Barn i balans
Pangloss antikvariat & text Ljungberg, Anette ; Göransson, Madeleine Barn i balans
Rörelseaktiviteter för barn i skolan och på fritiden. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, med DVD och riklig färgillustration.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Konstverkets byggnad
Studier inom konst och arkitektur. Klammerhäftad utgåva från 1950, något sämre antikvariskt skick med flikar och veck.
REA-pris50 kr