Pangloss antikvariat & text
Bygg ditt team
Ekonomi och organisation. Förlagets dekorerade och laminerade pappband från 1996. 200 sidor i gott skick. ISBN 91-23-01765-1.
Ekonomi och organisation. Förlagets dekorerade och laminerade pappband från 1996. 200 sidor i gott skick. ISBN 91-23-01765-1.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Livslång hälsa med CSIRO-metoden
Fräsch bok om alternativ medicin och bantning. Utgiven av B. Wahlströms 2006, i dekorativt pappband, 215 sidor, färgillustrerad.
Fräsch bok om alternativ medicin och bantning. Utgiven av B. Wahlströms 2006, i dekorativt pappband, 215 sidor, färgillustrerad.
REA-pris85 kr

Pangloss antikvariat & text
Våra trädgårdsväxter
Trädgårdsväxter med aktuella svenska och vetenskapliga namn. Häftad, utgiven av Natur och Trädgård Bokförlag 1996. Fint antikvariskt skick.
Trädgårdsväxter med aktuella svenska och vetenskapliga namn. Häftad, utgiven av Natur och Trädgård Bokförlag 1996. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Kulturlandskapets utveckling på Gotland
Studie av jordbruks- och bebyggelseförändringar under järnåldern. Dekorerat förlagsband, normalt antikvariskt skick, illustrerad. Visby, 1979.
Studie av jordbruks- och bebyggelseförändringar under järnåldern. Dekorerat förlagsband, normalt antikvariskt skick, illustrerad. Visby, 1979.
REA-pris145 kr
Pangloss antikvariat & text
Omvägen
En främmande kvinna på en avlägsen bondgård i Wales. Mjukband, Nilsson förlag, 2016. Normalt antikvariskt skick. 279 s.
En främmande kvinna på en avlägsen bondgård i Wales. Mjukband, Nilsson förlag, 2016. Normalt antikvariskt skick. 279 s.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Sömnlösa barn
Limhäftad utgåva från ICA bokförlag, 1987. Granskad av Viveca Lagercrantz, översatt av Carl G Liungman. 192 sidor.
Limhäftad utgåva från ICA bokförlag, 1987. Granskad av Viveca Lagercrantz, översatt av Carl G Liungman. 192 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Det ena i det andra
Boken utforskar komplexa teman och relationer i ett fiktivt sammanhang, med fokus på människors interaktioner.
Boken utforskar komplexa teman och relationer i ett fiktivt sammanhang, med fokus på människors interaktioner.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Elizabeth
Romaner och noveller av engelsk skönlitteratur. Damm förlag, 2011. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. 477 s.
Romaner och noveller av engelsk skönlitteratur. Damm förlag, 2011. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. 477 s.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Från skam till självrespekt
Boken utforskar temat skam och självrespekt i en svensk kontext.
Boken utforskar temat skam och självrespekt i en svensk kontext.
REA-pris200 kr

Pangloss antikvariat & text
Hästdrömmar
Denna bok ingår i en serie som utforskar teman kring vänskap och stallvardag med fokus på hästar.
Denna bok ingår i en serie som utforskar teman kring vänskap och stallvardag med fokus på hästar.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Handelsresande i liv
Boken utforskar personliga berättelser under krig och överlevnad, med fokus på historisk granskning och vittnesmål.
Boken utforskar personliga berättelser under krig och överlevnad, med fokus på historisk granskning och vittnesmål.
REA-pris50 kr

Pangloss antikvariat & text
Kultur, kropp och konsumtion
Utforska kultursociologi genom insiktsfulla texter om kultur, kropp och konsumtion. Boken erbjuder en djupgående analys av sociala och etnologiska perspektiv. Limhäftad utgåva i mycket gott skick.
Utforska kultursociologi genom insiktsfulla texter om kultur, kropp och konsumtion. Boken erbjuder en djupgående analys av sociala och etnologiska perspektiv. Limhäftad utgåva i mycket gott skick.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Från Bomarsund till Sveaborg
Boken presenterar en illustrerad redogörelse för historiska händelser mellan Bomarsund och Sveaborg.
Boken presenterar en illustrerad redogörelse för historiska händelser mellan Bomarsund och Sveaborg.
REA-pris150 kr

Bokliv
Subaltern 4(2018) Revolutionernas naturhistoria
Boken utforskar 1900-talets konstnärer och tänkare, och deras påverkan på vår samtid och livets omvandling.
Boken utforskar 1900-talets konstnärer och tänkare, och deras påverkan på vår samtid och livets omvandling.
REA-pris128 kr

Bokliv
Privata gräv : Memoarer från universitet och samhälle
Boken skildrar minnen från ett långt liv inom universitetsvärlden och politiken i Umeå.
Boken skildrar minnen från ett långt liv inom universitetsvärlden och politiken i Umeå.
REA-pris238 kr
Pangloss antikvariat & text
Verklighetskonception
Filosofi och psykologi. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Nya Doxa, 2003. 216 sidor.
Filosofi och psykologi. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Nya Doxa, 2003. 216 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Provence tur och retur
Illustrerad bok om konst och arkitektur. Första upplagan, tredje tryckningen. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
Illustrerad bok om konst och arkitektur. Första upplagan, tredje tryckningen. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Ett mycket bättre liv
Intensiv och kuslig berättelse om försvinnande. Förlag: Pan/Norstedts, 2002. Dekorerat laminerat pappband. 358 sidor, ISBN: 91-7263-262-3.
Intensiv och kuslig berättelse om försvinnande. Förlag: Pan/Norstedts, 2002. Dekorerat laminerat pappband. 358 sidor, ISBN: 91-7263-262-3.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Peter Roddelstet-Gottlandt
Konsthistoria och konstvetenskap. Klammerhäftad utgåva från 1933, normalt antikvariskt skick, illustrerad med lätt naggade omslag.
Konsthistoria och konstvetenskap. Klammerhäftad utgåva från 1933, normalt antikvariskt skick, illustrerad med lätt naggade omslag.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Leopardens öga
Pocketutgåva från 1997 med lätta bruksspår. En fängslande berättelse om rasism och identitet i Zambia under 1960-talet.
Pocketutgåva från 1997 med lätta bruksspår. En fängslande berättelse om rasism och identitet i Zambia under 1960-talet.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Allt för dig
Roman om livets prövningar och relationer. Kometförlaget, 1966. Konstläderband med gulddekorerad rygg. Färgat övre snitt. Gott skick.
Roman om livets prövningar och relationer. Kometförlaget, 1966. Konstläderband med gulddekorerad rygg. Färgat övre snitt. Gott skick.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Vänner för livet
Roman om kärlek och längtan, utgiven av Albert Bonniers 2010. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 604 sidor.
Roman om kärlek och längtan, utgiven av Albert Bonniers 2010. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 604 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Violet Tengberg
Konstverk och poesi av Violet Tengberg. Hårdband, normalt antikvariskt skick. 1000 exemplar, signerad och numrerad. Illustrerad, mestadels i färg.
Konstverk och poesi av Violet Tengberg. Hårdband, normalt antikvariskt skick. 1000 exemplar, signerad och numrerad. Illustrerad, mestadels i färg.
REA-pris190 kr
Pangloss antikvariat & text
Minnenas galleri
Kulturstudier och föremål. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 127 sidor med färgplancher. Utgiven av Carlssons 2004.
Kulturstudier och föremål. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 127 sidor med färgplancher. Utgiven av Carlssons 2004.
REA-pris115 kr
