Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4884 resultat

Visar 3121 - 3144 av 4884 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Lärarförbundet Argumentera, agera med mera
Studentlitteratur, 2005. Limhäftad, 228 sidor, illustrerad, mycket gott skick. ISBN 91-44-04574-3.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Tove Pharo Ronde Toves målarbok
Rikligt illustrerad målarbok med dekormålningstekniker. Förlagets laminerade pappband, 64 sidor, några mindre färgkluddar, utgiven av Richters 2001.
REA-pris45 kr
Roy Adkins : Trafalgar
Pangloss antikvariat & text Roy Adkins Trafalgar
Historia om sjöslaget Trafalgar. Förlagsband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 409 sidor, fräscht exemplar.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Sjöberg, Henry ; Etzler, Anita Folkets danser
Idrott och danslekar. Spiralhäftad utgåva från 1981, gott skick, illustrerad. Utan ljudband. 170 sidor. ISBN 91-574-0117-9.
REA-pris60 kr
Vladimir Iljitj Lenin : Socialismen och kriget
Pangloss antikvariat & text Vladimir Iljitj Lenin Socialismen och kriget
Socialism och politik. Förlaget för litteratur på främmande språk, 1955. Vinrött helklotband, fint antikvariskt skick. 76 sidor, svensk text.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Per Hemmingsson August Strindberg som fotograf
Litteraturvetenskap om Strindberg. Bonniers, 1963. Dekorerat pappband med lätta bruksspår. 185 sidor, inklusive 32 fotoplanschsidor. Namnteckning på smutstitelsidan.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text Siv Widerberg Måste vara modig
Lättläst skönlitteratur för barn om en flyktingpojke. Utgiven av Rabén & Sjögren 1999, dekorerat pappband, mycket gott skick.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Brendan Gill Here at The New Yorker
Media och journalistik. Utgåva från Da Capo Press, 1997. Häftad, 406 sidor. Skick: fint. ISBN: 0-306-80810-2.
REA-pris80 kr
Wawrzyniec Weclewicz : Så många dagar så mycken död
Pangloss antikvariat & text Wawrzyniec Weclewicz Så många dagar så mycken död
Historiska biografier. Häftad utgåva från 1985, något sämre antikvariskt skick med lätta bruksspår och veck på bakre omslaget.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text Jan Lundius Kommer strax in på spår fyra
Litteraturvetenskap med fokus på svenska författare. Förlagets klotryggband, mycket fint antikvariskt skick. 234 sidor, utgiven 2009.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Roberto Bolaño 2666
Svindlande resa in i den moderna civilisationens hjärta. Danskt band, Albert Bonniers, 2010. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text Anderson, Bo ; Björnsson, Anders Förvalta framtiden
Illustrerad bok om bostäder och byggande i Sundbyberg. Carlsson Bokförlag, 1997. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. ISBN: 91-7203-257-X.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Bengt Ericson Den nya överklassen
Djupgående genomgång av Sveriges ekonomiska elit. Förlagsband, mycket gott skick, skyddsomslag med ytliga märken. Utgiven av Fischer & Co, 2010.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Jenny Jägerfeld Hål i huvudet
Skönlitterär roman för barn och ungdom. Inbunden pappband med skyddsomslag i mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2006.
REA-pris45 kr
Ann Moura : Green witchcraft. 2, Balancing light and shadow
Pangloss antikvariat & text Ann Moura Green witchcraft. 2, Balancing light and shadow
Filosofi och psykologi inom ockultism. Första utgåvan, häftat band, fint antikvariskt skick, lätta veck i bakre omslaget, 248 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Leena Jaakkola Helmiriitta Sariola Avantgarde 1900-1930
Konsthistoria och arkitektur. Förlagets tryckta pappband, 115 sidor, normalt antikvariskt skick, utgallrat biblioteksexemplar med korta noteringar.
REA-pris70 kr
Hans Peter Duerr : Myten om civilisationsprocessen. Bd 2, Intimitet
Pangloss antikvariat & text Hans Peter Duerr Myten om civilisationsprocessen. Bd 2, Intimitet
Utforska intimitetens roll i den kulturhistoriska processen. Boken analyserar sociala och antropologiska aspekter av mänsklig interaktion genom historien. Illustrerad och i mycket gott skick.
REA-pris115 kr
Stefan Svallfors : Klassamhällets kollektiva medvetande
Pangloss antikvariat & text Stefan Svallfors Klassamhällets kollektiva medvetande
Boken utforskar klassamhällets kollektiva medvetande och dess påverkan på samhällsstrukturer.
REA-pris120 kr
Soleyman Ghasemiani : Mångkulturella getton
Pangloss antikvariat & text Soleyman Ghasemiani Mångkulturella getton
Boken kritiserar kulturrelativismen och dess påverkan på mänskliga rättigheter och kulturella kategorier.
REA-pris50 kr
Magnus Dahlstedt : Reserverad demokrati
Pangloss antikvariat & text Magnus Dahlstedt Reserverad demokrati
Boken utforskar konceptet reserverad demokrati och dess implikationer i samhällsstrukturer.
REA-pris75 kr
Gulbenkian Commission on the Restructuring of the Social Sciences : Öppna samhällsvetenskaperna
Pangloss antikvariat & text Gulbenkian Commission on the Restructuring of the Social Sciences Öppna samhällsvetenskaperna
Boken utforskar samhällsvetenskaperna och deras betydelse i en modern kontext.
REA-pris50 kr
Maria Persson Henrik Alexandersson : Göteborg 400 år
Pangloss antikvariat & text Maria Persson Henrik Alexandersson Göteborg 400 år
En illustrerad bok som utforskar Göteborgs historia och kultur under 400 år.
REA-pris175 kr
Olczak, Martin (text) ; Sandler, Anna (bild) : Gastar i Göteborg
Pangloss antikvariat & text Olczak, Martin (text) ; Sandler, Anna (bild) Gastar i Göteborg
Första delen i en serie som utforskar äventyr och mysterier i Göteborg, illustrerad och i gott skick.
REA-pris75 kr
Niki Kralli Anell : Annika Liljedahl - Väx till liv
Pangloss antikvariat & text Niki Kralli Anell Annika Liljedahl - Väx till liv
Utställningskatalogen från 2022 presenterar en rikligt illustrerad samling med parallell svensk och engelsk text.
REA-pris150 kr