Pangloss antikvariat & text
Picknick vid vägens slut
Roman om livets skörhet och relationer. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag, lätt veckat i baksidan.
Roman om livets skörhet och relationer. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag, lätt veckat i baksidan.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Empatins makt
Filosofisk och psykologisk insikt om empati. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Utgiven av Forum 2001, 286 sidor. ISBN 91-37-11709-2.
Filosofisk och psykologisk insikt om empati. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Utgiven av Forum 2001, 286 sidor. ISBN 91-37-11709-2.
REA-pris110 kr

Pangloss antikvariat & text
Bilder dagbok
Konsthistoria och fotografering. Trådhäftad, fint antikvariskt skick med lätta läsränder. Utgiven av Streiffert 1988.
Konsthistoria och fotografering. Trådhäftad, fint antikvariskt skick med lätta läsränder. Utgiven av Streiffert 1988.
REA-pris950 kr
Pangloss antikvariat & text
Timescape
Konsthistoria och samtidskonst. Häftad utgåva från Atena Publishing House, 1995. Normalt antikvariskt skick, ex-biblioteksbok med stämplar och anteckningar.
Konsthistoria och samtidskonst. Häftad utgåva från Atena Publishing House, 1995. Normalt antikvariskt skick, ex-biblioteksbok med stämplar och anteckningar.
REA-pris190 kr
Pangloss antikvariat & text
Årssorgen
Lyrik av hög kvalitet. Häftad utgåva från Voxnan 2013, fint antikvariskt skick med liten fläck på bakre omslaget. 44 sidor.
Lyrik av hög kvalitet. Häftad utgåva från Voxnan 2013, fint antikvariskt skick med liten fläck på bakre omslaget. 44 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Dö, lögn, dö
Deckare med spänning och poesi. Häftad utgåva från Peqoud Press, 2013. Fint antikvariskt skick, omslaget något skavt. 167 sidor.
Deckare med spänning och poesi. Häftad utgåva från Peqoud Press, 2013. Fint antikvariskt skick, omslaget något skavt. 167 sidor.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Flykten valde oss...
Socialpolitik och immigration. Häftad utgåva från 1994, mycket gott antikvariskt skick. 114 sidor.
Socialpolitik och immigration. Häftad utgåva från 1994, mycket gott antikvariskt skick. 114 sidor.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Trädgårdsdesign för 2000-talet
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsdesign. Förlagets helklotband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Forum 2008. 272 sidor.
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsdesign. Förlagets helklotband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Forum 2008. 272 sidor.
REA-pris225 kr
Pangloss antikvariat & text
The illustrated directory of the United States Air Force
Luftkrigsväsen och flygplan. Utgåva från 1989, förlagsklädd i full klädsel. Egendomligt skick med något nötta hörn och kanter. 256 sidor, färgillustrationer.
Luftkrigsväsen och flygplan. Utgåva från 1989, förlagsklädd i full klädsel. Egendomligt skick med något nötta hörn och kanter. 256 sidor, färgillustrationer.
REA-pris190 kr
Pangloss antikvariat & text
Corporate bullshit
Språkvetenskaplig analys av corporate språkbruk. Utgåva från 2005, illustrerad, laminerat pappband, gott skick. 110 sidor.
Språkvetenskaplig analys av corporate språkbruk. Utgåva från 2005, illustrerad, laminerat pappband, gott skick. 110 sidor.
REA-pris70 kr

Pangloss antikvariat & text
Observatoriet
Roman om en väderobservatör i fjällvärlden. Förlagsband med skyddsomslag, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Albert Bonniers, 2013.
Roman om en väderobservatör i fjällvärlden. Förlagsband med skyddsomslag, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Albert Bonniers, 2013.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Hagen
Betraktelser från en by i Dalarna. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Utgiven av Ordfront, 2006. 214 sidor, illustrationer av Torsten Dahl.
Betraktelser från en by i Dalarna. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Utgiven av Ordfront, 2006. 214 sidor, illustrationer av Torsten Dahl.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Den medelålders kvinnans (nästan) oumbärliga handbok för ett lyckligt liv
Illustrerad livsstilsbok i laminerat pappband från Wahlström & Widstrand, 2008. Mycket gott skick, 173 sidor.
Illustrerad livsstilsbok i laminerat pappband från Wahlström & Widstrand, 2008. Mycket gott skick, 173 sidor.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Cocktailguiden
Cocktails och drycker. Förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick, 239 sidor. Lätt nagg och repa på frampärmen.
Cocktails och drycker. Förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick, 239 sidor. Lätt nagg och repa på frampärmen.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Metoder i konstvetenskapen
Konstvetenskap och konsthistoria. Trådhäftad utgåva från Almqvist & Wiksell, 1971. Fint antikvariskt skick med lätt skavda kanter. Illustrerad.
Konstvetenskap och konsthistoria. Trådhäftad utgåva från Almqvist & Wiksell, 1971. Fint antikvariskt skick med lätt skavda kanter. Illustrerad.
REA-pris60 kr

Pangloss antikvariat & text
Det sociala livet i skolan
Socialpsykologi för lärare. Häftad, Liber 2015, andra upplagan. Fint antikvariskt skick, 378 sidor, något veckat omslag.
Socialpsykologi för lärare. Häftad, Liber 2015, andra upplagan. Fint antikvariskt skick, 378 sidor, något veckat omslag.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Helgade hus
Väckelserörelsens byggnadshistoria. Förlagets dekorerade pappband. Fint antikvariskt skick. Illustrerad med kartor och planritningar. 424 sidor.
Väckelserörelsens byggnadshistoria. Förlagets dekorerade pappband. Fint antikvariskt skick. Illustrerad med kartor och planritningar. 424 sidor.
REA-pris120 kr

Pangloss antikvariat & text
Genvägar till köksträdgården
Köksträdgård: tips och inspiration för egenodlade grönsaker. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, rikligt illustrerad. 167 sidor.
Köksträdgård: tips och inspiration för egenodlade grönsaker. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, rikligt illustrerad. 167 sidor.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
Sammansvärjningen
Romaner och noveller inom arbetarlitteratur. Häftad utgåva från 1975, Coeckelberghs. Lätta bruksspår. ISBN: 91-7250-035-2.
Romaner och noveller inom arbetarlitteratur. Häftad utgåva från 1975, Coeckelberghs. Lätta bruksspår. ISBN: 91-7250-035-2.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Rosariet, det marina
Roman med noveller och poesi. Häftat band, utgiven av Ellerströms 2015. Fint antikvariskt skick, ryggen aningen blekt. 57 s.
Roman med noveller och poesi. Häftat band, utgiven av Ellerströms 2015. Fint antikvariskt skick, ryggen aningen blekt. 57 s.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Ximen Nao och hans sju liv
Roman med inslag av modern och samtida skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Andra utgåvan från Tranan, 2012.
Roman med inslag av modern och samtida skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Andra utgåvan från Tranan, 2012.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Oheligt krig
Statskunskap och politik. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag något tilltryckt, annars mycket gott skick. 414 sidor.
Statskunskap och politik. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag något tilltryckt, annars mycket gott skick. 414 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Hjälp mig den som kan
Psykiatri och psykoterapi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2005. 318 sidor. ISBN 91-27-11015-X.
Psykiatri och psykoterapi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2005. 318 sidor. ISBN 91-27-11015-X.
REA-pris110 kr
Pangloss antikvariat & text
Ett brinnande hjärta
Religion och dogmatik. Förlagets dekorerade kartonnageband, fint antikvariskt skick. 174 sidor med illustrationer. ISBN 978-91-526-3153-9.
Religion och dogmatik. Förlagets dekorerade kartonnageband, fint antikvariskt skick. 174 sidor med illustrationer. ISBN 978-91-526-3153-9.
REA-pris135 kr
