
Knorrens antikvariat
Bildrikt talat
Boken är rikt illustrerad och utforskar ämnet bildspråk i talat format.
Boken är rikt illustrerad och utforskar ämnet bildspråk i talat format.
REA-pris155 kr

Pangloss antikvariat & text
Till dagarna
En trådhäftad bok från 1990 i gott skick, bestående av 77 osprättade sidor.
En trådhäftad bok från 1990 i gott skick, bestående av 77 osprättade sidor.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Om heder
Boken utforskar begreppet heder och dess betydelse i olika sammanhang.
Boken utforskar begreppet heder och dess betydelse i olika sammanhang.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Rälsbussar från Umeå och närbesläktade fordon
Boken utforskar rälsbussar från Umeå och relaterade fordon, med riklig illustration och detaljerad information.
Boken utforskar rälsbussar från Umeå och relaterade fordon, med riklig illustration och detaljerad information.
REA-pris175 kr

Bokliv
Subaltern 4(2018) Revolutionernas naturhistoria
Boken utforskar 1900-talets konstnärer och tänkare, och deras påverkan på vår samtid och livets omvandling.
Boken utforskar 1900-talets konstnärer och tänkare, och deras påverkan på vår samtid och livets omvandling.
REA-pris128 kr

Bokliv
Privata gräv : Memoarer från universitet och samhälle
Boken skildrar minnen från ett långt liv inom universitetsvärlden och politiken i Umeå.
Boken skildrar minnen från ett långt liv inom universitetsvärlden och politiken i Umeå.
REA-pris238 kr
Pangloss antikvariat & text
Verklighetskonception
Filosofi och psykologi. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Nya Doxa, 2003. 216 sidor.
Filosofi och psykologi. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Nya Doxa, 2003. 216 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Provence tur och retur
Illustrerad bok om konst och arkitektur. Första upplagan, tredje tryckningen. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
Illustrerad bok om konst och arkitektur. Första upplagan, tredje tryckningen. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Ett mycket bättre liv
Intensiv och kuslig berättelse om försvinnande. Förlag: Pan/Norstedts, 2002. Dekorerat laminerat pappband. 358 sidor, ISBN: 91-7263-262-3.
Intensiv och kuslig berättelse om försvinnande. Förlag: Pan/Norstedts, 2002. Dekorerat laminerat pappband. 358 sidor, ISBN: 91-7263-262-3.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Peter Roddelstet-Gottlandt
Konsthistoria och konstvetenskap. Klammerhäftad utgåva från 1933, normalt antikvariskt skick, illustrerad med lätt naggade omslag.
Konsthistoria och konstvetenskap. Klammerhäftad utgåva från 1933, normalt antikvariskt skick, illustrerad med lätt naggade omslag.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Leopardens öga
Pocketutgåva från 1997 med lätta bruksspår. En fängslande berättelse om rasism och identitet i Zambia under 1960-talet.
Pocketutgåva från 1997 med lätta bruksspår. En fängslande berättelse om rasism och identitet i Zambia under 1960-talet.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Allt för dig
Roman om livets prövningar och relationer. Kometförlaget, 1966. Konstläderband med gulddekorerad rygg. Färgat övre snitt. Gott skick.
Roman om livets prövningar och relationer. Kometförlaget, 1966. Konstläderband med gulddekorerad rygg. Färgat övre snitt. Gott skick.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Vänner för livet
Roman om kärlek och längtan, utgiven av Albert Bonniers 2010. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 604 sidor.
Roman om kärlek och längtan, utgiven av Albert Bonniers 2010. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 604 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Violet Tengberg
Konstverk och poesi av Violet Tengberg. Hårdband, normalt antikvariskt skick. 1000 exemplar, signerad och numrerad. Illustrerad, mestadels i färg.
Konstverk och poesi av Violet Tengberg. Hårdband, normalt antikvariskt skick. 1000 exemplar, signerad och numrerad. Illustrerad, mestadels i färg.
REA-pris190 kr
Pangloss antikvariat & text
Minnenas galleri
Kulturstudier och föremål. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 127 sidor med färgplancher. Utgiven av Carlssons 2004.
Kulturstudier och föremål. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 127 sidor med färgplancher. Utgiven av Carlssons 2004.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Argumentera, agera med mera
Studentlitteratur, 2005. Limhäftad, 228 sidor, illustrerad, mycket gott skick. ISBN 91-44-04574-3.
Studentlitteratur, 2005. Limhäftad, 228 sidor, illustrerad, mycket gott skick. ISBN 91-44-04574-3.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Toves målarbok
Rikligt illustrerad målarbok med dekormålningstekniker. Förlagets laminerade pappband, 64 sidor, några mindre färgkluddar, utgiven av Richters 2001.
Rikligt illustrerad målarbok med dekormålningstekniker. Förlagets laminerade pappband, 64 sidor, några mindre färgkluddar, utgiven av Richters 2001.
REA-pris45 kr

Pangloss antikvariat & text
Trafalgar
Historia om sjöslaget Trafalgar. Förlagsband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 409 sidor, fräscht exemplar.
Historia om sjöslaget Trafalgar. Förlagsband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 409 sidor, fräscht exemplar.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Folkets danser
Idrott och danslekar. Spiralhäftad utgåva från 1981, gott skick, illustrerad. Utan ljudband. 170 sidor. ISBN 91-574-0117-9.
Idrott och danslekar. Spiralhäftad utgåva från 1981, gott skick, illustrerad. Utan ljudband. 170 sidor. ISBN 91-574-0117-9.
REA-pris60 kr

Pangloss antikvariat & text
Socialismen och kriget
Socialism och politik. Förlaget för litteratur på främmande språk, 1955. Vinrött helklotband, fint antikvariskt skick. 76 sidor, svensk text.
Socialism och politik. Förlaget för litteratur på främmande språk, 1955. Vinrött helklotband, fint antikvariskt skick. 76 sidor, svensk text.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
August Strindberg som fotograf
Litteraturvetenskap om Strindberg. Bonniers, 1963. Dekorerat pappband med lätta bruksspår. 185 sidor, inklusive 32 fotoplanschsidor. Namnteckning på smutstitelsidan.
Litteraturvetenskap om Strindberg. Bonniers, 1963. Dekorerat pappband med lätta bruksspår. 185 sidor, inklusive 32 fotoplanschsidor. Namnteckning på smutstitelsidan.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Måste vara modig
Lättläst skönlitteratur för barn om en flyktingpojke. Utgiven av Rabén & Sjögren 1999, dekorerat pappband, mycket gott skick.
Lättläst skönlitteratur för barn om en flyktingpojke. Utgiven av Rabén & Sjögren 1999, dekorerat pappband, mycket gott skick.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Here at The New Yorker
Media och journalistik. Utgåva från Da Capo Press, 1997. Häftad, 406 sidor. Skick: fint. ISBN: 0-306-80810-2.
Media och journalistik. Utgåva från Da Capo Press, 1997. Häftad, 406 sidor. Skick: fint. ISBN: 0-306-80810-2.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Så många dagar så mycken död
Historiska biografier. Häftad utgåva från 1985, något sämre antikvariskt skick med lätta bruksspår och veck på bakre omslaget.
Historiska biografier. Häftad utgåva från 1985, något sämre antikvariskt skick med lätta bruksspår och veck på bakre omslaget.
REA-pris115 kr
