Pangloss antikvariat & text
Att stå det onda emot
Historia och politisk historia. Inbunden pappband, mycket gott skick. Skyddsomslag med veck och reva. Carlssons, 2004. 160 sidor. ISBN 91-7203-498-X.
Historia och politisk historia. Inbunden pappband, mycket gott skick. Skyddsomslag med veck och reva. Carlssons, 2004. 160 sidor. ISBN 91-7203-498-X.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Framgångsfällan
Psykiatri och utmattningssyndrom. Förlagsband med skyddsomslag, lätt tilltryckta hörn, gott skick. Bokförlaget DN, 1998, 198 s. ISBN 91-7588-219-1.
Psykiatri och utmattningssyndrom. Förlagsband med skyddsomslag, lätt tilltryckta hörn, gott skick. Bokförlaget DN, 1998, 198 s. ISBN 91-7588-219-1.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Stadens sällskap
Rikligt illustrerad bok om Sverige och Gotland. Utgiven av Barry Press 1979. Förlagets dekorerade pappband i fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bok om Sverige och Gotland. Utgiven av Barry Press 1979. Förlagets dekorerade pappband i fint antikvariskt skick.
REA-pris85 kr

Pangloss antikvariat & text
Teater-liv
Boken utforskar teaterlivet med illustrationer och en svensk text, utgiven 2003.
Boken utforskar teaterlivet med illustrationer och en svensk text, utgiven 2003.
REA-pris135 kr

Pangloss antikvariat & text
Spådom
Boken från 1991 utforskar ämnet spådom med insikter och perspektiv, i gott skick med osprättade sidor.
Boken från 1991 utforskar ämnet spådom med insikter och perspektiv, i gott skick med osprättade sidor.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Träd och buskar i norr
Boken ger en översikt över träd och buskar i Norrbotten, med illustrationer och faktainformation.
Boken ger en översikt över träd och buskar i Norrbotten, med illustrationer och faktainformation.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Inledning till Kapitalet
Utforska grundläggande ekonomiska teorier och system i denna insiktsfulla bok. Boken ger en djupgående inledning till kapitalets dynamik och dess påverkan på samhället. Utgiven i limhäftad form och i fint skick.
Utforska grundläggande ekonomiska teorier och system i denna insiktsfulla bok. Boken ger en djupgående inledning till kapitalets dynamik och dess påverkan på samhället. Utgiven i limhäftad form och i fint skick.
REA-pris40 kr

Pangloss antikvariat & text
Weimartysklan
Boken utforskar Weimartysklan och innehåller färgillustrationer, med fokus på dess historiska och kulturella betydelse.
Boken utforskar Weimartysklan och innehåller färgillustrationer, med fokus på dess historiska och kulturella betydelse.
REA-pris115 kr

Pangloss antikvariat & text
Sätt locket på!
Boken utforskar teman relaterade till mångkulturella perspektiv och identitet.
Boken utforskar teman relaterade till mångkulturella perspektiv och identitet.
REA-pris40 kr

Bokliv
Sönderslitning
Verket erbjuder reflektioner över existensens grundvillkor, historia, och filosofiska teman i en stil utan facktermer.
Verket erbjuder reflektioner över existensens grundvillkor, historia, och filosofiska teman i en stil utan facktermer.
REA-pris238 kr

Bokliv
Den röda skottkärran och andra dikter
Denna samling av en framstående amerikansk poet utforskar teman av lokal förankring och minimalism i poesin.
Denna samling av en framstående amerikansk poet utforskar teman av lokal förankring och minimalism i poesin.
REA-pris208 kr
Pangloss antikvariat & text
Vad optimister vet och du kan lära dig
Positiv psykologi och vardagsglädje. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Wahlström & Widstrand 2009. 172 sidor.
Positiv psykologi och vardagsglädje. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Wahlström & Widstrand 2009. 172 sidor.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Sagasagor
Illustrerad bilderbok om vardagsliv. Kartonnageband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Bonnier Carlsen 2016, 86 sidor. ISBN 978-91-638-8579-2.
Illustrerad bilderbok om vardagsliv. Kartonnageband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Bonnier Carlsen 2016, 86 sidor. ISBN 978-91-638-8579-2.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Höst och vinter i trädgården
Trädgårdsskötsel med fokus på höst och vinter. Förlag: Forum, 1998. Dekorerad pappband med spiralbindning. Mycket gott skick. 112 sidor.
Trädgårdsskötsel med fokus på höst och vinter. Förlag: Forum, 1998. Dekorerad pappband med spiralbindning. Mycket gott skick. 112 sidor.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Sex grader
Miljöfrågor och klimatförändringar. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Ordfront, 2007. 299 sidor.
Miljöfrågor och klimatförändringar. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Ordfront, 2007. 299 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Den fackliga europavägen
Socialpolitik och fackliga organisationer. Förlagsband med trasigt skyddsomslag. Utgiven 1997. 448 sidor. ISBN: 91-89044-10-X.
Socialpolitik och fackliga organisationer. Förlagsband med trasigt skyddsomslag. Utgiven 1997. 448 sidor. ISBN: 91-89044-10-X.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Folk dör här
Personlig granskning av svensk äldreomsorg. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2014.
Personlig granskning av svensk äldreomsorg. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2014.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Aluminiumdrottningen
Illustrerad bok om livsberättelser kopplade till rysk-tjetjenska krigen. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Ersatz 2006.
Illustrerad bok om livsberättelser kopplade till rysk-tjetjenska krigen. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Ersatz 2006.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Wehrmacht mot Röda arméns starkaste fästning
Svensk militärhistoria under andra världskriget. Tryckt förlagsband, mycket fint antikvariskt skick, 127 sidor, illustrerad. Utgiven av Svenskt militärhistoriskt bibliotek, 2019.
Svensk militärhistoria under andra världskriget. Tryckt förlagsband, mycket fint antikvariskt skick, 127 sidor, illustrerad. Utgiven av Svenskt militärhistoriskt bibliotek, 2019.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Aviatriser
Bok om kvinnliga flygpionjärer. Trådhäftad, Tragus Förlag, 2016. Fint antikvariskt skick med illustrationer. 30 sidor, upplaga om 500 ex.
Bok om kvinnliga flygpionjärer. Trådhäftad, Tragus Förlag, 2016. Fint antikvariskt skick med illustrationer. 30 sidor, upplaga om 500 ex.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
Gripenbergsbanan
Järnvägshistoria i ord och bild. Häftad utgåva från Skärstads Hembygdsförening, 1979. Normalt antikvariskt skick, illustrerad.
Järnvägshistoria i ord och bild. Häftad utgåva från Skärstads Hembygdsförening, 1979. Normalt antikvariskt skick, illustrerad.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Ständigt denne Andrén
Rikligt illustrerad bok om konst och konsthistoria. Dekorerat och laminerat originalpappband, 214 sidor, gott skick. Utgiven 2002.
Rikligt illustrerad bok om konst och konsthistoria. Dekorerat och laminerat originalpappband, 214 sidor, gott skick. Utgiven 2002.
REA-pris160 kr

Pangloss antikvariat & text
Tigerfrukost
Lyrik i svensk poesi. Förlagets dekorerade pappband, utgiven av LTs förlag 1989. Fint antikvariskt skick. Signerad av författaren.
Lyrik i svensk poesi. Förlagets dekorerade pappband, utgiven av LTs förlag 1989. Fint antikvariskt skick. Signerad av författaren.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Bygg ditt team
Ekonomi och organisation. Förlagets dekorerade och laminerade pappband från 1996. 200 sidor i gott skick. ISBN 91-23-01765-1.
Ekonomi och organisation. Förlagets dekorerade och laminerade pappband från 1996. 200 sidor i gott skick. ISBN 91-23-01765-1.
REA-pris70 kr
