Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4882 resultat

Visar 3025 - 3048 av 4882 resultat
Layout:
Jan Kallberg : Så sänkte jag Sovjetunionen
Pangloss antikvariat & text Jan Kallberg Så sänkte jag Sovjetunionen
Historisk roman med stark berättarkonst. Pocketutgåva från Voltaire Publishing, 2007. Fint antikvariskt skick. 703 sidor. ISBN: 91-976917-0-3.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text George Orwell Dagar i Burma
Engelsk skönlitteratur med romaner och noveller. Pocket, något sämre antikvariskt skick, 1985, förlag: Legenda. Ryggen blekt med lätta läsränder.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text Margit Sandemo När mörkret faller
Historisk roman. Förlagets gulddekorerade konstläderband, mycket gott skick. Skyddsomslag med lätt skav och reva. Andra upplagan, Boknöje 1993.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Daniel Boyacioglu Fint som snus
Lyrik och diktsamlingar. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Wahlström & Widstrand 2006. Gott skick. ISBN: 91-46-21343-7.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Krister Gustavsson Heliga skrift
Lyrik och dikter i fint antikvariskt skick. Utgiven 2006 av Bokförlaget Lejd, häftad, 77 sidor. ISBN 91-974493-8-5.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Monica Ali I köket
Romaner och noveller inom engelsk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, lätt gulnade snitt, mycket gott skick. Utgiven av Forum, 2011.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Ingmar Bergman Söndagsbarn
Roman med biografiska inslag. Norstedts, 1993. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 123 sidor. ISBN: 91-1-912792-8.
REA-pris70 kr
Eugen Ruge : Cabo de Gata
Pangloss antikvariat & text Eugen Ruge Cabo de Gata
Boken utforskar teman relaterade till det spanska landskapet Cabo de Gata och dess påverkan på människors liv.
REA-pris60 kr
Rune Hallemar : Mer än hjärna
Pangloss antikvariat & text Rune Hallemar Mer än hjärna
Historisk roman. Förlagets tryckta pappband, 256 sidor, fint antikvariskt skick. Utgiven av Hanvedens Förlag, 1994.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text Bengt G. Söderberg Visby
Gotlandskonst i gott skick. Förlagets helklotband med skyddsomslag, något naggat. 133 sidor plus färgkarta. Fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr
Towan Obrador : Sagan om Anna Sophia
Pangloss antikvariat & text Towan Obrador Sagan om Anna Sophia
Historiska berättelser. Pocket, limhäftad utgåva från Storge 2017. Fint antikvariskt skick. 701 sidor.
REA-pris85 kr
Per Henrik Rosenström : Gammal koppar
Pangloss antikvariat & text Per Henrik Rosenström Gammal koppar
Konsthantverk och antikviteter i metall. Tredje upplagan, Ica 1965. Trådhäftad, fint antikvariskt skick, rikligt illustrerad med färgplåtar.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Claes Britton Min mamma är död
Biografiska reportage om onkologi. Inbunden (förlagsband) med skyddsomslag. Gott skick, lätt veckat skyddsomslag. 135 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Ingvar Nordin Kom rosor och salivia...
Illustrerad sammanställning av svenska trädgårdsväxter. Utgiven av Press' förlag 1981. Pappband i fint antikvariskt skick. Namnteckning på försättsbladet.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Linné, Carl von , Bertil Gullander Carl Linnaei Gothlandska resa
Höganäs: Bra Klassiker, 1985. Förlagsband med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick. 192 sidor om Sverige, Gotland och Gotlands län.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Lothar Machtan Hitlers hemlighet
Politiska biografier. Förlagsband med skyddsomslag, 324 sidor plus 24 fotoillustrerade. Utgiven av Forum 2001. Gott skick. ISBN: 91-37-11921-4.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Emma Hamberg Mossvikenfruar - Chansen
Roman om relationer i skönlitterär stil. Bonniers, 2006. Dekorerat kartonnageband. 348 sidor. Gott skick. ISBN: 91-0-011163-5.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Gullberg, Anders ; Rudberg, Eva Byggare i Stockholm
Monografi om byggmästarerollen i Stockholm under 1900-talet. Utgiven av Stockholmia Förlag 2001. Dekorerat pappband, gott skick, illustrerad.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Claudia Marcks Hjältar
Historiska romaner och noveller. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Albert Bonniers, 2006. 153 sidor. ISBN: 91-0-010722-0.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Julius Ejdestam Mannen och kvinnan i svensk folktradition
Kulturstudier om samhälls- och familjeliv. Illustrerad utgåva från 1980 med dekorerat förlagsband. 158 sidor, 20,5x19 cm.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text Per Anders Fogelström Komikern
Roman om en teaterfamilj. Bonniers, 1990. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 318 s.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Alice Miller Vägar i livet
Filosofiska och psykologiska berättelser för barn och ungdomar. Inbunden utgåva från Wahlström & Widstrand, 1999. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Konny Isgren Övning
Diktsamling i normalt antikvariskt skick. Bonniers, 1988. Förlagets dekorerade pappband. Skyddsomslag saknas, övre snittet aningen lagerfläckat.
REA-pris475 kr
Pangloss antikvariat & text Albert Eskeröd Gotländska stränder
Gotland och Gotlands län. Förlagets gulddekorerade helklotband, normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i något sämre skick. 302 sidor.
REA-pris95 kr