Pangloss antikvariat & text
Berömda män som varit i Sunne
Roman med insikter om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Albert Bonniers 2001. Gott skick. ISBN: 91-0-056834-1.
Roman med insikter om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Albert Bonniers 2001. Gott skick. ISBN: 91-0-056834-1.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Prag
Illustrerad bok om Tjeckien. Utgiven av Ordfront 1988. Inbunden med dekorerat pappband. Mycket gott skick. 294 sidor. ISBN 91-7324-320-5.
Illustrerad bok om Tjeckien. Utgiven av Ordfront 1988. Inbunden med dekorerat pappband. Mycket gott skick. 294 sidor. ISBN 91-7324-320-5.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
När de dödar journalister
Personlig skildring av Sri Lanka. Pocketutgåva från Silc, 2015. Något sämre antikvariskt skick med lätta bruksspår. 431 sidor.
Personlig skildring av Sri Lanka. Pocketutgåva från Silc, 2015. Något sämre antikvariskt skick med lätta bruksspår. 431 sidor.
REA-pris25 kr

Bokliv
Den hemlighetsfulle motståndaren
Två unga detektiver startar en agentur och dras in i en farlig jakt på försvunna dokument efter en katastrof.
Två unga detektiver startar en agentur och dras in i en farlig jakt på försvunna dokument efter en katastrof.
REA-pris238 kr

Bokliv
En flicka kom till Bagdad
En brittisk agent och en äventyrslysten flicka hamnar mitt i en konspiration kring ett supervapen i Bagdad.
En brittisk agent och en äventyrslysten flicka hamnar mitt i en konspiration kring ett supervapen i Bagdad.
REA-pris238 kr

Bokliv
Mannen i fönstret och andra noveller
I en samling noveller utforskas en kvinnas liv genom hennes BDSM-erfarenheter, med fokus på både dominans och känslor.
I en samling noveller utforskas en kvinnas liv genom hennes BDSM-erfarenheter, med fokus på både dominans och känslor.
REA-pris168 kr

Pangloss antikvariat & text
Poweryoga
Boken utforskar poweryoga med färgglada illustrationer och ger en grundlig insikt i dess praktik.
Boken utforskar poweryoga med färgglada illustrationer och ger en grundlig insikt i dess praktik.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
München 1938 och eftergiftspolitiken
Boken utforskar eftergiftspolitiken i samband med händelserna i München 1938.
Boken utforskar eftergiftspolitiken i samband med händelserna i München 1938.
REA-pris40 kr

Pangloss antikvariat & text
Tidskrift för politisk filosofi. Nr 1 2004
En tidskrift som utforskar frågor inom politisk filosofi, utgiven 2004, med fokus på aktuella teorier och debatter.
En tidskrift som utforskar frågor inom politisk filosofi, utgiven 2004, med fokus på aktuella teorier och debatter.
REA-pris45 kr

Bokliv
Umeå / Atlanta t o r : poesi och prosa
Boken skildrar Rönnog Seabergs liv och erfarenheter från Umeå till USA, med fokus på hennes upplevelser av rasism och litteratur.
Boken skildrar Rönnog Seabergs liv och erfarenheter från Umeå till USA, med fokus på hennes upplevelser av rasism och litteratur.
REA-pris218 kr

Bokliv
Människans ställning i kosmos
Verket utforskar människans existens och ställning i universum, med fokus på filosofisk antropologi.
Verket utforskar människans existens och ställning i universum, med fokus på filosofisk antropologi.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Varför bedrog du mig?
Deckare med spänning. Kometförlaget, 1966. Förlagets konstläderband med gulddekorerad rygg. Gott skick, något solblekt övre snitt. 254 sidor.
Deckare med spänning. Kometförlaget, 1966. Förlagets konstläderband med gulddekorerad rygg. Gott skick, något solblekt övre snitt. 254 sidor.
REA-pris50 kr

Pangloss antikvariat & text
Brödraskapet
Del 3 i serien Blodsbröder. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 282 sidor. Utgiven av Schibsted 2006.
Del 3 i serien Blodsbröder. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 282 sidor. Utgiven av Schibsted 2006.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotland
Sverige, Gotland och Gotlands län. Häftad utgåva från 1970, mycket gott skick, illustrerad. 63 sidor, samarbete med Svenska Turistföreningen.
Sverige, Gotland och Gotlands län. Häftad utgåva från 1970, mycket gott skick, illustrerad. 63 sidor, samarbete med Svenska Turistföreningen.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Visby
Sverige, Gotland och Gotlands län. Norstedts, 1938. Andra upplagan. Trådhäftad. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, 80 sidor.
Sverige, Gotland och Gotlands län. Norstedts, 1938. Andra upplagan. Trådhäftad. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, 80 sidor.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Spådom under antiken
Religion under antiken. Pocketutgåva från 1998 i mycket gott skick. 127 sidor. ISBN 91-88992-15-2.
Religion under antiken. Pocketutgåva från 1998 i mycket gott skick. 127 sidor. ISBN 91-88992-15-2.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
På biltur på Gotland
Tips på utflykter i Gotland. Trådhäftad utgåva från Gebers, 1969. Något sämre antikvariskt skick, illustrerad med teckningar.
Tips på utflykter i Gotland. Trådhäftad utgåva från Gebers, 1969. Något sämre antikvariskt skick, illustrerad med teckningar.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Alek
Biografi om en fotomodell. Bra Böcker, 2008. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 207 s., [15] pl.-s. i färg.
Biografi om en fotomodell. Bra Böcker, 2008. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 207 s., [15] pl.-s. i färg.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Den röda fläcken på fastighetsmäklarens hals
Diktsamling med absurd vardagskomik och svärta. Norstedts, 2005. Häftad. Fint antikvariskt skick med små skavanker på rygghuvudet och omslag.
Diktsamling med absurd vardagskomik och svärta. Norstedts, 2005. Häftad. Fint antikvariskt skick med små skavanker på rygghuvudet och omslag.
REA-pris55 kr
Pangloss antikvariat & text
Vinden går över gräset
Historisk roman om kärlek och civilisationens pris. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag som har en reva. 238 sidor.
Historisk roman om kärlek och civilisationens pris. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag som har en reva. 238 sidor.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Från Gotlands dansktid
Sverige och Gotlands historia. Trådhäftad utgåva från 1961, normalt antikvariskt skick. Illustrerad med 170 sidor och 18 annonssidor.
Sverige och Gotlands historia. Trådhäftad utgåva från 1961, normalt antikvariskt skick. Illustrerad med 170 sidor och 18 annonssidor.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Natursten i byggnader. Skaraborgs och Älvsborgs län
Konsthistoria och arkitektur. Häftad utgåva från 1996, normalt antikvariskt skick, illustrerad med kartor, tabeller och diagram.
Konsthistoria och arkitektur. Häftad utgåva från 1996, normalt antikvariskt skick, illustrerad med kartor, tabeller och diagram.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
France
Karta och guide till Frankrike med 13 stadskartor. Första utgåvan, klotryggband, mycket gott skick, 245 sidor.
Karta och guide till Frankrike med 13 stadskartor. Första utgåvan, klotryggband, mycket gott skick, 245 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Fogden på Styresholm
Historisk thriller om Engelbrekts tid. Häftad utgåva från 1993, gott skick med ett veck i främre häftesomslaget.
Historisk thriller om Engelbrekts tid. Häftad utgåva från 1993, gott skick med ett veck i främre häftesomslaget.
REA-pris65 kr
