
Pangloss antikvariat & text
91:an
Boken innehåller tecknade serier och korta artiklar som utforskar olika teman och berättelser.
Boken innehåller tecknade serier och korta artiklar som utforskar olika teman och berättelser.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Benedict Cumberbatch
Boken utforskar livet och karriären hos en framstående skådespelare, med fokus på hans prestationer och inflytande.
Boken utforskar livet och karriären hos en framstående skådespelare, med fokus på hans prestationer och inflytande.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Benedict Cumberbatch, in Transition
Boken utforskar en känd skådespelares liv och karriär under en övergångsperiod.
Boken utforskar en känd skådespelares liv och karriär under en övergångsperiod.
REA-pris90 kr

Bokliv
Vårens nya böcker från de mindre och medelstora förlagen 2009
En sammanställning av nya böcker från mindre och medelstora förlag, utgiven 2009.
En sammanställning av nya böcker från mindre och medelstora förlag, utgiven 2009.
REA-pris98 kr
![Höglund, Fredrik ; Andersson, Johan [red.] : Över bygden låg tindrande stjärnfager natten](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hoglund-fredrik-andersson-johan-red-over-bygden-lag-tindrande-stjarnfager-natten-9789198283198_7a8de31b-475e-4b8b-894a-d70ec1098843.jpg?v=1774697726&width=750)
Bokliv
Över bygden låg tindrande stjärnfager natten
Boken utforskar Gustaf Frödings koppling till Värmland och dess påverkan på svensk litteraturhistoria.
Boken utforskar Gustaf Frödings koppling till Värmland och dess påverkan på svensk litteraturhistoria.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Fårö
Sverige och Europa i fokus. Inbunden folioformat, normalt antikvariskt skick med skyddsomslag. Illustrerad, 1000 tryckta ex.
Sverige och Europa i fokus. Inbunden folioformat, normalt antikvariskt skick med skyddsomslag. Illustrerad, 1000 tryckta ex.
REA-pris330 kr
Pangloss antikvariat & text
Cleopatra's wedding present
Resor genom Syrien. Häftad utgåva från Duckworth 1998. Fint antikvariskt skick, lätt veckade omslagshörn, aningen blekt rygg. 208 sidor.
Resor genom Syrien. Häftad utgåva från Duckworth 1998. Fint antikvariskt skick, lätt veckade omslagshörn, aningen blekt rygg. 208 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Oscar Wilde
Biografiska reportage om Oscar Wilde. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Gott skick. 188 sidor. Engelsk text. ISBN 1-84205-051-6.
Biografiska reportage om Oscar Wilde. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Gott skick. 188 sidor. Engelsk text. ISBN 1-84205-051-6.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Trutsommar
Illustrerad bilderbok med lyrik. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Kabusa Böcker 2008. Opaginerad, 44 sidor.
Illustrerad bilderbok med lyrik. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Kabusa Böcker 2008. Opaginerad, 44 sidor.
REA-pris70 kr

Pangloss antikvariat & text
På sjelens vinger
Religion och psykologi. Häftad utgåva från Alma Mater Forlag, 1992. Fint antikvariskt skick. Illustrerad, 174 sidor. Text på norska.
Religion och psykologi. Häftad utgåva från Alma Mater Forlag, 1992. Fint antikvariskt skick. Illustrerad, 174 sidor. Text på norska.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
Respekt
Illustrerad bok om kulturvetenskap och politisk historia. Utgiven av Kristeligt Studenter-Settlement 2011. Kartonnageband i fint antikvariskt skick.
Illustrerad bok om kulturvetenskap och politisk historia. Utgiven av Kristeligt Studenter-Settlement 2011. Kartonnageband i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Drömslottet
Illustrerad bilderbok om folksagor. Förlagets dekorerade pappband i fint antikvariskt skick. 76 sidor.
Illustrerad bilderbok om folksagor. Förlagets dekorerade pappband i fint antikvariskt skick. 76 sidor.
REA-pris115 kr

Pangloss antikvariat & text
101 stocking stuffers
Hantverk och pyssel. Utgiven av Oxmoor House 1994. Hårdband i fint antikvariskt skick. Illustrerad med färgbilder. 144 sidor, 28,5x22,5 cm.
Hantverk och pyssel. Utgiven av Oxmoor House 1994. Hårdband i fint antikvariskt skick. Illustrerad med färgbilder. 144 sidor, 28,5x22,5 cm.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Heroes in the Psyche of Europe
Historia och arkeologi från stenåldern till idag. Häftat band, fint antikvariskt skick, utgiven av Arthur & Guinevere 1999. 224 sidor.
Historia och arkeologi från stenåldern till idag. Häftat band, fint antikvariskt skick, utgiven av Arthur & Guinevere 1999. 224 sidor.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Befrierne
Krigshistoria och politisk historia. Trådhäftad utgåva från 1982 i gott skick, med överlappande omslag som är något tilltryckta. Dansk text.
Krigshistoria och politisk historia. Trådhäftad utgåva från 1982 i gott skick, med överlappande omslag som är något tilltryckta. Dansk text.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
Five Point Touch Therapy
Alternativ medicin och psykiatri. Häftat band, utgiven av Healing Arts Press 2013. Mycket fint antikvariskt skick.
Alternativ medicin och psykiatri. Häftat band, utgiven av Healing Arts Press 2013. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
The parishes were rid of dry thirst
Teknisk bok om Grekland. Utgiven av Technical Chamber of Greece, 2000. Häftad, normalt antikvariskt skick, med illustrationer och parallelltext på grekiska och engelska.
Teknisk bok om Grekland. Utgiven av Technical Chamber of Greece, 2000. Häftad, normalt antikvariskt skick, med illustrationer och parallelltext på grekiska och engelska.
REA-pris195 kr
Pangloss antikvariat & text
Från lada till salong
Rikligt illustrerad guide om Gotlands biografer. Häftad utgåva från 2018 i fint antikvariskt skick. 92 sidor.
Rikligt illustrerad guide om Gotlands biografer. Häftad utgåva från 2018 i fint antikvariskt skick. 92 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Visste de vad de gjorde? = Tiesivätkö he mitä tekivät?
Historia och arkeologi. Andra upplagan, förlagets tryckta pappband. Fint antikvariskt skick, men med urrivet försättsblad.
Historia och arkeologi. Andra upplagan, förlagets tryckta pappband. Fint antikvariskt skick, men med urrivet försättsblad.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
Vasstäde i Hablingbo
Sverige och Gotland. Särtryck ur Gotländskt Arkiv 1973. Häftat band, fint antikvariskt skick.
Sverige och Gotland. Särtryck ur Gotländskt Arkiv 1973. Häftat band, fint antikvariskt skick.
REA-pris20 kr
Pangloss antikvariat & text
[Louisiana Revy]. NowHere Louisiana. Volume II, Texts
Häftat band i gott antikvariskt skick. Bruksspår och något tummade hörn. Utgiven av Louisiana 1996. 159 sidor. ISBN 87-90029-09-7.
Häftat band i gott antikvariskt skick. Bruksspår och något tummade hörn. Utgiven av Louisiana 1996. 159 sidor. ISBN 87-90029-09-7.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Den flitige superintendenten
Särtryck om historia och arkeologi. Klammerhäftad utgåva från Barry Press, 1973. Fint antikvariskt skick, omslag något gulnat.
Särtryck om historia och arkeologi. Klammerhäftad utgåva från Barry Press, 1973. Fint antikvariskt skick, omslag något gulnat.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
När Var Hur 1988
Rikligt illustrerad årsbok om historia och arkeologi. Förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick, utgiven av Forum 1987.
Rikligt illustrerad årsbok om historia och arkeologi. Förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick, utgiven av Forum 1987.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Hästens lilla Toto
Illustrerad bilderbok för barn och vuxna. Förlagets laminerade pappband, mycket gott skick. Utgiven av Adart förlag 1992. 36 sidor.
Illustrerad bilderbok för barn och vuxna. Förlagets laminerade pappband, mycket gott skick. Utgiven av Adart förlag 1992. 36 sidor.
REA-pris75 kr
