Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: Text

4884 resultat

Visar 169 - 192 av 4884 resultat
Layout:
Weström, Lena ; Eriksson, Carin : Mörk gryning över Ljugarn
Pangloss antikvariat & text Weström, Lena ; Eriksson, Carin Mörk gryning över Ljugarn
Historisk roman. Andra utgåvan, limhäftad. Fint antikvariskt skick, lätt sned i ryggen. Daterad signering av författarna. 282 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Cahill, Tim (text) ; Gray, Julian (text) ; McKenzie, Heath (bild) Var är Timmy?
Illustrerad aktivitetsbok med färgtryck. Förlagets kartonnageband, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Kickerz och Stabenfeldt 2019.
REA-pris90 kr
C. Aug. Cederborg : Suckarnas torn
Pangloss antikvariat & text C. Aug. Cederborg Suckarnas torn
Historisk roman från medeltiden. Privat helklotband, 1925. Normalt antikvariskt skick, 312 sidor. Snitt och inlaga gulnade, titelblad med namnteckning.
REA-pris75 kr
Silvia Trejo : Dioses, mitos y ritos del México antiguo
Pangloss antikvariat & text Silvia Trejo Dioses, mitos y ritos del México antiguo
Fint antikvariskt skick. Hårdband med skyddsomslag. Utgiven 2000 av Secretaría de Relaciones Exteriores. Innehåller färgplåtar och spansk text.
REA-pris275 kr
Karen Ward : Min allra första mexikanska kokbok
Pangloss antikvariat & text Karen Ward Min allra första mexikanska kokbok
Rikligt illustrerad kokbok för unga kockar. Utgiven 2008 av Turbine. Dekorerat pappband i fint antikvariskt skick. 38 sidor.
REA-pris90 kr
Linnskog Rudh, Linda (text) ; Karlsson, Tina (bild) : Riddarliv
Pangloss antikvariat & text Linnskog Rudh, Linda (text) ; Karlsson, Tina (bild) Riddarliv
Illustrerad bok om medeltiden. Utgiven av Opal 2016 i förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 99 sidor.
REA-pris75 kr
George Brandes : Tanker ved århundredskiftet
Pangloss antikvariat & text George Brandes Tanker ved århundredskiftet
Historia och politisk historia. Häftat band, fint antikvariskt skick. Utgiven av Scandinavian Airline System 1998. Paralleltext på danska och engelska.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Gun Wilstadius Märkduken som släkttavla
Historia och arkeologi i släkttavlor. Särtryck ur Blekingeboken 1968. Klammerhäftad, normalt antikvariskt skick, några mindre veck.
REA-pris25 kr
Pangloss antikvariat & text Darlington, André ; Darlington, Tenaya Booze and vinyl
Fint antikvariskt skick. Förlagstryckt band, 2018. 223 sidor, färgillustrerad. ISBN 978-0-7624-6347-3.
REA-pris125 kr
Alessio Cavatore : The Lord of the Rings. The return of the King
Pangloss antikvariat & text Alessio Cavatore The Lord of the Rings. The return of the King
Illustrerad skönlitteratur. Häftad, 176 sidor, utgiven av New Line / Games Workshop 2003. Fint antikvariskt skick med datum och tidigare ägares namn på titelbladet.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Nilsson, Lennart (foto) ; Karlsson, Lars Olov [LOK] (text) Lennart Nilssons okända järnvägsvärld
Rikligt illustrerad bok om järnvägshistoria. Kartonnageband, utgiven av Trafik-Nostalgiska Förlaget 2006. Fint antikvariskt skick. 96 sidor.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text Salomonsson, Anders ; Svahnström, Karin ; Hedin, Svante Gotland för 100 år sen
Historia och arkeologi från Gotland. Särtryck ur Gotländskt Arkiv 1975. Häftad, fint antikvariskt skick. Visby: Barry Press, 1975. ISBN 91-7400-034-9.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Lag 21 dec. 1945 om verkställighet av frihetsstraff m.m.
Särtryck om verkställighet av frihetsstraff. Tryckt 1959. Klammerhäftad. Mindre fläckar på bakre häftesomslaget. Paginerad s. 787-799.
REA-pris39 kr
Pangloss antikvariat & text Ola Wallin När var hur
Rikligt illustrerad bok om historia och arkeologi. Utgiven av Bokförlaget DN 2003. Dekorerat kartonnageband i fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text P-G Bentz och Anders Wirdheim Fågelåret 2009
Rikligt illustrerad färgtidskrift om fågelåret 2009. Utgiven av Sveriges Ornitologiska förening 2010. Häftad, fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Margaret Visser Beyond fate
Filosofi och psykologi kring förändring. Utgåva från 2002, förlag: House of Anansi Press. Häftad, mycket fint skick. ISBN 0-88784-679-3.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Kirsten Santelmann Kloka käringråd för kropp och själ
Illustrerad bok om mat och dryck. Första upplagan, tredje tryckningen. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. 140 sidor. Gott skick.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Nihlén, John [1901-1983] ; (Red.) Gunnar Svahnström Utgrävningarna på Stora torget i Visby 1924-1926
Arkeologisk berättelse om utgrävningar i Visby. Häftat band, mycket gott skick. Utgiven av Hanseproduktion 1982, illustrerad, 66 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Teddy Brunius Elementär estetik
Filosofi och estetik. Andra upplagan från Svenska Utbildningsförlaget Liber, 1970. Häftad/pocket, 197 s. Skick okänt.
REA-pris75 kr
Sister Thekla : Mother Maria
Pangloss antikvariat & text Sister Thekla Mother Maria
Religiös biografi. Darton, Longman & Todd, 1979. Hårdband, fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i fint skick. 144 sidor, engelsk text.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text David Grann Den tapte byen Z
Historisk biografi om dödlig besatthet i Amazonas. Inbunden förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris130 kr
Eriksson, Thomas ; Hartelius, Jesper ; Riddermark, Alexander ; Westin, Gabriel ; Ottosson, Benny : [8848]
Pangloss antikvariat & text Eriksson, Thomas ; Hartelius, Jesper ; Riddermark, Alexander ; Westin, Gabriel ; Ottosson, Benny [8848]
Rikligt illustrerad bok om Mount Everest. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. 127 sidor.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Åke G. Sjöberg Tre gånger Jacob Niclas
Historia och arkeologi. Klammerhäftad utgåva från Barry Press, 1976. Normalt antikvariskt skick, 13 sidor.
REA-pris40 kr
Paola Russo : Olösta band
Bokliv Paola Russo Olösta band
Boken utforskar konceptet tid och livets cykler, med fokus på hur vi hanterar perioder av förändring och stagnation.
REA-pris237 kr