Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: Text

4884 resultat

Visar 145 - 168 av 4884 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Johan Thomé Johan Thomé, arkitekt
Rikligt illustrerad bok om arkitektur med foton och ritningar. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med blekt rygg. Folioformat.
REA-pris140 kr
J. K. Rowling : Les Contes de Beedle le Barde
Pangloss antikvariat & text J. K. Rowling Les Contes de Beedle le Barde
Folksagor och mytologi. Gallimard, 2008. Häftat band i fint antikvariskt skick. 127 sidor. Text på franska. ISBN 978-2-07-062344-0.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text E. G. Minhoss Sveriges järnvägsstationer
Sverige, politisk historia. Förlagets blåa, gulddekorerade halvfranska band. Något sämre antikvariskt skick, men inlaga i gott skick.
REA-pris475 kr
Cristopher Gillberg : Barn, ungdomar och vuxna med Asperger syndrom
Pangloss antikvariat & text Cristopher Gillberg Barn, ungdomar och vuxna med Asperger syndrom
Psykiatri och psykisk utvecklingsstörning. Förlagets dekorerade pappband, normalt antikvariskt skick, 192 sidor.
REA-pris95 kr
Olsen, Bjørn Erik ; Steffensen, Rolf : Hjemlængsel
Pangloss antikvariat & text Olsen, Bjørn Erik ; Steffensen, Rolf Hjemlængsel
Konsthistoria och arkitektur. Förlag: Nordlandsbilder, 2004. Hårdband i normalt antikvariskt skick med skyddsomslag. Illustrerad i färg.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Irena Woszcynska Irka från Warszawa
Historisk biografi om politisk historia. Inbunden utgåva från Dialogos Förlag, 2005. Mycket gott skick med skyddsomslag. 406 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Bengt Pettersson Gotland and Öland
Reprinted särtryck om botanik och flora. Uppsala: Almqvist & Wiksells boktryckeri, 1965. Häftad. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Laima Patriubaviciene Augustinas Savickas
Illustrerad konstbok om arkitektur och fotografi. Utgiven av Vafga 1987. Hårdband i fint skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text Gareth Moore Lilla svarta kakuroboken
Kakuropussel för hjärngympa. Pocketutgåva från Svenska Förlaget, 2006. Mycket gott skick, undre snittet något gulnat. ISBN 91-7738-729-5.
REA-pris45 kr
(Red.) Rickard Andersson ; Joacim Blomqvist, m. fl. : Fronesis. Nr 27, Migration
Pangloss antikvariat & text (Red.) Rickard Andersson ; Joacim Blomqvist, m. fl. Fronesis. Nr 27, Migration
En samling texter som utforskar migrationens olika aspekter och dess påverkan på samhällen.
REA-pris50 kr
Kessle, Gun ; Ahlborg, Tone ; Almberg, Shiu-pang ; Axelsson, Karin : Köksvägen till Kina
Pangloss antikvariat & text Kessle, Gun ; Ahlborg, Tone ; Almberg, Shiu-pang ; Axelsson, Karin Köksvägen till Kina
Boken utforskar kinesisk matlagning och kultur genom illustrationer och fotografier, med fokus på traditionella rätter.
REA-pris125 kr
Rodahl Hoppe, Kurt (photo) ; Aidt, Naja Marie (text) ; Wirenfeldt Asmussen, Marianne (text) : Blomstersprog
Pangloss antikvariat & text Rodahl Hoppe, Kurt (photo) ; Aidt, Naja Marie (text) ; Wirenfeldt Asmussen, Marianne (text) Blomstersprog
Boken utforskar blomsterspråk med rikt illustrerade färgbilder och är tryckt på danska.
REA-pris195 kr
Paola Gemma Francesca Russo : And Dust Turns Into Shining Gold
Bokliv Paola Gemma Francesca Russo And Dust Turns Into Shining Gold
Boken utforskar teman av transformation och förvandling inom en konstnärlig kontext.
REA-pris240 kr
Pangloss antikvariat & text Blixt, Anders ; Blomqvist, Mats Norden
En illustrerad bok från 1995 som utforskar teman relaterade till Norden.
REA-pris75 kr
Ingemar Olsson : Lärbro än en gång
Pangloss antikvariat & text Ingemar Olsson Lärbro än en gång
Sverige, geografi. Klammerhäftad, gott antikvariskt skick. Särtryck ur Ortnamnssällskapets årsskrift 1966, utgiven av Lundequistska bokhandeln.
REA-pris25 kr
Peter Kjellander : Estniska frontsoldater berättar
Pangloss antikvariat & text Peter Kjellander Estniska frontsoldater berättar
Krigshistoria och politisk historia. Förlagsband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 189 sidor, illustrerad med kartor.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text Nakhla, Fayek ; Jackson, Grace Plocka ihop skärvorna
Psykoanalytisk resa. Natur och Kultur, 1995. Förlagets dekorerade pappband. Normalt antikvariskt skick, ryggfoten lätt tilltryckt. Namnteckning på försättsbladet.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Agneta Modig Rapport RAÄ 1990:1. Arkeologi i Sverige 1987
Illustrerad bok om arkeologi i Sverige. Förlagets dekorerade pappband, antydan till konkavt slagna pärmar, gott skick. 444 sidor.
REA-pris95 kr
Rock, Lois (text) ; Ayliffe, Alex (bild) : Min allra första julbok
Pangloss antikvariat & text Rock, Lois (text) ; Ayliffe, Alex (bild) Min allra första julbok
Bilderbok med färgglada illustrationer. Förlagets pappband, fint antikvariskt skick, litet nagg på frampärmen, övrigt helt och rent.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Isakson, Börje (text) ; Bard, Magnus (bild) Vikingafärd
Historia och arkeologi. Rabén & Sjögren, 2000. Förlagets tryckta pappband. Fint antikvariskt skick. Illustrerad, delvis i färg.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Högre Allmänna Läroverket i Visby. Katalog. Höstterminen 1963
Historia och arkeologi. Klammerhäftad utgåva från 1963 i något sämre antikvariskt skick. Främre omslaget fläckat, ryggen blekt. 36 sidor.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text Bosson Rydell, Marie (text) ; Lindholm, Jessica (bild) Hemma hos Kråke
Illustrerad bilderbok med färgtryck. Första upplagan, fjärde tryckningen. Förlagets kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 47 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Malthe Harnes, Aimée ; Juell Ramussen, Elisabeth ; Meltzer, Helle Margrete ; Borgen, Tove Havande kvinnor och pyttesmå barn
Alternativ medicin och psykiatri. Prisma, 1990. Dekorerat pappband. Fint antikvariskt skick. Illustrerad. 181 sidor. ISBN 91-518-2321-7.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Engelhard Weigl Schauplätze der deutschen Aufklärung
Historia och politisk historia. Utgiven av Rowohlt 1997. Häftad, 255 sidor, illustrerad. ISBN: 3-499-55583-2.
REA-pris60 kr