
Pangloss antikvariat & text
Estniska frontsoldater berättar
Krigshistoria och politisk historia. Förlagsband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 175 sidor, illustrerad med kartor.
Krigshistoria och politisk historia. Förlagsband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 175 sidor, illustrerad med kartor.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Kirurgens samvete
Psykiatri och politisk historia. Pocketutgåva från B. Wahlströms, 1972. Lätt läsrand i ryggen, i övrigt gott skick.
Psykiatri och politisk historia. Pocketutgåva från B. Wahlströms, 1972. Lätt läsrand i ryggen, i övrigt gott skick.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Skepparegillets samlingar
Historia och arkeologi om Skepparegillet i Visby. Trådhäftad utgåva från 1985, fint antikvariskt skick, opaginerad med 78 sidor.
Historia och arkeologi om Skepparegillet i Visby. Trådhäftad utgåva från 1985, fint antikvariskt skick, opaginerad med 78 sidor.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Världen efter kommunismen
Historia och arkeologi efter 1945. SNS Förlag, 1996. Limhäftad. Lätt tilltryckt i ryggfotens bakkant, mycket gott skick. 323 s.
Historia och arkeologi efter 1945. SNS Förlag, 1996. Limhäftad. Lätt tilltryckt i ryggfotens bakkant, mycket gott skick. 323 s.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
The Battle of Jutland
Krigshistoria och politisk historia. Utgiven av B. T. Batsford 1964, i normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag och 208 sidor.
Krigshistoria och politisk historia. Utgiven av B. T. Batsford 1964, i normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag och 208 sidor.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Tutankhamun
Rikligt illustrerad bok om historia och arkeologi. Utgiven av Semmel Concerts 2013, i fint antikvariskt skick, hårdband.
Rikligt illustrerad bok om historia och arkeologi. Utgiven av Semmel Concerts 2013, i fint antikvariskt skick, hårdband.
REA-pris160 kr
Pangloss antikvariat & text
Ajalla vaaran, vaivan
Krigshistoria och politisk historia. Utgiven 1990 av Puolangan veteraanijärjestöt. Hårdband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 239 sidor, illustrerad.
Krigshistoria och politisk historia. Utgiven 1990 av Puolangan veteraanijärjestöt. Hårdband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 239 sidor, illustrerad.
REA-pris400 kr

Pangloss antikvariat & text
Jury
Tidskrift för deckarvänner med illustrationer. Limhäftad, 66 sidor, mycket gott antikvariskt skick. ISSN: 0345-5734.
Tidskrift för deckarvänner med illustrationer. Limhäftad, 66 sidor, mycket gott antikvariskt skick. ISSN: 0345-5734.
REA-pris20 kr
Pangloss antikvariat & text
Nordisk kriminalkrönika 1980
Illustrerad kriminologi i gott skick. Förlagsband med röd konstläderrygg och linneklädda pärmar. Utgiven av Nordiska Polisidrottsförbundet, 1980. 463 sidor.
Illustrerad kriminologi i gott skick. Förlagsband med röd konstläderrygg och linneklädda pärmar. Utgiven av Nordiska Polisidrottsförbundet, 1980. 463 sidor.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
91:an
En samling tecknade serier med korta artiklar, främst i färg, som utforskar olika ämnen.
En samling tecknade serier med korta artiklar, främst i färg, som utforskar olika ämnen.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Tidskrift för politisk filosofi. Nr 3 2004
Tidskriften utforskar aktuella frågor inom politisk filosofi och erbjuder insikter i ämnet.
Tidskriften utforskar aktuella frågor inom politisk filosofi och erbjuder insikter i ämnet.
REA-pris45 kr

Pangloss antikvariat & text
Tidskrift för politisk filosofi. Nr 1 2005
En publikation från 2005 som utforskar teman inom politisk filosofi med 62 sidor innehåll.
En publikation från 2005 som utforskar teman inom politisk filosofi med 62 sidor innehåll.
REA-pris45 kr

Pangloss antikvariat & text
Styrka för kvinnor
Boken erbjuder en omfattande och illustrerad guide om styrketräning riktad till kvinnor.
Boken erbjuder en omfattande och illustrerad guide om styrketräning riktad till kvinnor.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Från Gutabygd 2007
Årsskriften innehåller artiklar om gotländsk historia, kultur och lokala händelser, med fokus på hembygdsrörelsen.
Årsskriften innehåller artiklar om gotländsk historia, kultur och lokala händelser, med fokus på hembygdsrörelsen.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Tidskrift för politisk filosofi. Nr 3 2005
En tidskrift som utforskar frågor inom politisk filosofi, utgiven 2005 och i gott skick.
En tidskrift som utforskar frågor inom politisk filosofi, utgiven 2005 och i gott skick.
REA-pris45 kr

Pangloss antikvariat & text
Tidsignal. Nr 3, hösten 2005, Tema
En tidskrift som utforskar politik, kultur och samhällsdebatt med fokus på socialistiska perspektiv.
En tidskrift som utforskar politik, kultur och samhällsdebatt med fokus på socialistiska perspektiv.
REA-pris40 kr

Pangloss antikvariat & text
A Better World
En text som utforskar perspektiv på samhälleliga och politiska förändringar i Iran under 1990-talet.
En text som utforskar perspektiv på samhälleliga och politiska förändringar i Iran under 1990-talet.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Bertmark Respons
Rikligt illustrerad kulturvetenskaplig årsbok från 2005. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick, 352 sidor, vikt 1760 gram.
Rikligt illustrerad kulturvetenskaplig årsbok från 2005. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick, 352 sidor, vikt 1760 gram.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Tjurdödarvapnet
Vapen och krigshistoria. Förlagsband, 1985. Normalt antikvariskt skick. Skyddsomslag med lätta bruksspår och tre mindre revor. 255 s. ISBN 91-20-07195-7.
Vapen och krigshistoria. Förlagsband, 1985. Normalt antikvariskt skick. Skyddsomslag med lätta bruksspår och tre mindre revor. 255 s. ISBN 91-20-07195-7.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
[Shakespeare] Julius Caesar
Litteraturvetenskap och engelsk litteratur. Klammerhäftad utgåva från Coles Publishing, 1972. Blekt i anslutning till ryggen. 101 sidor.
Litteraturvetenskap och engelsk litteratur. Klammerhäftad utgåva från Coles Publishing, 1972. Blekt i anslutning till ryggen. 101 sidor.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Shakespeare's soliloquies
Litteraturvetenskaplig analys av Shakespeares monologer. Utgåva från Methuen & Co. 1987. Häftad, 211 sidor, i fint skick. ISBN: 0-416-30460-5.
Litteraturvetenskaplig analys av Shakespeares monologer. Utgåva från Methuen & Co. 1987. Häftad, 211 sidor, i fint skick. ISBN: 0-416-30460-5.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
The art of winning coversation
Kommunikation och kulturhistoria. Prentice Hall, 1995. Hårdband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 298 sidor.
Kommunikation och kulturhistoria. Prentice Hall, 1995. Hårdband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 298 sidor.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Weapons of the 21st Century
Rikligt illustrerad bok om vapen och krigshistoria. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med reva. Utgiven av Magna Books, 1992. Folioformat.
Rikligt illustrerad bok om vapen och krigshistoria. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med reva. Utgiven av Magna Books, 1992. Folioformat.
REA-pris55 kr

