Pangloss antikvariat & text
Sjöjungfrun
Deckare med spänning och polisromaner. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Forum 2009. 359 sidor.
Deckare med spänning och polisromaner. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Forum 2009. 359 sidor.
REA-pris45 kr

Bokliv
Malin Blomsterberg Livet på Strand
En roman om Malin Blomsterbergs liv i Ellen Keys närhet, präglat av klasskillnader och förändringar i samhället.
En roman om Malin Blomsterbergs liv i Ellen Keys närhet, präglat av klasskillnader och förändringar i samhället.
REA-pris228 kr

Bokliv
Karin Ek : med kinden mot gråberget
Biografi som utforskar en författares bidrag till tidig 1900-tals poesi och kvinnlig sensualitet.
Biografi som utforskar en författares bidrag till tidig 1900-tals poesi och kvinnlig sensualitet.
REA-pris238 kr

Pangloss antikvariat & text
Den tunna isen
Kärlekens livsfarliga kraft. Norstedts, 2019. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 508 sidor. ISBN 978-91-1-309936-1.
Kärlekens livsfarliga kraft. Norstedts, 2019. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 508 sidor. ISBN 978-91-1-309936-1.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Nej sa lilla P
Illustrerad bilderbok om känslor. Förlag: Rabén & Sjögren, 1992. Pappband i fint antikvariskt skick. 37 sidor, färgillustrationer.
Illustrerad bilderbok om känslor. Förlag: Rabén & Sjögren, 1992. Pappband i fint antikvariskt skick. 37 sidor, färgillustrationer.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotländska kalkmålningar 1200-1400
Konsthistoria och målarkonst från 1200-1400. Inbunden, förlagets helklotband. Normalt antikvariskt skick med slitet skyddsomslag. 270 sidor, illustrerad.
Konsthistoria och målarkonst från 1200-1400. Inbunden, förlagets helklotband. Normalt antikvariskt skick med slitet skyddsomslag. 270 sidor, illustrerad.
REA-pris165 kr
Pangloss antikvariat & text
Luftslottet som sprängdes
Politisk thriller i världsklass. Norstedts, 2007. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med bruksspår och några mindre skador.
Politisk thriller i världsklass. Norstedts, 2007. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med bruksspår och några mindre skador.
REA-pris49 kr
Pangloss antikvariat & text
Ett partis fall och uppgång
Statskunskap och politik. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2012. 335 sidor.
Statskunskap och politik. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2012. 335 sidor.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
På okänd planet
Science fiction med miljöfokus. Reviderad utgåva från Natur och Kultur, 1999. Förlagets tryckta kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
Science fiction med miljöfokus. Reviderad utgåva från Natur och Kultur, 1999. Förlagets tryckta kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Jemen är bra!
Unika reportage om Jemen, med limhäftad utgåva från Leopard förlag (2015). Mycket fint antikvariskt skick. 335 sidor, svensk text.
Unika reportage om Jemen, med limhäftad utgåva från Leopard förlag (2015). Mycket fint antikvariskt skick. 335 sidor, svensk text.
REA-pris80 kr

Bokliv
Mellan tre farsoter I Romanen om Balthasar Russow
Romanen skildrar Balthasar Russows liv under 1500-talet och speglar Estlands kulturella identitet genom historiska ockupationer.
Romanen skildrar Balthasar Russows liv under 1500-talet och speglar Estlands kulturella identitet genom historiska ockupationer.
REA-pris208 kr

Bokliv
Mellan tre farsoter III Romanen om Balthasar Russow
Berättelsen utforskar Balthasar Russows liv och hans krönika under Estlands olika ockupationer, med fokus på kulturell identitet och motstånd.
Berättelsen utforskar Balthasar Russows liv och hans krönika under Estlands olika ockupationer, med fokus på kulturell identitet och motstånd.
REA-pris208 kr
Pangloss antikvariat & text
Sommar ihop
Fint antikvariskt skick. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Utgiven av Alfabeta 2005. Lättläst och illustrerad av Maria Jönsson.
Fint antikvariskt skick. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Utgiven av Alfabeta 2005. Lättläst och illustrerad av Maria Jönsson.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Präriehundarna
Romaner om moderna teman. Pocketutgåva från Norstedts, 1995. Gott skick, övre snittet solbränt. ISBN: 91-1-881821-8.
Romaner om moderna teman. Pocketutgåva från Norstedts, 1995. Gott skick, övre snittet solbränt. ISBN: 91-1-881821-8.
REA-pris20 kr

Pangloss antikvariat & text
Förintelsen är över oss och vi måste resa oss ur askan
Boken utforskar teman kring Förintelsen och dess påverkan på mänskligheten.
Boken utforskar teman kring Förintelsen och dess påverkan på mänskligheten.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Lützen 1632
Historia och arkeologi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Prisma 2006, 363 sidor, ISBN 91-518-4430-3.
Historia och arkeologi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Prisma 2006, 363 sidor, ISBN 91-518-4430-3.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Sårade hjältar
Samhällsmedicin och sexologi. Förlagets dekorerade pappband, mycket fint antikvariskt skick, 181 sidor. ISBN 91-976040-2-X.
Samhällsmedicin och sexologi. Förlagets dekorerade pappband, mycket fint antikvariskt skick, 181 sidor. ISBN 91-976040-2-X.
REA-pris125 kr

Bokliv
Förtryck och frihet
Boken samlar essäer om förtryckets mekanismer och natur, skrivna under en turbulent politisk tid.
Boken samlar essäer om förtryckets mekanismer och natur, skrivna under en turbulent politisk tid.
REA-pris238 kr

Bokliv
Vilhelm Ekelund. Landskap och tanke
Denna biografi utforskar sambanden mellan en författares liv och verk, med fokus på naturupplevelser och existentiella teman.
Denna biografi utforskar sambanden mellan en författares liv och verk, med fokus på naturupplevelser och existentiella teman.
REA-pris228 kr

Bokliv
Walter Benjamin : historien om en vänskap
Boken utforskar den komplexa vänskapen mellan två framstående tänkare och ger en insiktsfull bild av deras intellektuella utbyte.
Boken utforskar den komplexa vänskapen mellan två framstående tänkare och ger en insiktsfull bild av deras intellektuella utbyte.
REA-pris238 kr

Bokliv
Dagböckerna
Boken presenterar en svensk översättning av dagböcker som skildrar ett gränsöverskridande liv i Nordafrika.
Boken presenterar en svensk översättning av dagböcker som skildrar ett gränsöverskridande liv i Nordafrika.
REA-pris261 kr
Pangloss antikvariat & text
Hemligt ansikte
Ungdomsroman om Astrid som får vattkoppor. Utgiven av Alfabeta 2007. Dekorerat pappband, illustrerad. 287 sidor. ISBN: 91-501-0824-8.
Ungdomsroman om Astrid som får vattkoppor. Utgiven av Alfabeta 2007. Dekorerat pappband, illustrerad. 287 sidor. ISBN: 91-501-0824-8.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Har aldrig varit lyckligare
Golfdagbok med färgfotografier. Utgiven av Krilon förlag 2018 i kartonnage. Mycket fint antikvariskt skick. 101 sidor.
Golfdagbok med färgfotografier. Utgiven av Krilon förlag 2018 i kartonnage. Mycket fint antikvariskt skick. 101 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Malcolm X
Religiös biografi. Förlagsband i mycket gott antikvariskt skick med skyddsomslag. 715 sidor, ISBN 978-91-7343-403-4.
Religiös biografi. Förlagsband i mycket gott antikvariskt skick med skyddsomslag. 715 sidor, ISBN 978-91-7343-403-4.
REA-pris135 kr
