
Bokliv
Bilderboksmakare
Boken utforskar skapandet av bilderböcker genom insikter från framstående bilderboksmakare och deras processer.
Boken utforskar skapandet av bilderböcker genom insikter från framstående bilderboksmakare och deras processer.
REA-pris238 kr

Pangloss antikvariat & text
Varför just jag?
Religiös biografi om konvertit. Limhäftad utgåva från 2004, illustrerad och i fint antikvariskt skick.
Religiös biografi om konvertit. Limhäftad utgåva från 2004, illustrerad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Vännerna på hästgården
Skönlitteratur för barn och ungdom. Pappband, Natur och Kultur, 2000. Fint antikvariskt skick, illustrerad i färg.
Skönlitteratur för barn och ungdom. Pappband, Natur och Kultur, 2000. Fint antikvariskt skick, illustrerad i färg.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Eldfågeln
Historiska berättelser för barn och ungdom. BonnierCarlsen, 2000. Förlagets laminerade pappband. Normalt antikvariskt skick. 127 s. ISBN 91-638-3807-9.
Historiska berättelser för barn och ungdom. BonnierCarlsen, 2000. Förlagets laminerade pappband. Normalt antikvariskt skick. 127 s. ISBN 91-638-3807-9.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Rika och fattiga länder
Ekonomiska nivåskillnader mellan utvecklade och underutvecklade länder. Häftad, mycket gott skick, utgiven av Tiden 1957, 218 sidor.
Ekonomiska nivåskillnader mellan utvecklade och underutvecklade länder. Häftad, mycket gott skick, utgiven av Tiden 1957, 218 sidor.
REA-pris65 kr

Pangloss antikvariat & text
En liten bok om Malin
Skönlitteratur för barn och ungdom. Alfabeta, 2001. Dekorerat kartonnageband. Mycket fint antikvariskt skick. 172 sidor med illustrationer av Ann Forslind.
Skönlitteratur för barn och ungdom. Alfabeta, 2001. Dekorerat kartonnageband. Mycket fint antikvariskt skick. 172 sidor med illustrationer av Ann Forslind.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Skuggan
Fantasy för barn och ungdom. Kartonnageband, mycket fint antikvariskt skick. Rabén & Sjögren, 2019. 362 sidor.
Fantasy för barn och ungdom. Kartonnageband, mycket fint antikvariskt skick. Rabén & Sjögren, 2019. 362 sidor.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Jag är kvar hos er
En oförglömlig roman om sorg. Limhäftad utgåva från Rabén & Sjögren, 2001. 245 sidor, med tillskrift på smutstitelbladet. ISBN: 91-29-65457-2.
En oförglömlig roman om sorg. Limhäftad utgåva från Rabén & Sjögren, 2001. 245 sidor, med tillskrift på smutstitelbladet. ISBN: 91-29-65457-2.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Att vara jag
Illustrerad skönlitteratur för barn. Lilla Piratförlaget, 2015. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick. Opaginerad: [81] s.
Illustrerad skönlitteratur för barn. Lilla Piratförlaget, 2015. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick. Opaginerad: [81] s.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Stalin ockuperar Litauen 1940
Historia om Litauens ockupation 1940. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick, 320 sidor, glest illustrerad. Utgiven av Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2008.
Historia om Litauens ockupation 1940. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick, 320 sidor, glest illustrerad. Utgiven av Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2008.
REA-pris95 kr

Bokliv
Pelle och mössan
En berättelse om Pelle som ger sig ut på ett äventyr för att hitta sin försvunna röda mössa.
En berättelse om Pelle som ger sig ut på ett äventyr för att hitta sin försvunna röda mössa.
REA-pris148 kr

Bokliv
Mellan triumfer och nederlag : en bok om Anna Hierta-Retzius och hennes tid. Volym 1, Lars Johan Hiertas dotter Anna
En biografi som utforskar Anna Hierta-Retzius liv och hennes betydelse för kvinnokampen i Sverige.
En biografi som utforskar Anna Hierta-Retzius liv och hennes betydelse för kvinnokampen i Sverige.
REA-pris208 kr
Pangloss antikvariat & text
Främmande fågel
Roman med inslag av noveller. Prisma, 2006. Dekorerat kartonnageband. Fint antikvariskt skick, 268 sidor. Litet nagg på frampärmen.
Roman med inslag av noveller. Prisma, 2006. Dekorerat kartonnageband. Fint antikvariskt skick, 268 sidor. Litet nagg på frampärmen.
REA-pris45 kr

Bokliv
Den helige Antonius frestelse
En skildring av den egyptiske munken Antonius och hans kamp mot de sju dödssynderna under en natt på 300-talet.
En skildring av den egyptiske munken Antonius och hans kamp mot de sju dödssynderna under en natt på 300-talet.
REA-pris228 kr

Bokliv
Den sista människan
En apokalyptisk roman som utforskar mänsklighetens sista dagar i en värld präglad av pest och samhällskollaps.
En apokalyptisk roman som utforskar mänsklighetens sista dagar i en värld präglad av pest och samhällskollaps.
REA-pris262 kr

Bokliv
Tolv år på Kyrkudden 2001-2013
Boken utforskar samverkan mellan kyrkan och samhället, med fokus på erfarenheter från latinamerikansk befrielseteologi.
Boken utforskar samverkan mellan kyrkan och samhället, med fokus på erfarenheter från latinamerikansk befrielseteologi.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Joseph Mallord William Turner
Konsthistoria med fokus på Joseph Mallord William Turner. Utgiven av Harry N. Abrams 1983. Hårdband i normalt antikvariskt skick med skyddsomslag.
Konsthistoria med fokus på Joseph Mallord William Turner. Utgiven av Harry N. Abrams 1983. Hårdband i normalt antikvariskt skick med skyddsomslag.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
Torka aldrig tårar utan handskar. 3, Döden
Roman om kärlek och förlust. Norstedts, 2013. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 291 s. ISBN 978-91-1-304419-4.
Roman om kärlek och förlust. Norstedts, 2013. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 291 s. ISBN 978-91-1-304419-4.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Anton och Super-A
Psykiatri och psykisk utvecklingsstörning. Förlagets tryckta kartonnageband, fint antikvariskt skick. Illustrerad i färg, 26x21,5 cm.
Psykiatri och psykisk utvecklingsstörning. Förlagets tryckta kartonnageband, fint antikvariskt skick. Illustrerad i färg, 26x21,5 cm.
REA-pris125 kr

Bokliv
Ungdom utan Gud
En mörk skildring av en skollärares kamp mot samhällets moraliska förfall i ett nazistyrt Tyskland.
En mörk skildring av en skollärares kamp mot samhällets moraliska förfall i ett nazistyrt Tyskland.
REA-pris238 kr

Pangloss antikvariat & text
Det utdöda folkets väktare
Boken utforskar teman kring utdöda folk och deras historia, med fokus på bevarande och kulturell identitet.
Boken utforskar teman kring utdöda folk och deras historia, med fokus på bevarande och kulturell identitet.
REA-pris115 kr

Pangloss antikvariat & text
De omänskliga rättigheterna
Statskunskap och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Ordfront, 1998. 227 sidor.
Statskunskap och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Ordfront, 1998. 227 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Livstecken
Roman om att övervinna kriser. Inbunden med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Wahlström & Widstrand, 2001. 311 sidor.
Roman om att övervinna kriser. Inbunden med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Wahlström & Widstrand, 2001. 311 sidor.
REA-pris45 kr

