
Pangloss antikvariat & text
Kan vi rädda Europa?
Boken diskuterar utmaningarna och möjligheterna för Europa i en förändrad värld.
Boken diskuterar utmaningarna och möjligheterna för Europa i en förändrad värld.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Näcken i Riddarfjärden
Tredje delen i serien Jacks förbannelse. Rabén & Sjögren, 2017. Förlagets tryckta pappband. Fint antikvariskt skick, illustrerad av Anna Sandler.
Tredje delen i serien Jacks förbannelse. Rabén & Sjögren, 2017. Förlagets tryckta pappband. Fint antikvariskt skick, illustrerad av Anna Sandler.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Alfons med styrke-säcken
Gammaldags saga med mystiska äventyr. Rabén & Sjögren, 2010. Förlagets tryckta pappband. Normalt antikvariskt skick, illustrerad i färg.
Gammaldags saga med mystiska äventyr. Rabén & Sjögren, 2010. Förlagets tryckta pappband. Normalt antikvariskt skick, illustrerad i färg.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Hungerflickan
Roman om matmissbruk och ensamhet. Pocketutgåva från Norstedts, 2010. Gott skick, 310 sidor. ISBN 978-91-1-303291-7.
Roman om matmissbruk och ensamhet. Pocketutgåva från Norstedts, 2010. Gott skick, 310 sidor. ISBN 978-91-1-303291-7.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Från Barnjournalen via Lilla Aktuellt – till Häxan Surtants Rapport?
Media och journalistik i fokus. Limhäftad utgåva från 2010, normalt antikvariskt skick, med något veckade omslagshörn. 368 sidor.
Media och journalistik i fokus. Limhäftad utgåva från 2010, normalt antikvariskt skick, med något veckade omslagshörn. 368 sidor.
REA-pris125 kr

Bokliv
Bästa stränggänget
En underhållande bok med musikaliska djur som bjuder in till konsert och lär känna olika instrument.
En underhållande bok med musikaliska djur som bjuder in till konsert och lär känna olika instrument.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Artemis Fowl
Fantasyäventyr för barn och ungdom. B. Wahlströms, 2011. Kartonnageband. Fint antikvariskt skick, något gulnat snitt. 249 s.
Fantasyäventyr för barn och ungdom. B. Wahlströms, 2011. Kartonnageband. Fint antikvariskt skick, något gulnat snitt. 249 s.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text
Dit solen aldrig når
Roman med inslag av mysdeckare. Lind & Co., 2018. Pocket, fint antikvariskt skick. Främre omslagets övre hörnspets aningen veckad. 297 s.
Roman med inslag av mysdeckare. Lind & Co., 2018. Pocket, fint antikvariskt skick. Främre omslagets övre hörnspets aningen veckad. 297 s.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text
Kyoto och fjärilarna
Miljöthriller med inslag av spänning. Pocketutgåva från Kabusa Böcker, 2008. Bakre omslagets nedre hörn lätt veckat, övrigt i gott skick.
Miljöthriller med inslag av spänning. Pocketutgåva från Kabusa Böcker, 2008. Bakre omslagets nedre hörn lätt veckat, övrigt i gott skick.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Barn, död och sorg
Barn och sorg i familjer. Norstedts, 1990. Pappband, fint antikvariskt skick. 201 sidor med illustrationer av Maivor Persson. ISBN 91-1-893472-2.
Barn och sorg i familjer. Norstedts, 1990. Pappband, fint antikvariskt skick. 201 sidor med illustrationer av Maivor Persson. ISBN 91-1-893472-2.
REA-pris90 kr

Bokliv
Arabien : hemliga rapporter : underrättelsedepescher juni 1916 - december 1918 och andra texter
En samling texter av T. E. Lawrence som belyser hans arbete som underrättelseofficer i Mellanöstern, med politisk och historisk betydelse.
En samling texter av T. E. Lawrence som belyser hans arbete som underrättelseofficer i Mellanöstern, med politisk och historisk betydelse.
REA-pris178 kr

Bokliv
En världsomsegling under havet
En spännande berättelse om en undervattensresa med en excentrisk kapten som utforskar havets mysterier och utmanar mänsklighetens gränser.
En spännande berättelse om en undervattensresa med en excentrisk kapten som utforskar havets mysterier och utmanar mänsklighetens gränser.
REA-pris264 kr
Pangloss antikvariat & text
Löparna
Roman om rörelse och motstånd. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Albert Bonniers, 2019. Andra tryckningen. 365 s.
Roman om rörelse och motstånd. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Albert Bonniers, 2019. Andra tryckningen. 365 s.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Födelsedagsmysteriet
Bilderbok med spänning och äventyr. Utgiven av Bonnier Carlsen 2012. Kartonnage i fint antikvariskt skick. Illustrerad av Helena Willis.
Bilderbok med spänning och äventyr. Utgiven av Bonnier Carlsen 2012. Kartonnage i fint antikvariskt skick. Illustrerad av Helena Willis.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Grekisk vetenskap
Grekisk vetenskap från antiken. Häftat band, gott antikvariskt skick med lätta bruksspår. Utgiven av Prisma 1988. 282 sidor. ISBN 91-518-2238-5.
Grekisk vetenskap från antiken. Häftat band, gott antikvariskt skick med lätta bruksspår. Utgiven av Prisma 1988. 282 sidor. ISBN 91-518-2238-5.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Tornseglarna
Skönlitteratur för barn och ungdom. Bonnier Carlsen, 2002. Dekorerat kartonnageband. Normalt antikvariskt skick, ryggfoten lätt tilltryckt. 164 s.
Skönlitteratur för barn och ungdom. Bonnier Carlsen, 2002. Dekorerat kartonnageband. Normalt antikvariskt skick, ryggfoten lätt tilltryckt. 164 s.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Sov du så diskar jag
Lakonisk berättelse om kärlek mellan två ensamma själar i en lantlig idyll. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, mycket gott skick.
Lakonisk berättelse om kärlek mellan två ensamma själar i en lantlig idyll. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, mycket gott skick.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
F
Emotionell skönlitteratur om separation och längtan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket fint antikvariskt skick. 248 sidor, utgiven av Polaris 2020.
Emotionell skönlitteratur om separation och längtan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket fint antikvariskt skick. 248 sidor, utgiven av Polaris 2020.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Den sista akten
Deckare med spänning och polisromaner. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Bonniers, 2012. 310 sidor.
Deckare med spänning och polisromaner. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Bonniers, 2012. 310 sidor.
REA-pris70 kr

Pangloss antikvariat & text
The German Revolution and the Debate on Soviet Power
Boken utforskar den tyska revolutionen och debatten om sovjetisk makt under den kommunistiska internationella perioden.
Boken utforskar den tyska revolutionen och debatten om sovjetisk makt under den kommunistiska internationella perioden.
REA-pris250 kr

Bokliv
Hundpromenaden
En textlös bilderbok som tar med läsaren på en fantasifull hundpromenad fylld av äventyr och detaljrika illustrationer.
En textlös bilderbok som tar med läsaren på en fantasifull hundpromenad fylld av äventyr och detaljrika illustrationer.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Ve & fasa
Äventyr med råttorna Ve och Fasa. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Riksantikvarieämbetet, 2002. Illustrerad i färg.
Äventyr med råttorna Ve och Fasa. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Riksantikvarieämbetet, 2002. Illustrerad i färg.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Berättelser från 1900-talet
Personlig berättelse om Sveriges historia och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Atlantis, 2006. 331 sidor.
Personlig berättelse om Sveriges historia och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Atlantis, 2006. 331 sidor.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Medeltida teater och gotländsk kyrkokonst
Illustrerad bok om medeltida teater och gotländsk kyrkokonst. Inbunden med förlagets dekorerade pappband. Gott antikvariskt skick, med skrivning på försättsbladet.
Illustrerad bok om medeltida teater och gotländsk kyrkokonst. Inbunden med förlagets dekorerade pappband. Gott antikvariskt skick, med skrivning på försättsbladet.
REA-pris125 kr
