
Bokliv
Vilhelm Ekelund. Landskap och tanke
Denna biografi utforskar sambanden mellan en författares liv och verk, med fokus på naturupplevelser och existentiella teman.
Denna biografi utforskar sambanden mellan en författares liv och verk, med fokus på naturupplevelser och existentiella teman.
REA-pris228 kr

Bokliv
Walter Benjamin : historien om en vänskap
Boken utforskar den komplexa vänskapen mellan två framstående tänkare och ger en insiktsfull bild av deras intellektuella utbyte.
Boken utforskar den komplexa vänskapen mellan två framstående tänkare och ger en insiktsfull bild av deras intellektuella utbyte.
REA-pris238 kr

Bokliv
Dagböckerna
Boken presenterar en svensk översättning av dagböcker som skildrar ett gränsöverskridande liv i Nordafrika.
Boken presenterar en svensk översättning av dagböcker som skildrar ett gränsöverskridande liv i Nordafrika.
REA-pris261 kr
Pangloss antikvariat & text
Hemligt ansikte
Ungdomsroman om Astrid som får vattkoppor. Utgiven av Alfabeta 2007. Dekorerat pappband, illustrerad. 287 sidor. ISBN: 91-501-0824-8.
Ungdomsroman om Astrid som får vattkoppor. Utgiven av Alfabeta 2007. Dekorerat pappband, illustrerad. 287 sidor. ISBN: 91-501-0824-8.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Har aldrig varit lyckligare
Golfdagbok med färgfotografier. Utgiven av Krilon förlag 2018 i kartonnage. Mycket fint antikvariskt skick. 101 sidor.
Golfdagbok med färgfotografier. Utgiven av Krilon förlag 2018 i kartonnage. Mycket fint antikvariskt skick. 101 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Malcolm X
Religiös biografi. Förlagsband i mycket gott antikvariskt skick med skyddsomslag. 715 sidor, ISBN 978-91-7343-403-4.
Religiös biografi. Förlagsband i mycket gott antikvariskt skick med skyddsomslag. 715 sidor, ISBN 978-91-7343-403-4.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
Brottet, offret och förövaren
Analys av sexuella övergrepp 1850-1910. Carlssons Bokförlag, dekorerat pappband, svag stämpel på snittet, 479 sidor. ISBN: 91-7203-713-X.
Analys av sexuella övergrepp 1850-1910. Carlssons Bokförlag, dekorerat pappband, svag stämpel på snittet, 479 sidor. ISBN: 91-7203-713-X.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Hjärnkoll på maten
Boken utforskar sambandet mellan kost och hjärnfunktion, med fokus på hur maten påverkar vårt välbefinnande.
Boken utforskar sambandet mellan kost och hjärnfunktion, med fokus på hur maten påverkar vårt välbefinnande.
REA-pris75 kr

Bokliv
Málaga City Walks
En guide till Málaga med fokus på stadens sevärdheter, historia och promenader i den historiska stadskärnan och längs stränderna.
En guide till Málaga med fokus på stadens sevärdheter, historia och promenader i den historiska stadskärnan och längs stränderna.
REA-pris238 kr

Pangloss antikvariat & text
Jag är ju så jävla easy going
En ungdomsroman som utforskar teman som adhd, kärlek och familjedynamik med svart humor och oväntade vändningar.
En ungdomsroman som utforskar teman som adhd, kärlek och familjedynamik med svart humor och oväntade vändningar.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text
Slaget om Tobruk
Historia om andra världskriget. Bonniers/Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2006. Dekorerat förlagsband i gott skick, skyddsomslag något veckat. 176 sidor, rikt illustrerad.
Historia om andra världskriget. Bonniers/Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2006. Dekorerat förlagsband i gott skick, skyddsomslag något veckat. 176 sidor, rikt illustrerad.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Ruum
Utbildning inom konst och pedagogik. Häftat band, fint antikvariskt skick. Utgiven av Sally Stuudio 2011. 137 sidor, engelska. Illustrerad.
Utbildning inom konst och pedagogik. Häftat band, fint antikvariskt skick. Utgiven av Sally Stuudio 2011. 137 sidor, engelska. Illustrerad.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Från början för sent
Boken utforskar teman kring säkerhetspolitik och underrättelseverksamhet, med fokus på historiska perspektiv och analyser.
Boken utforskar teman kring säkerhetspolitik och underrättelseverksamhet, med fokus på historiska perspektiv och analyser.
REA-pris65 kr

Pangloss antikvariat & text
Ormbunkslandet
Roman om kärlek och hemligheter. Utgiven 2016 av Natur och Kultur i tryckt kartonnage. Fint antikvariskt skick. 283 sidor.
Roman om kärlek och hemligheter. Utgiven 2016 av Natur och Kultur i tryckt kartonnage. Fint antikvariskt skick. 283 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
När världen tittade bort
Historia om kampen mot Daesh i Syrien. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. 343 sidor, ISBN 978-91-37-14855-7.
Historia om kampen mot Daesh i Syrien. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. 343 sidor, ISBN 978-91-37-14855-7.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Min Ella
Skönlitteratur för barn och ungdom. Utgåva från 2005, förlagets dekorerade kartonnageband. Mycket gott skick. 172 sidor. ISBN 91-85243-13-2.
Skönlitteratur för barn och ungdom. Utgåva från 2005, förlagets dekorerade kartonnageband. Mycket gott skick. 172 sidor. ISBN 91-85243-13-2.
REA-pris70 kr

Pangloss antikvariat & text
Sjöfront
Historia om sjökrigshändelser i norra Östersjöområdet 1941-1944. Trådhäftad, normalt antikvariskt skick, med marginalstreck och blyertsunderstrykningar.
Historia om sjökrigshändelser i norra Östersjöområdet 1941-1944. Trådhäftad, normalt antikvariskt skick, med marginalstreck och blyertsunderstrykningar.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Krig och fred i källorna
Historia och politisk historia. Riksarkivet 1998. Dekorerat pappband, ryggen något blekt. Gott skick. Stor 8:o, 303 sidor, illustrerad. ISBN: 91-88366-37-5.
Historia och politisk historia. Riksarkivet 1998. Dekorerat pappband, ryggen något blekt. Gott skick. Stor 8:o, 303 sidor, illustrerad. ISBN: 91-88366-37-5.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
När prinsar stannar hemma
Bilderbok med berättelser och pyssel. Förlag: Natur och Kultur, 2011. Dekorerat pappband, fint antikvariskt skick, 29x21,5 cm.
Bilderbok med berättelser och pyssel. Förlag: Natur och Kultur, 2011. Dekorerat pappband, fint antikvariskt skick, 29x21,5 cm.
REA-pris65 kr

Pangloss antikvariat & text
Prick och Fläck tandtrollar
En bilderbok som kombinerar humor och fakta om godis och tandvård genom äventyren med två knasiga kaniner.
En bilderbok som kombinerar humor och fakta om godis och tandvård genom äventyren med två knasiga kaniner.
REA-pris75 kr

Bokliv
Loserförfattarfabriken
En postironisk roman som utforskar författarvärlden och dess komplexitet genom en fabrik i nedgång.
En postironisk roman som utforskar författarvärlden och dess komplexitet genom en fabrik i nedgång.
REA-pris238 kr

Bokliv
Tre guineas
Ett analytiskt verk som utforskar sambandet mellan kvinnors underordning och krig genom historiska och feministiska perspektiv.
Ett analytiskt verk som utforskar sambandet mellan kvinnors underordning och krig genom historiska och feministiska perspektiv.
REA-pris198 kr

Bokliv
Bilderboksmakare
Boken utforskar skapandet av bilderböcker genom insikter från framstående bilderboksmakare och deras processer.
Boken utforskar skapandet av bilderböcker genom insikter från framstående bilderboksmakare och deras processer.
REA-pris238 kr

Pangloss antikvariat & text
Varför just jag?
Religiös biografi om konvertit. Limhäftad utgåva från 2004, illustrerad och i fint antikvariskt skick.
Religiös biografi om konvertit. Limhäftad utgåva från 2004, illustrerad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris45 kr
