Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4884 resultat

Visar 3193 - 3216 av 4884 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Kim Fupz Aakeson Läsaren
Roman med noveller i nordisk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Bo Ejeby förlag, 1999.
REA-pris45 kr
Åsa Swanberg : Matnytta och ögonfägnad
Pangloss antikvariat & text Åsa Swanberg Matnytta och ögonfägnad
Rikligt illustrerad kokbok om mat och dryck. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Atlantis 1997.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Birgitta Höglund Grillmat LCHF
Klotryggband med tryckta pappärmar. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Optimal 2013, rikligt illustrerad i färg. 157 sidor.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text Ellen Mattson Splendorville
Romaner och noveller inom modern och samtida skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Albert Bonniers, 2004. 333 s. ISBN 91-0-010442-6.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Palle Fischer Stora badardagen
Nostalgisk berättelse om en sommar i 1930-talets Köpenhamn. Förlagets laminerade pappband, fint antikvariskt skick, 126 sidor.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text Ville Zilliacus I samma båt
Essäer om grannskap och vänskap. Inbunden förlagsband, mycket gott skick, något naggat skyddsomslag, fräscht inuti. Utgiven av Schildts, 1995.
REA-pris65 kr
Johannes Nevala : Strandland
Pangloss antikvariat & text Johannes Nevala Strandland
Illustrerad betraktelse av en strand. Gotlandica förlag, 2010. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick, 80 sidor.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text Staffan Nordstrand Sista färden
Dokumentär roman om grymma verkligheter bakom asiatiska turistparadis. Förlagsband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 315 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Earl F. Ziemke Slaget om Berlin
Illustrerad bok om andra världskrigets slutskede. Förlagets dekorerade pappband från 2002. Gott skick. 157 sidor med kartor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Therese Granwald Ty riket är ditt
Roman i modern och samtida skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Utgiven av Lo Söllgårds förlag, 2015.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Cassandra Eason En komplett guide till spådom & divination
Filosofi och psykologi om spådom och divination. Limhäftad utgåva från Planetstadens Böcker AB, 2000. Fint antikvariskt skick.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text Anja Snellman Hudens tid
Modern och samtida skönlitteratur. Utgiven av Norstedt 1999, förlagsband med skyddsomslag, 160 sidor. ISBN 91-1-300597-9.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Yasar Kemal Hittebarnet
Mäktig roman om kärlek, hat och hämnd. Pocketutgåva från Ordfront, 1999. Lätta bruksspår, lätt läsrand i ryggen. 400 s. ISBN: 91-7324-672-7.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text Leif Kindblom Så reste vi
Bok om resor som nöje och vardagsäventyr. Utgiven av Bilda Förlag 2000, tryckt förlagsband i fint antikvariskt skick, illustrerad, 167 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Zakes Mda Valsångaren
Roman med noveller från engelsk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, normalt antikvariskt skick. Leopard förlag, 2007. 223 s. ISBN: 91-7343-123-1.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Ulf Palmenfeldt Osedliga historier
Modern och samtida skönlitteratur. Carlssons, 2002. Andra oavkortade upplagan. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick, mindre stöt vid frampärmen.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Christian Stannow Anteckningar om Stranden
Romaner och noveller om svensk litteratur. Trådhäftad, fint antikvariskt skick. Omslag med invikningsflikar och blågrått skyddsomslag.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Lennart Levin Sveriges pensionärsförbund
Socialpolitik och äldreomsorg. SPF Förlag, 1999. Limhäftad, 193 sidor, illustrerad. Gott skick. ISBN: 91-972693-4-4.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text Liljeblad, Fredrik ; Fornander, Kjell Det japanska köket
Illustrerad bok om japansk kökskonst. Prisma, 1999. Andra upplagan. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 160 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Christine Falkenland Själens begär
Roman i pocketformat från 2001. 157 sidor, ett hundöra, mycket gott skick. Utgiven av MånPocket. ISBN: 91-7643-780-9.
REA-pris20 kr
Pangloss antikvariat & text Michael Nyqvist Dansa för oss
Månpocket, 2013. Pocket. Fint antikvariskt skick med något enstaka hundöra. 233 sidor. Utforskar skådespelarens liv och karriär.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text Sven G. Hansson Satir och kvinnokamp i Hedvig Charlotta Nordenflychts diktning
Litteraturvetenskap om kvinnokamp och satir. Pappband, Carlssons 1991. 222 sidor, lätt skavd ryggfot, bruksspår. ISBN 91-7798-510-9.
REA-pris65 kr
Percival : Julen på jorden
Pangloss antikvariat & text Percival Julen på jorden
Dramatik med rötter i svensk bondekultur och nordisk mytologi. Häftad, fint antikvariskt skick. Carlssons, 2000, 184 s. ISBN 91-7203-831-4.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Deon Meyer Tretton timmar
Deckare med spänning och polisromaner. Månpocket, 2012. Pocket. Mycket gott skick, men reva och veck på ett av de sista bladen. 449 s.
REA-pris24 kr