Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: text

4882 resultat

Visar 2953 - 2976 av 4882 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Claudia Marcks Hjältar
Historiska romaner och noveller. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Albert Bonniers, 2006. 153 sidor. ISBN: 91-0-010722-0.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Julius Ejdestam Mannen och kvinnan i svensk folktradition
Kulturstudier om samhälls- och familjeliv. Illustrerad utgåva från 1980 med dekorerat förlagsband. 158 sidor, 20,5x19 cm.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text Per Anders Fogelström Komikern
Roman om en teaterfamilj. Bonniers, 1990. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 318 s.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Alice Miller Vägar i livet
Filosofiska och psykologiska berättelser för barn och ungdomar. Inbunden utgåva från Wahlström & Widstrand, 1999. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Konny Isgren Övning
Diktsamling i normalt antikvariskt skick. Bonniers, 1988. Förlagets dekorerade pappband. Skyddsomslag saknas, övre snittet aningen lagerfläckat.
REA-pris475 kr
Pangloss antikvariat & text Albert Eskeröd Gotländska stränder
Gotland och Gotlands län. Förlagets gulddekorerade helklotband, normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i något sämre skick. 302 sidor.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Gustaf-Otto O. Adelborg Minnen från Tyskland och Ryssland 1909-1918
Historiska biografier om svenskar i utlandet. Wahlström & Widstrand, 1956. Trådhäftad, normalt antikvariskt skick, 224 sidor.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text Per Olov Enquist Bildmakarna
Romaner och noveller från svensk litteratur. Häftad, Norstedts 1998. Fint antikvariskt skick. 143 sidor, ISBN 91-1-300462-X.
REA-pris110 kr
Pangloss antikvariat & text Pramling Samuelsson, Ingrid ; Mårdsjö, Ann-Charlotte Grundläggande färdigheter – och färdigheters grundläggande
Utbildning och pedagogik. Första upplagan, 2006. Häftad, normalt antikvariskt skick, aningen snedläst, med lätta bruksspår. 176 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Leino, Risto ; Carlgren, Bosse Allfåns
Skönlitterär samling med romaner och noveller. Inbunden i förlagets konstläderband, mycket gott skick, med skyddsomslag som visar viss slitage.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Lerin, Lars ; Högstrand, Kerstin Straffrundor och ärevarv
Rikligt illustrerad bok om konst och arkitektur. Utgiven av Natur och Kultur 2011. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
REA-pris275 kr
Pangloss antikvariat & text James Aldridge Den sanna historien om Spit MacPhee
Roman om Spit MacPhee, översättning av Christina Dernevik. Tiden, 1991. Dekorerat pappband, mycket gott skick. 260 s. ISBN 91-550-3538-8.
REA-pris55 kr
Sven Lidman : Såsom genom eld
Pangloss antikvariat & text Sven Lidman Såsom genom eld
Självbiografisk roman om omvändelse och sökande efter mening. Förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris50 kr
Saga Borg : Finnvedens orakel
Pangloss antikvariat & text Saga Borg Finnvedens orakel
Historisk roman. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Schibsted, 2007. 280 sidor. ISBN 978-91-7713-278-3.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Nicola Trezzi Ylva Ogland
Rikligt illustrerad bok om konst och konsthistoria. Utgiven av Orosdi-Back, 2011. Häftad, 117 sidor, mycket gott skick.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text Ingmar Fröman Besök på Stora Karlsö
Svensk natur från 1947, Göteborg. Häftad. Ryggen och bakre omslaget något solkat. Gott antikvariskt skick. 64 sidor, illustrerad.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Nils Håkanson Nya Aros
Roman i skilda berättelser. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. 180 sidor. Gott skick. Utgiven av Ruin, 2006. ISBN: 91-85191-16-1.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Specialgruppen för bibliotekspedagogik Svensk Biblioteksförening Tänk om...!
Bokväsen och bibliotekspedagogik. Häftad utgåva från 2005, normalt antikvariskt skick, lätt skavd, namnteckning på omslagets insida, 78 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Peter Robinson I djävulens sällskap
Deckare med spänning och polisromaner. Inbunden förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag aningen veckat, övrigt mycket gott skick. 425 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Harry Ahlberg Bogseraren går ut
Historisk roman. Förlagets pappband i mycket gott skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 224 sidor.
REA-pris125 kr
Saga Borg : Änglamakerskan
Pangloss antikvariat & text Saga Borg Änglamakerskan
Historisk roman. Förlagsband med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick. 277 sidor. Snitten något gulnade. Utgiven av Schibsted, 2007.
REA-pris75 kr
Lena Hellström : De blå bergen
Pangloss antikvariat & text Lena Hellström De blå bergen
Rikligt illustrerad bok om Kilsbergen. Förlagets dekorerade pappband, normalt antikvariskt skick, 280 sidor. Utgiven av Himlajorden, 1999.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Peter Pohl Men jag glömmer dig inte
Skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagsband i gott skick, skyddsomslaget något veckat. Utgiven av Rabén & Sjögren, 1997. 144 s.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Stig Ekström Dödlig export
Kriminalroman med historiska inslag. Utgiven 2007 i dekorerat kartonnage. Normalt antikvariskt skick med lätta bruksspår och ytliga laminatrepor.
REA-pris80 kr