
Antikvariat Bothnia
Svenska landskapssvampar
En informativ bok om svenska landskapssvampar, med illustrationer och insikter från en framstående biolog och svampexpert.
En informativ bok om svenska landskapssvampar, med illustrationer och insikter från en framstående biolog och svampexpert.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
'Svamplokaler vid Femsjö'. Ett efterlämnat manuskript av Elias Fries. Tillrättalagt för publicering av Seth Lundell
Ett efterlämnat manuskript som utforskar svampar och mykologi av en framstående svensk botaniker.
Ett efterlämnat manuskript som utforskar svampar och mykologi av en framstående svensk botaniker.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Svenska svampnamn
En informativ bok om svampar och deras svenska namn, utgiven av Svenska Botaniska Föreningen.
En informativ bok om svampar och deras svenska namn, utgiven av Svenska Botaniska Föreningen.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Till de svenska alfvarväxternas ekologi. Akademisk afhandling
Verket utforskar ekologi och flora hos svenska alfvarväxter, med fokus på botanisk forskning och växtodling.
Verket utforskar ekologi och flora hos svenska alfvarväxter, med fokus på botanisk forskning och växtodling.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Loca parallela plantarum
Boken utforskar en präst och botanikers livsverk, som kombinerar tro, väckelse och naturvetenskap.
Boken utforskar en präst och botanikers livsverk, som kombinerar tro, väckelse och naturvetenskap.
REA-pris200 kr

Bokliv
Bergianska trädgården : med rötterna i det historiska kulturlandskapet
Boken utforskar Bergianska trädgårdens historia och utveckling från medeltiden till nutid.
Boken utforskar Bergianska trädgårdens historia och utveckling från medeltiden till nutid.
REA-pris330 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Blumen der Berge
En fackbok från 1959 på tyska som utforskar blommor i bergsmiljöer, utgiven i antikvariskt skick.
En fackbok från 1959 på tyska som utforskar blommor i bergsmiljöer, utgiven i antikvariskt skick.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Ferns for Garden and Greenhouse
Rikt illustrerad fickguide om brittiska ormbunkar och klubbmossar, med fokus på deras egenskaper och växtsätt.
Rikt illustrerad fickguide om brittiska ormbunkar och klubbmossar, med fokus på deras egenskaper och växtsätt.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Små bidrag till Hälsinglands och Jämtlands flora
Utforska den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Denna klammerhäftade bok från 1911 erbjuder insikter om växtlivet i fjällregionerna.
Utforska den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Denna klammerhäftade bok från 1911 erbjuder insikter om växtlivet i fjällregionerna.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning öfver Västergötlands fanerogamer och kärlkryptogamer med uppgift om växtställen och frekvens efter kollega Ernst Linnarsons och lektor Bror Forssells anteckningar ordnad af Aug. Rudberg
Förteckning över Västergötlands växtarter med detaljer om växtställen och frekvens. Innehåller värdefull information om botaniska observationer i regionen. Trådhäftad med originalomslag.
Förteckning över Västergötlands växtarter med detaljer om växtställen och frekvens. Innehåller värdefull information om botaniska observationer i regionen. Trådhäftad med originalomslag.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Fotbollsplanernas gödsling, vård och underhåll
Boken handlar om skötsel och underhåll av fotbollsplaner med fokus på gödsling och växtbiologi. Den är relevant för idrott och sport, särskilt fotboll.
Boken handlar om skötsel och underhåll av fotbollsplaner med fokus på gödsling och växtbiologi. Den är relevant för idrott och sport, särskilt fotboll.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Norsk botanisk bibliografi 1814-1964
Norsk botanisk bibliografi från 1814 till 1964 utforskar viktiga verk inom bok- och biblioteksväsen. Innehållet ger en översikt över bibliografiska resurser och deras betydelse för humaniora.
Norsk botanisk bibliografi från 1814 till 1964 utforskar viktiga verk inom bok- och biblioteksväsen. Innehållet ger en översikt över bibliografiska resurser och deras betydelse för humaniora.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
Tidens svampguide
Boken utforskar Europas vanligaste svampar med detaljerade bilder och information om deras uppbyggnad, fortplantning och systematik. Den innehåller även viktiga fakta om svampgifter och första hjälpen vid förgiftning.
Boken utforskar Europas vanligaste svampar med detaljerade bilder och information om deras uppbyggnad, fortplantning och systematik. Den innehåller även viktiga fakta om svampgifter och första hjälpen vid förgiftning.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Blomsterfång
Boken utforskar botanik och naturvetenskap, med fokus på växters egenskaper och livsmiljöer.
Boken utforskar botanik och naturvetenskap, med fokus på växters egenskaper och livsmiljöer.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Transtrands flora. Med artförteckning och kommentarer samt de dialektala namnen
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Zur methodologischen Grundlage der modernen Pflanzensoziologie. Akademische Abhandlung
Akademisk avhandling om växtsoziologi med fokus på botanik och växtanatomi. Innehåller insikter från en framstående svensk biolog. Bunden i klotband, fint skick.
Akademisk avhandling om växtsoziologi med fokus på botanik och växtanatomi. Innehåller insikter från en framstående svensk biolog. Bunden i klotband, fint skick.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text
Blommande Gotland
Rikligt illustrerad bok om flora och växtarter. Utgiven av AWE/Gebers 1984, inbunden med dekorerat pappband. Fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bok om flora och växtarter. Utgiven av AWE/Gebers 1984, inbunden med dekorerat pappband. Fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Den almindelige botanik. Med mange i teksten indtrykte afbildninger
En omfattande och illustrerad bok om botanik som utforskar grundläggande ekologiska principer och växtlivets mångfald.
En omfattande och illustrerad bok om botanik som utforskar grundläggande ekologiska principer och växtlivets mångfald.
REA-pris250 kr
![L. J. Wahlstedt : Bidrag till kännedomen om De Skandinaviska Arterna af växt-familjen Characeæ. Academisk afhandling [...] af Lars Joh. Wahlstedt Ph. Cand. af Götiska Nationen. Å vanligt ställe. Onsdagen den 21 Maj 1862 kl. 3 e. m.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-l-j-wahlstedt-bidrag-till-kannedomen-om-de-skandinaviska-arterna-af-vaxt-familjen-characeae-academisk-afhandling-af-lars-joh-wahlstedt-ph-cand-af-gotiska-nationen-a-vanligt-stalle.jpg?v=1780626744&width=562)
Antikvariat Bothnia
Bidrag till kännedomen om De Skandinaviska Arterna af växt-familjen Characeæ. Academisk afhandling [...] af Lars Joh. Wahlstedt Ph. Cand. af Götiska Nationen. Å vanligt ställe. Onsdagen den 21 Maj 1862 kl. 3 e. m.
En akademisk avhandling som utforskar de skandinaviska arterna av växtfamiljen Characeæ, med fokus på botanik.
En akademisk avhandling som utforskar de skandinaviska arterna av växtfamiljen Characeæ, med fokus på botanik.
REA-pris250 kr
![Retzius, Anders Jahan (1742-1821) [preses] ; Retzius, Magnus Christian (1795-1871) [respondent] : Observationum botanicarum pugillus. Quem speciminis loco cum venia amplissimæ facultatis philosophicæ sub præsidio d.m. And. J. Retzii ... publico botanophilorum examini modeste submittit Magnus Christian Retzius, lundensis, l.h.s. die [14] novembr. MDCCCX](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-retzius-anders-jahan-1742-1821-preses-retzius-magnus-christian-1795-1871-respondent-observationum-botanicarum-pugillus-quem-speciminis-loco-cum-venia-amplissimae-facultatis-philos_daa0cb01-c1a3-45d5-aa94-a97dcb859f4d.jpg?v=1780529572&width=682)
Antikvariat Bothnia
Observationum botanicarum pugillus. Quem speciminis loco cum venia amplissimæ facultatis philosophicæ sub præsidio d.m. And. J. Retzii ... publico botanophilorum examini modeste submittit Magnus Christian Retzius, lundensis, l.h.s. die [14] novembr. MDCCCX
Akademisk avhandling om botaniska observationer, skriven på latin, som belyser viktiga insikter inom botanik och flora.
Akademisk avhandling om botaniska observationer, skriven på latin, som belyser viktiga insikter inom botanik och flora.
REA-pris500 kr


Antikvariat Bothnia
Svensk skolflora. Fanerogamer och ormbunkväxter. Utgiven av Erik Almquist
Klassisk botanisk flora med färgplanscher. Innehåller detaljerad information om fanerogamer och ormbunkar. Fint antikvariskt skick.
Klassisk botanisk flora med färgplanscher. Innehåller detaljerad information om fanerogamer och ormbunkar. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
![Fries, Elia (Elias, 1794-1878) [pres.] ; Eneroth, Peter Olav respondent] : Monographia Collybiarum Sueciae, quam ... præside Elia Fries ... pro gradu philosophico modeste proponit Johannes Victor Björnström ... Del I [av II]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fries-elia-elias-1794-1878-pres-eneroth-peter-olav-respondent-monographia-collybiarum-sueciae-quam-praeside-elia-fries-pro-gradu-philosophico-modeste-proponit-johannes-victor-bjor_af0b1f33-94d3-4cb3-a4f6-c26a8c744716.jpg?v=1780526639&width=536)
Antikvariat Bothnia
Monographia Collybiarum Sueciae, quam ... præside Elia Fries ... pro gradu philosophico modeste proponit Johannes Victor Björnström ... Del I [av II]
En akademisk avhandling om Sveriges Collybia, ett svampsläkte inom Tricholomataceae. Innehåller detaljerad information om svamparnas klassificering och egenskaper. Bunden i trådhäftad form, i bra skick.
En akademisk avhandling om Sveriges Collybia, ett svampsläkte inom Tricholomataceae. Innehåller detaljerad information om svamparnas klassificering och egenskaper. Bunden i trådhäftad form, i bra skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Om fanerogam- och thallogamvegetationen i Skandinaviens ilex-region
Studera fanerogam- och thallogamvegetationen i Skandinaviens ilex-region. Boken är en viktig källa inom botaniken och erbjuder insikter om växtlivet i området. Utgiven med blanka omslag i fint antikvariskt skick.
Studera fanerogam- och thallogamvegetationen i Skandinaviens ilex-region. Boken är en viktig källa inom botaniken och erbjuder insikter om växtlivet i området. Utgiven med blanka omslag i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Illustrations of the British Flora. A Series of Wood Engravings, with Dissections of British Plants
Detaljerad beskrivning av brittisk flora med träsnittsillustrationer och växtanatomi. Innehåller 328 planschsidor och är bunden i klotband.
Detaljerad beskrivning av brittisk flora med träsnittsillustrationer och växtanatomi. Innehåller 328 planschsidor och är bunden i klotband.
REA-pris125 kr
