
Antikvariat Bothnia
C T H och Flora
Boken utforskar sambandet mellan botanik och konst, med fokus på flora och dess representationer. Innehållet är rikt illustrerat och ger en insikt i ämnets historiska och estetiska aspekter.
Boken utforskar sambandet mellan botanik och konst, med fokus på flora och dess representationer. Innehållet är rikt illustrerat och ger en insikt i ämnets historiska och estetiska aspekter.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svensk Botanisk Tidskrift
En samling av artiklar om växter och växtlighet publicerad av Svenska Botaniska Föreningen under åren 1953-1954.
En samling av artiklar om växter och växtlighet publicerad av Svenska Botaniska Föreningen under åren 1953-1954.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Carex-gruppen Fulvellae Fr i Fennoskandien
Boken handlar om botaniska aspekter av Carex-gruppen Fulvellae Fr i Fennoskandien.
Boken handlar om botaniska aspekter av Carex-gruppen Fulvellae Fr i Fennoskandien.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den stora blomboken
En omfattande bildlexikon över växter som utforskar naturens mångfald och vetenskapliga aspekter.
En omfattande bildlexikon över växter som utforskar naturens mångfald och vetenskapliga aspekter.
REA-pris258 kr

Antikvariat Bothnia
Göteborgs och Bohus läns fanerogamer och ormbunkar
Utforska den bohuslänska kärlväxtfloran med en omfattande förteckning över fyndorter, geografiska och klimatologiska insikter samt en växtförteckning. En värdefull resurs för botaniska intresserade.
Utforska den bohuslänska kärlväxtfloran med en omfattande förteckning över fyndorter, geografiska och klimatologiska insikter samt en växtförteckning. En värdefull resurs för botaniska intresserade.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Some new plants finds from Arctic Norway
Utforska den arktiska floran genom en vetenskaplig rapport som presenterar nya växtfynd från Norge. Illustrerad med karta, ger den insikter om botanik och växtgeografi. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
Utforska den arktiska floran genom en vetenskaplig rapport som presenterar nya växtfynd från Norge. Illustrerad med karta, ger den insikter om botanik och växtgeografi. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Linnés trädgårdar
Boken utforskar botanikens historia och betydelse genom Linnés trädgårdar och innehåller illustrationer.
Boken utforskar botanikens historia och betydelse genom Linnés trädgårdar och innehåller illustrationer.
REA-pris178 kr


Antikvariat Bothnia
Svampplockarens A och O. Granskad av mykolog Hugo Stelin. A.-B. Del I-II + Två utvikbara svampkartor i tryckt mapp (komplett)
Rikt illustrerad guide om svampar med färgplanscher och utförliga förklaringar. Innehåller två delar och utvecklingsbara kartor.
Rikt illustrerad guide om svampar med färgplanscher och utförliga förklaringar. Innehåller två delar och utvecklingsbara kartor.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Flowers
En omfattande antologi av blommor, inklusive buskar, perenner och lökar, med historiska och kulturella insikter. Illustrerad med färgplåtar och diagram, perfekt för trädgårdsentusiaster.
En omfattande antologi av blommor, inklusive buskar, perenner och lökar, med historiska och kulturella insikter. Illustrerad med färgplåtar och diagram, perfekt för trädgårdsentusiaster.
REA-pris500 kr
Antikvariat Bothnia
Sanders Orchid List
Presenterar en omfattande lista över orkidéer, från Acacallis till Zygocolax, med illustrationer och blyertsnoteringar. Klammerhäftad i normalt antikvariskt skick.
Presenterar en omfattande lista över orkidéer, från Acacallis till Zygocolax, med illustrationer och blyertsnoteringar. Klammerhäftad i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Orchids. Flowers of Romance and Mystery
Boken utforskar orkidéernas fascinerande värld med rikt fotoillustrerade sidor. Den ger insikter om deras skönhet och biologiska mångfald.
Boken utforskar orkidéernas fascinerande värld med rikt fotoillustrerade sidor. Den ger insikter om deras skönhet och biologiska mångfald.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Orchideen Europas. Del I-III
Rikt fotoillustrerad bok om orkidéer i Europa med fokus på botanik och flora. Tre volymer i mycket fint skick, utförligt dokumenterade med färgfotografier och teckningar.
Rikt fotoillustrerad bok om orkidéer i Europa med fokus på botanik och flora. Tre volymer i mycket fint skick, utförligt dokumenterade med färgfotografier och teckningar.
REA-pris750 kr

Antikvariat Bothnia
Om Onega-Karelens vegetation och Finlands jemte Skandinaviens gräns i öster
Akademisk avhandling om vegetation i Onega-Karelen och Finlands östra gräns, med fokus på botaniska aspekter. Innehåller insikter om flora och biologisk mångfald i regionen.
Akademisk avhandling om vegetation i Onega-Karelen och Finlands östra gräns, med fokus på botaniska aspekter. Innehåller insikter om flora och biologisk mångfald i regionen.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Det blommande fjället
Upptäck fjällväxternas skönhet i Lappland genom en rikt illustrerad bok som bjuder på en djupgående insikt i botaniken. En visuell resa genom flora och natur.
Upptäck fjällväxternas skönhet i Lappland genom en rikt illustrerad bok som bjuder på en djupgående insikt i botaniken. En visuell resa genom flora och natur.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Colour Book of Gardening
Färgfotoillustrerad bok om trädgård och botanik. Utforska växter och trädgårdsväxter med praktiska insikter. Bunden i förlagsband.
Färgfotoillustrerad bok om trädgård och botanik. Utforska växter och trädgårdsväxter med praktiska insikter. Bunden i förlagsband.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Plantepatologi
Lär dig om plantesjukdomar med denna handbok, full av illustrationer och praktiska insikter för lantbrukare och trädgårdsmästare.
Lär dig om plantesjukdomar med denna handbok, full av illustrationer och praktiska insikter för lantbrukare och trädgårdsmästare.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Zum Pflanzenleben in nordischwedischen Hochgebirgen. Einige ökologische und phänologische Beiträge von Astrid Cleve. Mit 5 Tafeln
Utforska växtlivet i nordisk höglandsmiljö med ekologiska och fenologiska insikter. Boken innehåller fem illustrerade planscher och ger en djupare förståelse för flora och växtbiologi.
Utforska växtlivet i nordisk höglandsmiljö med ekologiska och fenologiska insikter. Boken innehåller fem illustrerade planscher och ger en djupare förståelse för flora och växtbiologi.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Alpines in Colour and Cultivation. With 80 plates in colour and 30 illustrations
Boken erbjuder en introduktion till odling och förökning av tropiska och inhemska orkidéer, med illustrerade exempel.
Boken erbjuder en introduktion till odling och förökning av tropiska och inhemska orkidéer, med illustrerade exempel.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Monografi öfver Sveriges och Norges characeer
Verket behandlar botanik med fokus på kransalger och violsläktet i Sverige och Norge.
Verket behandlar botanik med fokus på kransalger och violsläktet i Sverige och Norge.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Index Holmiensis I, II & VI (av X)
Utforska en omfattande samling av växtgeografiska index med fokus på både monokotyler och dikotyler. Denna volym erbjuder en detaljerad översikt av växtdistribution och är en värdefull resurs för botaniker och forskare. Bunden i vinrött klotband, i fint antikvariskt skick.
Utforska en omfattande samling av växtgeografiska index med fokus på både monokotyler och dikotyler. Denna volym erbjuder en detaljerad översikt av växtdistribution och är en värdefull resurs för botaniker och forskare. Bunden i vinrött klotband, i fint antikvariskt skick.
REA-pris450 kr
Antikvariat Bothnia
Om växternas hår och yttre glandler
Boken utforskar växternas hår och yttre körtlar inom botanik, med fokus på deras struktur och funktion.
Boken utforskar växternas hår och yttre körtlar inom botanik, med fokus på deras struktur och funktion.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
The Pollination of Flowers. With 19 colour photographs, 181 photographs in black and white and 134 line drawings
Utforska blommornas pollinering genom en rikligt illustrerad bok som kombinerar färgfotografier, svartvita bilder och detaljerade teckningar. En djupgående insikt i botanik och växtbiologi.
Utforska blommornas pollinering genom en rikligt illustrerad bok som kombinerar färgfotografier, svartvita bilder och detaljerade teckningar. En djupgående insikt i botanik och växtbiologi.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Svensk växtnamn-förteckning enligt binärt system
Svensk växtnamn-förteckning som presenterar växtnamn enligt ett binärt system. Innehåller information om botanik och flora. Trådhäftad utgåva från 1914.
Svensk växtnamn-förteckning som presenterar växtnamn enligt ett binärt system. Innehåller information om botanik och flora. Trådhäftad utgåva från 1914.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Kritisk ordbok öfver svenska växtnamnen. Utgifven af Svenska Akademien
En grundlig analys av svenska växtnamn med fokus på botanik och flora. Innehåller även tidningsartiklar som kompletterar verket.
En grundlig analys av svenska växtnamn med fokus på botanik och flora. Innehåller även tidningsartiklar som kompletterar verket.
REA-pris250 kr
