

Antikvariat Bothnia
Bibliographia universalis silviculturae. Suomi-Finlandia usque ad annum 1933. Pars I-II. I. Systematica + II. Alphabetica
Verket är en omfattande bibliografi över skogsbrukslitteratur i Finland fram till 1933, med fokus på systematisk och alfabetisk ordning.
Verket är en omfattande bibliografi över skogsbrukslitteratur i Finland fram till 1933, med fokus på systematisk och alfabetisk ordning.
REA-pris750 kr
Bokliv
Sandmaskrosor i Sverige och Danmark
Boken utforskar sandmaskrosor i Sverige och Danmark, med fokus på deras ekologiska och botaniska betydelse.
Boken utforskar sandmaskrosor i Sverige och Danmark, med fokus på deras ekologiska och botaniska betydelse.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Florae Polonicae Prodromus. Uebersicht der bis jetzt im Königreich Polen beobachteten Phanerogamen. (Vorgelegt u der Sitzung vom 6. December 1871)
Översikt över fanerogamer i Polen med fokus på botaniska observationer. Innehåller detaljer om växtarter och deras distribution.
Översikt över fanerogamer i Polen med fokus på botaniska observationer. Innehåller detaljer om växtarter och deras distribution.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Några anmärkningsvärda mossamhällen och mossarter från Västerbotten
Boken innehåller växtgeografiska studier om mossamhällen och mossarter från Västerbotten.
Boken innehåller växtgeografiska studier om mossamhällen och mossarter från Västerbotten.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Nya Mossor, först funna under en resa i Skandinavien år 1844. Härtill Tab. I-XVI. Till Akademien inlemnad den 9 Sept. 1846
En grundlig undersökning av mossor med fokus på deras botaniska och paleontologiska aspekter. Innehåller illustrationer och är en viktig resurs för studier inom botanik. Bunden i trådhäftad form.
En grundlig undersökning av mossor med fokus på deras botaniska och paleontologiska aspekter. Innehåller illustrationer och är en viktig resurs för studier inom botanik. Bunden i trådhäftad form.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Fuerstia
Nyupptäckta växtsläkten från Afrika utforskas i denna botaniska publikation. Innehåller detaljerad information och illustrationer om det nya släktet Fuerstia. Klammerhäftad utgåva från 1929 i normalt antikvariskt skick.
Nyupptäckta växtsläkten från Afrika utforskas i denna botaniska publikation. Innehåller detaljerad information och illustrationer om det nya släktet Fuerstia. Klammerhäftad utgåva från 1929 i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Om växtligheten å några tångbäddar i Nyländska skärgården i Finland
Undersök växtligheten på tångbäddar i Nyländska skärgården. Innehåller fotografier och en djupgående analys av flora och växtgeografi i Finland. Klammerhäftad och i fint skick.
Undersök växtligheten på tångbäddar i Nyländska skärgården. Innehåller fotografier och en djupgående analys av flora och växtgeografi i Finland. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Vegetation och flora i Skaftö socken i mellersta Bohuslän
Denna bok utforskar vegetation och flora i Skaftö socken, med fokus på botaniska aspekter i Bohuslän. Innehåller illustrerade fotografier och tabeller som kompletterar texten.
Denna bok utforskar vegetation och flora i Skaftö socken, med fokus på botaniska aspekter i Bohuslän. Innehåller illustrerade fotografier och tabeller som kompletterar texten.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Svenska orkidéer. Med förord av professor J. A. Nannfeldt (John Axel, 1904-1985)
Boken utforskar 43 arter orkidéer, med fotografier från Gotland. Innehåller färgplanscher och är fotoillustrerad.
Boken utforskar 43 arter orkidéer, med fotografier från Gotland. Innehåller färgplanscher och är fotoillustrerad.
REA-pris200 kr
Antikvariat Bothnia
Myrvegetation i Valle härad
Utforska myrvegetationen i Valle härad genom en grundlig och illustrerad studie. Boken erbjuder insikter i botanik och flora i Västergötland, med fokus på lokala växtarter.
Utforska myrvegetationen i Valle härad genom en grundlig och illustrerad studie. Boken erbjuder insikter i botanik och flora i Västergötland, med fokus på lokala växtarter.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Österplana hed. En vägledning för intresserade besökare
Utforska den rika floran i Västergötland med en vägledning för besökare. Boken erbjuder insikter om områdets botanik och presenterar illustrerade exempel. Klammerhäftad och i bra skick.
Utforska den rika floran i Västergötland med en vägledning för besökare. Boken erbjuder insikter om områdets botanik och presenterar illustrerade exempel. Klammerhäftad och i bra skick.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Conservation of Vegetation in Africa South of Sahara
Rikligt illustrerad samling av föredrag från ett symposium om växtskydd och flora i Afrika söder om Sahara. Boken belyser botaniska frågor och bevarande av vegetation.
Rikligt illustrerad samling av föredrag från ett symposium om växtskydd och flora i Afrika söder om Sahara. Boken belyser botaniska frågor och bevarande av vegetation.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Den synekologiska linjetaxeringsmetoden
Boken behandlar synekologiska metoder inom botanik med fokus på flora och fauna i Lappland.
Boken behandlar synekologiska metoder inom botanik med fokus på flora och fauna i Lappland.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
How plants get their names
Boken utforskar den botaniska nomenklaturens grunder och historiska utveckling, med fokus på namngivning av växter.
Boken utforskar den botaniska nomenklaturens grunder och historiska utveckling, med fokus på namngivning av växter.
REA-pris148 kr


Antikvariat Bothnia
Norrbotten. Norrbottens Läns Hembygdsförenings Tidsskrift. Häfte 5 1926
Norrbotten, fotoillustrerad med skisser och teckningar. Häftad, normalt antikvariskt skick. 212 sidor. Ämnesord: Norrbotten, Kiruna, Botanik, Jakt.
Norrbotten, fotoillustrerad med skisser och teckningar. Häftad, normalt antikvariskt skick. 212 sidor. Ämnesord: Norrbotten, Kiruna, Botanik, Jakt.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
Orkidéerna på Gotland
Rikt illustrerad bok om Gotlands orkidéer och deras betydelse inom botaniken. Få insikter om flora och naturmiljö.
Rikt illustrerad bok om Gotlands orkidéer och deras betydelse inom botaniken. Få insikter om flora och naturmiljö.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Medelhavets växter
Denna fälthandbok erbjuder en omfattande bestämning av cirka 400 växtarter från Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Perfekt för botaniker och naturälskare.
Denna fälthandbok erbjuder en omfattande bestämning av cirka 400 växtarter från Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Perfekt för botaniker och naturälskare.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Den svenska skogens historia
Boken utforskar skogens och skogsbrukets historia i Sverige, med fokus på dess ekonomiska och kulturella betydelse.
Boken utforskar skogens och skogsbrukets historia i Sverige, med fokus på dess ekonomiska och kulturella betydelse.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Våra bästa svampar
Upptäck en fascinerande värld av svampar och växter med denna illustrerade bok. Den erbjuder en grundlig insikt i botanik och svampkunskap, perfekt för både nybörjare och entusiaster.
Upptäck en fascinerande värld av svampar och växter med denna illustrerade bok. Den erbjuder en grundlig insikt i botanik och svampkunskap, perfekt för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Adam Afzelius. Minnesteckning
Biografi över en svensk botaniker med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller även information om andra framstående botaniker.
Biografi över en svensk botaniker med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller även information om andra framstående botaniker.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Linnés Nemesis Divina. Utgiven och kommenterad av Knut Barr
Utforska Carl von Linnés tankar om Nemesis Divina och hans världsåskådning i denna illustrerade utgåva. Boken innehåller anteckningar och manuskript som ger insikter i botaniska och filosofiska perspektiv.
Utforska Carl von Linnés tankar om Nemesis Divina och hans världsåskådning i denna illustrerade utgåva. Boken innehåller anteckningar och manuskript som ger insikter i botaniska och filosofiska perspektiv.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Meddelanden från den linnéanska stiftelsen på Hammarby. II. Stiftelsens administration och allmänna utveckling 1929
Dokumentation av Linnés Hammarbys administration och flora, med insikter från en framstående botaniker. Illustrerad med karta och tabell. Trådhäftad utgåva i fint skick.
Dokumentation av Linnés Hammarbys administration och flora, med insikter från en framstående botaniker. Illustrerad med karta och tabell. Trådhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Arzt, Naturforscher, Systematiker 1707-1778. Mit 28 Abbildungen
Boken handlar om Carl von Linné och hans bidrag till botanik och naturvetenskap, med fokus på hans verk och påverkan. Illustrerad med 28 bilder.
Boken handlar om Carl von Linné och hans bidrag till botanik och naturvetenskap, med fokus på hans verk och påverkan. Illustrerad med 28 bilder.
REA-pris150 kr

