
Antikvariat Bothnia
Linnéstudier
Utforska djupgående studier om Carl von Linné och botanisk historia genom en samling av 22 uppsatser med litteraturförteckningar. Boken erbjuder en unik inblick i svensk botaniks kulturarv.
Utforska djupgående studier om Carl von Linné och botanisk historia genom en samling av 22 uppsatser med litteraturförteckningar. Boken erbjuder en unik inblick i svensk botaniks kulturarv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés trädgårdar
Upptäck den rika världen av botanik och trädgård genom en illustrerad resa i Linnés trädgårdar. Boken erbjuder en djupgående insikt i Carl von Linnés liv och arbete, perfekt för både entusiaster och forskare.
Upptäck den rika världen av botanik och trädgård genom en illustrerad resa i Linnés trädgårdar. Boken erbjuder en djupgående insikt i Carl von Linnés liv och arbete, perfekt för både entusiaster och forskare.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Travels
Utforska botanikens och geografins skönhet genom en illustrerad resa med faksimil av historiska uppslagsverk.
Utforska botanikens och geografins skönhet genom en illustrerad resa med faksimil av historiska uppslagsverk.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Myxomycetfloran i Torne lappmark
Boken behandlar Myxomycetfloran i Torne lappmark och relaterar till botanik och växtekologi.
Boken behandlar Myxomycetfloran i Torne lappmark och relaterar till botanik och växtekologi.
REA-pris150 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Hammarskiöld, Hans (1925-2012) ; Lewenhaupt, Tonie : Nära Linné](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-hammarskiold-hans-1925-212-lewenhaupt-tonie-nara-linne-boia47166.jpg?v=1780697590&width=609)
Antikvariat Bothnia
Nära Linné
Fotobildbok med färgfotografier och bildtexter som utforskar Carl von Linnés liv och verk. Rikt illustrerad och utgiven i bra skick.
Fotobildbok med färgfotografier och bildtexter som utforskar Carl von Linnés liv och verk. Rikt illustrerad och utgiven i bra skick.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Carl v. Linnés vistande i Lund och bref till E. G. Lidbeck
Inbjudningsskrift till en minnesfest över Carl von Linné, med fokus på hans betydelse inom botanik och utbildning.
Inbjudningsskrift till en minnesfest över Carl von Linné, med fokus på hans betydelse inom botanik och utbildning.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
The prince of botanists
Utforska den fascinerande världen av botanik genom en djupdykning i Carl von Linnés liv och arbete. Boken erbjuder insikter i växtanatomi och flora, och presenterar både illustrationer och planscher som berikar läsupplevelsen.
Utforska den fascinerande världen av botanik genom en djupdykning i Carl von Linnés liv och arbete. Boken erbjuder insikter i växtanatomi och flora, och presenterar både illustrationer och planscher som berikar läsupplevelsen.
REA-pris300 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Rydberg, Per Axel (1860-1931) ; Udden, Johan August (1859-1932) : Scandinavians who have contributed to the knowledge of the flora of North America by Per Axel Rydberg. Report on a geological survey of the lands belonging to the New York and Texas Land Company, Ltd., in the upper Rio Grande embayment in Texas by Johan August Udden. Linné Mamorial number](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-rydberg-per-axel-186-1931-udden-johan-august-1859-1932-scandinavians-who-have-contributed-to-the-knowledge-of-BOIA47285.jpg?v=1779187588&width=600)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Rydberg, Per Axel (1860-1931) ; Udden, Johan August (1859-1932) : Scandinavians who have contributed to the knowledge of the flora of North America by Per Axel Rydberg. Report on a geological survey of the lands belonging to the New York and Texas Land Company, Ltd., in the upper Rio Grande embayment in Texas by Johan August Udden. Linné Mamorial number](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-rydberg-per-axel-186-1931-udden-johan-august-1859-1932-scandinavians-who-have-contributed-to-the-knowledge-of-BOIA47285-2.jpg?v=1779187590&width=593)
Antikvariat Bothnia
Scandinavians who have contributed to the knowledge of the flora of North America by Per Axel Rydberg. Report on a geological survey of the lands belonging to the New York and Texas Land Company, Ltd., in the upper Rio Grande embayment in Texas by Johan August Udden. Linné Mamorial number
Utforska bidrag från skandinaver inom botaniken och geologin i Nordamerika. Denna publikation innehåller rapporter om flora och geologiska undersökningar i Texas.
Utforska bidrag från skandinaver inom botaniken och geologin i Nordamerika. Denna publikation innehåller rapporter om flora och geologiska undersökningar i Texas.
REA-pris300 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Jonsson, Marita ; Jonsson, Helga : Linné på Gotland](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-jonsson-marita-jonsson-helga-linne-pa-gotland-boia47173_43f27fa6-de4d-4f63-9c21-9e77972554aa.jpg?v=1780527268&width=688)
Antikvariat Bothnia
Linné på Gotland
Följ med på en resa i Carl von Linnés fotspår på Gotland, där naturvetenskap och kulturhistoria möts. Upptäck medicinalväxter och folkets levnadsvanor genom en djupdykning i Linnés dagbok och nutida forskning.
Följ med på en resa i Carl von Linnés fotspår på Gotland, där naturvetenskap och kulturhistoria möts. Upptäck medicinalväxter och folkets levnadsvanor genom en djupdykning i Linnés dagbok och nutida forskning.
REA-pris250 kr
Bokliv
Linnaeus in Gotland : from the Diary at Linnean Society, London, to present-day Gotland
Boken utforskar Linnaeus' besök på Gotland 1741 genom hans dagbok och fotografier av platserna.
Boken utforskar Linnaeus' besök på Gotland 1741 genom hans dagbok och fotografier av platserna.
REA-pris138 kr

Antikvariat Bothnia
Linné och de svenska växtnamnen
Utforska det svenska växtnamnsskickets historia med fokus på Carl von Linné och hans bidrag till botaniken. Boken ger en djupgående insikt i språkvetenskap och lingvistik.
Utforska det svenska växtnamnsskickets historia med fokus på Carl von Linné och hans bidrag till botaniken. Boken ger en djupgående insikt i språkvetenskap och lingvistik.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Hans personlighet och livsgärning. Med 14 planscher och 48 illustrationer i texten
Utforska livet och personligheten hos en av botanikens största, Carl von Linné. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans gärningar, med rikligt med illustrationer och en fotoillustrerad presentation.
Utforska livet och personligheten hos en av botanikens största, Carl von Linné. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans gärningar, med rikligt med illustrationer och en fotoillustrerad presentation.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Karl von Linné. En lefnadsteckning. Med 2 planscher och 36 bilder i texten
Biografi om Carl von Linné med illustrationer och bilder. Utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
Biografi om Carl von Linné med illustrationer och bilder. Utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Carl Peter Thunberg
Utforska den svenska botanisten Carl Peter Thunbergs liv och arbete. Boken innehåller insikter om hans relation till Carl von Linné och hans bidrag till botanik.
Utforska den svenska botanisten Carl Peter Thunbergs liv och arbete. Boken innehåller insikter om hans relation till Carl von Linné och hans bidrag till botanik.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Linnés Peloria och dess Locus Classicus
En insiktsfull utforskning av Linnés peloria och dess betydelse inom botaniken. Innehåller s/v fotografier och karta. Klammerhäftad med originalomslag.
En insiktsfull utforskning av Linnés peloria och dess betydelse inom botaniken. Innehåller s/v fotografier och karta. Klammerhäftad med originalomslag.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Linné-jubileet i Uppsala
Utforska Linné-jubileet i Uppsala med en djupdykning i Carl von Linnés liv och verk. Boken ger insikter om botanik och flora, illustrerad med fotografier.
Utforska Linné-jubileet i Uppsala med en djupdykning i Carl von Linnés liv och verk. Boken ger insikter om botanik och flora, illustrerad med fotografier.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Ett tvåhundraårsminne
Ett tal som hyllar Carl von Linnés betydelse för botaniken, med fokus på hans liv och verk. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
Ett tal som hyllar Carl von Linnés betydelse för botaniken, med fokus på hans liv och verk. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
REA-pris125 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Högberg, Staffan ; Stern, Torkel ; Uhlin, Lennart [red.] : Linnaeus in medal art](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-hogberg-staffan-stern-torkel-uhlin-lennart-red-linnaeus-in-medal-art-boia47274.jpg?v=1780620479&width=769)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Högberg, Staffan ; Stern, Torkel ; Uhlin, Lennart [red.] : Linnaeus in medal art](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-hogberg-staffan-stern-torkel-uhlin-lennart-red-linnaeus-in-medal-art-boia47274-2.jpg?v=1780620481&width=771)
Antikvariat Bothnia
Linnaeus in medal art
En illustrerad katalog med 64 medaljer som hyllar Carl von Linné och hans bidrag till botaniken. Utgiven av Samfundet Kungl. Myntkabinettets vänner, innehåller verket både historiska och numismatiska perspektiv.
En illustrerad katalog med 64 medaljer som hyllar Carl von Linné och hans bidrag till botaniken. Utgiven av Samfundet Kungl. Myntkabinettets vänner, innehåller verket både historiska och numismatiska perspektiv.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Svenska Linnésällskapets Årsskrift. Yearbook of The Swedish Linnaeus Society. Årg. XXVIII 1978. Commemorative Volume (Jubileumsvolym)
En värdefull årsskrift som utforskar 1700-talets lärdomshistoria med fokus på Carl von Linné och botaniken. Innehåller porträtt och djupgående analyser.
En värdefull årsskrift som utforskar 1700-talets lärdomshistoria med fokus på Carl von Linné och botaniken. Innehåller porträtt och djupgående analyser.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés lag för organismernas konstans
Utforska pionjärarbetet inom hygien och mikrobiologi av en framstående svensk läkare och upptäcktsresande. Boken belyser viktiga insikter om bakteriers mångfald och deras klassificering.
Utforska pionjärarbetet inom hygien och mikrobiologi av en framstående svensk läkare och upptäcktsresande. Boken belyser viktiga insikter om bakteriers mångfald och deras klassificering.
REA-pris150 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Berg, Åke ; Uggla, Arvid Hjalmar (1883-1964) [red.] : Herbationes upsalienses. Protokoll över Linnés exkursioner i Uppsalatrakten. I. Herbationerna 1747 (allt som utkom)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-berg-ake-uggla-arvid-hjalmar-1883-1964-red-herbationes-upsalienses-protokoll-over-linnes-exkursioner-i-uppsalatrakten-i-herbationerna-1747-allt-som-utkom-b.jpg?v=1780627338&width=596)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Berg, Åke ; Uggla, Arvid Hjalmar (1883-1964) [red.] : Herbationes upsalienses. Protokoll över Linnés exkursioner i Uppsalatrakten. I. Herbationerna 1747 (allt som utkom)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-berg-ake-uggla-arvid-hjalmar-1883-1964-red-herbationes-upsalienses-protokoll-over-linnes-exkursioner-i-uppsalatrakten-i-herbationerna-1747-allt-som-utkom-b_7eb60eed-3eee-4a07-a469-785a9e1238b3.jpg?v=1780627340&width=588)
Antikvariat Bothnia
Herbationes upsalienses. Protokoll över Linnés exkursioner i Uppsalatrakten. I. Herbationerna 1747 (allt som utkom)
En detaljerad redogörelse för Linnés exkursioner i Uppsala, med fokus på herbationerna från 1747. Innehåller en karta och är illustrerad. Boken är i mycket fint skick.
En detaljerad redogörelse för Linnés exkursioner i Uppsala, med fokus på herbationerna från 1747. Innehåller en karta och är illustrerad. Boken är i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Lappländische Reise. Carl von Linné. Mit Zeichnungen des Autors
Utforska Carl von Linnés resor i Lappland och hans bidrag till botaniken. Boken erbjuder insikter i växtbiologi och Linnés unika perspektiv på naturen. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska Carl von Linnés resor i Lappland och hans bidrag till botaniken. Boken erbjuder insikter i växtbiologi och Linnés unika perspektiv på naturen. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Borg, Inga (1925-2017) ; Hald, Fibben : I naturens riken. Del I [av II]. Linnés barndom och ungdom](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-borg-inga-1925-217-hald-fibben-i-naturens-riken-del-i-av-ii-linnes-barndom-och-ungdom-boia47026.jpg?v=1780530149&width=634)
Antikvariat Bothnia
I naturens riken. Del I [av II]. Linnés barndom och ungdom
Boken utforskar Carl von Linnés tidiga liv och ungdom, med fokus på hans bidrag till botaniken. Illustrerad med färgplanscher och i fint antikvariskt skick.
Boken utforskar Carl von Linnés tidiga liv och ungdom, med fokus på hans bidrag till botaniken. Illustrerad med färgplanscher och i fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Studier i den Linnéanska nomenclaturen och synonymiken
Studie av Linnés nomenklatur och synonymik inom botanik. Trådhäftad med ren inlaga.
Studie av Linnés nomenklatur och synonymik inom botanik. Trådhäftad med ren inlaga.
REA-pris150 kr
