

Antikvariat Bothnia
Angår oss Linné?
Utforska Carl von Linnés liv och gärning genom en vetenskaplig biografi som belyser hans betydelse inom botaniken. Boken innehåller även fyra svartvita planscher och är i fint skick.
Utforska Carl von Linnés liv och gärning genom en vetenskaplig biografi som belyser hans betydelse inom botaniken. Boken innehåller även fyra svartvita planscher och är i fint skick.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Sponsalia Plantarum eller Blomstrens Biläger
En faksimilupplaga av en avhandling som utforskar befruktningen hos växter, utgiven på svenska. Innehåller plansch och är i mycket fint skick. Ämnena omfattar botanik och Carl von Linné.
En faksimilupplaga av en avhandling som utforskar befruktningen hos växter, utgiven på svenska. Innehåller plansch och är i mycket fint skick. Ämnena omfattar botanik och Carl von Linné.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linné och Uppsala
Utforska en fascinerande period i Carl von Linnés liv och hans bidrag till botaniken. Boken ger en inblick i hans kamp och framgångar, med vackra illustrationer och kartor. Utgiven i förlagsband och i mycket fint skick.
Utforska en fascinerande period i Carl von Linnés liv och hans bidrag till botaniken. Boken ger en inblick i hans kamp och framgångar, med vackra illustrationer och kartor. Utgiven i förlagsband och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Lindell, Gunilla [red.]. : Till livs med Linné](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-broberg-gunnar-1942-222-lindell-gunilla-red-till-livs-med-linne-boia25901.jpg?v=1780519243&width=1177)
Antikvariat Bothnia
Till livs med Linné
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés ögon. En illustrerad samling som belyser botanikens och gastronomins betydelse i vår livsstil.
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés ögon. En illustrerad samling som belyser botanikens och gastronomins betydelse i vår livsstil.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Ein Briefwechsel zwischen Anders Adolf Retzius und Karl Ernst von Baer. Mit Einleitung und Anmerkungen, herausgegeben von Benno Ottow
Bidrag till vetenskaplig historia med fokus på Carl von Linné och botaniska insikter. Innehåller inledning och anteckningar. Trådhäftad utgåva i mycket fint skick.
Bidrag till vetenskaplig historia med fokus på Carl von Linné och botaniska insikter. Innehåller inledning och anteckningar. Trådhäftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Amärkningar om brännvin
Boken utforskar botanikens värld och dess kopplingar till gastronomi och dryck. Illustrerad med linoleumsnitt och utgiven i pappband.
Boken utforskar botanikens värld och dess kopplingar till gastronomi och dryck. Illustrerad med linoleumsnitt och utgiven i pappband.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Resenärer i Floras rike. Reseberättelser av Linnés lärjungar Pehr Kalm. Fredrik Hasselquist. Pehr Osbeck. Pehr Löfling. Peter Forsskål. Carl Peter Thunberg. Anders Sparrman
Reseberättelser från Linnés lärjungar som utforskar Europas flora och botanik. Illustrerad med kartor och teckningar.
Reseberättelser från Linnés lärjungar som utforskar Europas flora och botanik. Illustrerad med kartor och teckningar.
REA-pris115 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Nilsson, Örjan ; Chang McCurdy, John : Linnés levande blomster](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-nilsson-orjan-chang-mccurdy-john-linnes-levande-blomster-boia47179_0c47c9e7-4dfd-4e86-a646-03d16c5032dd.jpg?v=1780518920&width=582)
Antikvariat Bothnia
Linnés levande blomster
Linnés levande blomster utforskar de vildväxande arter som Carl von Linné studerade, med insikter om deras förändrade status i dagens landskap. Boken bjuder på vackra fotografier och djupgående reflektioner kring botanik och kulturhistoria.
Linnés levande blomster utforskar de vildväxande arter som Carl von Linné studerade, med insikter om deras förändrade status i dagens landskap. Boken bjuder på vackra fotografier och djupgående reflektioner kring botanik och kulturhistoria.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Utforska en unik bok med frimärken som hyllar Carl von Linné. Innehåller rikt illustrerade sidor med färgbilder och frimärken. Trespråkig text på svenska, engelska och tyska.
Utforska en unik bok med frimärken som hyllar Carl von Linné. Innehåller rikt illustrerade sidor med färgbilder och frimärken. Trespråkig text på svenska, engelska och tyska.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Travels
Utforska botanikens värld genom Carl von Linnés resa, illustrerad med färgglada teckningar och kartor. En insiktsfull presentation av naturens skönhet och vetenskap.
Utforska botanikens värld genom Carl von Linnés resa, illustrerad med färgglada teckningar och kartor. En insiktsfull presentation av naturens skönhet och vetenskap.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés dalaresa
Utforska Carl von Linnés resa genom Dalarna och upptäck hans insikter inom botanik och kulturstudier. Boken erbjuder en djupgående presentation av Linnés arbete och betydelse.
Utforska Carl von Linnés resa genom Dalarna och upptäck hans insikter inom botanik och kulturstudier. Boken erbjuder en djupgående presentation av Linnés arbete och betydelse.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés dalaresa
Boken utforskar Carl von Linnés resa genom Dalarna och hans bidrag till botanik och kulturstudier i Sverige.
Boken utforskar Carl von Linnés resa genom Dalarna och hans bidrag till botanik och kulturstudier i Sverige.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Linnés Pluto Svecicus. Utgifven av Carl Benedicks
Följ med på en resa genom geologi och botanik med fokus på Carl von Linnés verk. Denna unika samling, utgiven i samband med Linnéjubileet 1907, erbjuder insikter i mineralogi och paleontologi. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Följ med på en resa genom geologi och botanik med fokus på Carl von Linnés verk. Denna unika samling, utgiven i samband med Linnéjubileet 1907, erbjuder insikter i mineralogi och paleontologi. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Tvenne sannolikt förlorade Linnéska manuskript ur Kilian Stobaei bibliotek
Utforska förlorade manuskript kopplade till Carl von Linné och Kilian Stobæus. En insiktsfull biografi om viktiga botaniker och deras bidrag till vetenskapen. Boken är i fint skick, häftad med originalomslag.
Utforska förlorade manuskript kopplade till Carl von Linné och Kilian Stobæus. En insiktsfull biografi om viktiga botaniker och deras bidrag till vetenskapen. Boken är i fint skick, häftad med originalomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linné och antiken. Några anteckningar
Linnés relation till antikens författare utforskas i denna illustrerade studie. Klammerhäftad med tryckta originalomslag.
Linnés relation till antikens författare utforskas i denna illustrerade studie. Klammerhäftad med tryckta originalomslag.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés språk och stil. Studier av Linnés svenska författarskap av Margit Abenius, Sixten Belfrage, Sigurd Fries och Jöran Sahlgren. Samlade och utgivna av Sigurd Fries (1924-2013)
Studier av Carl von Linnés svenska författarskap med fokus på språk och stil. Innehåller uppsatser om botanik och kultur i Lappland. Boken är i fint skick och utgiven som limhäftad.
Studier av Carl von Linnés svenska författarskap med fokus på språk och stil. Innehåller uppsatser om botanik och kultur i Lappland. Boken är i fint skick och utgiven som limhäftad.
REA-pris65 kr

Antikvariat Bothnia
Linné
Utforska arbetarkulturens historia och Carl von Linnés bidrag till botaniken i denna insiktsfulla biografi. En viktig del av vårt svenska kulturarv.
Utforska arbetarkulturens historia och Carl von Linnés bidrag till botaniken i denna insiktsfulla biografi. En viktig del av vårt svenska kulturarv.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hesperidernas äpplen och potus polopuntia
Utforska den botaniska världen med en djupgående analys av Carl von Linnés verk och hans inflytande på botanik och pomologi. Boken ger en unik inblick i historiska och vetenskapliga perspektiv.
Utforska den botaniska världen med en djupgående analys av Carl von Linnés verk och hans inflytande på botanik och pomologi. Boken ger en unik inblick i historiska och vetenskapliga perspektiv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Om Linnés betydelse i botanikens historia. Med anledning av Linné-festen i Lund den 10 januari 1878
Utforska betydelsen av en botanisk pionjär och hans inverkan på botanikens historia. Boken ger insikter om Carl von Linné och hans arv inom växters vetenskap. Exemplar i normalt antikvariskt skick.
Utforska betydelsen av en botanisk pionjär och hans inverkan på botanikens historia. Boken ger insikter om Carl von Linné och hans arv inom växters vetenskap. Exemplar i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Linnéfesten 1907 ; 9 tryck : Kantat vid doktors-promotionerna i Uppsala domkyrka vid Linnefesten d. 24 maj 1907. Hymnus ad sollennem doctorum creationum ... Cantate éxécuté à la promotion des docteurs ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-linnefesten-197-9-tryck-kantat-vid-doktors-promotionerna-i-uppsala-domkyrka-vid-linnefesten-d-24-maj-197-hymnus-ad-sollennem-doctorum-creationum-cantate-ex.jpg?v=1780626793&width=750)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Linnéfesten 1907 ; 9 tryck : Kantat vid doktors-promotionerna i Uppsala domkyrka vid Linnefesten d. 24 maj 1907. Hymnus ad sollennem doctorum creationum ... Cantate éxécuté à la promotion des docteurs ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-linnefesten-197-9-tryck-kantat-vid-doktors-promotionerna-i-uppsala-domkyrka-vid-linnefesten-d-24-maj-197-hymnus-ad-sollennem-doctorum-creationum-cantate-ex_14c4420b-d56a-4fa7-b9f8-6a8ef73a8115.jpg?v=1780626796&width=574)
Antikvariat Bothnia
Kantat vid doktors-promotionerna i Uppsala domkyrka vid Linnefesten d. 24 maj 1907. Hymnus ad sollennem doctorum creationum ... Cantate éxécuté à la promotion des docteurs ...
Kantat och program från Linnéfesten 1907 i Uppsala, med inslag av botanik och hyllningar till Carl von Linné. Illustrerad och klammerhäftad, i normalt antikvariskt skick.
Kantat och program från Linnéfesten 1907 i Uppsala, med inslag av botanik och hyllningar till Carl von Linné. Illustrerad och klammerhäftad, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris950 kr

Bokliv
Abraham Bäck
Boken utforskar Abraham Bäcks liv och hans betydelse för svensk medicin och utbildning.
Boken utforskar Abraham Bäcks liv och hans betydelse för svensk medicin och utbildning.
REA-pris228 kr

Antikvariat Bothnia
Linnæus
Utforska botanikens värld genom en fascinerande presentation av Carl von Linné. Boken innehåller fotoplanscher och en karta, vilket ger en djupare förståelse för Linnés betydelse inom botaniken. Bunden i limhäftad stil.
Utforska botanikens värld genom en fascinerande presentation av Carl von Linné. Boken innehåller fotoplanscher och en karta, vilket ger en djupare förståelse för Linnés betydelse inom botaniken. Bunden i limhäftad stil.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéstudier
Utforska botaniska insikter och kulturhistoriska perspektiv genom 22 uppsatser som belyser Carl von Linnés arv. Boken är i fint skick och erbjuder en djupdykning i botanikens värld.
Utforska botaniska insikter och kulturhistoriska perspektiv genom 22 uppsatser som belyser Carl von Linnés arv. Boken är i fint skick och erbjuder en djupdykning i botanikens värld.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés språk och stil. Studier av Linnés svenska författarskap av Margit Abenius, Sixten Belfrage, Sigurd Fries och Jöran Sahlgren. Samlade och utgivna av Sigurd Fries (1924-2013)
Studier av Linnés språk och stil med fokus på hans författarskap, inklusive botanik och språkvetenskap.
Studier av Linnés språk och stil med fokus på hans författarskap, inklusive botanik och språkvetenskap.
REA-pris65 kr
