
Antikvariat Bothnia
Linné som kulturpersonlighet
Boken utforskar Carl von Linnés humor och hans roll som kulturpersonlighet, med fokus på hans bidrag till botaniken och vetenskapliga biografier.
Boken utforskar Carl von Linnés humor och hans roll som kulturpersonlighet, med fokus på hans bidrag till botaniken och vetenskapliga biografier.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Vita Caroli Linnæi. Carl von Linnés självbiografier. På uppdrag av Uppsala universitet utgivna av Elis Malmeström och Arvid Hj. Uggla
Självbiografier av en framstående botaniker som utforskar vetenskapligt liv och arbete. Boken innehåller även planscher och är i mycket fint skick.
Självbiografier av en framstående botaniker som utforskar vetenskapligt liv och arbete. Boken innehåller även planscher och är i mycket fint skick.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Linné och hans betydelse för den botaniska vetenskapen. Med 3 taflor. Från författaren
Utforska en djupgående insikt i Carl von Linnés liv och hans betydelse för botanisk vetenskap. Boken innehåller tre planscher som illustrerar hans utveckling och bidrag. Idealisk för botaniska intresserade.
Utforska en djupgående insikt i Carl von Linnés liv och hans betydelse för botanisk vetenskap. Boken innehåller tre planscher som illustrerar hans utveckling och bidrag. Idealisk för botaniska intresserade.
REA-pris100 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Lassila, Mauno ; Liljenäs, Ingrid [red.] : Med Linné i norr. Förändringar i natur och kultur från 1700-tal till våra dagar](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lassila-mauno-liljenas-ingrid-red-med-linne-i-norr-forandringar-i-natur-och-kultur-fran-17-tal-till-vara-dagar-boia49374.jpg?v=1780626818&width=942)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Lassila, Mauno ; Liljenäs, Ingrid [red.] : Med Linné i norr. Förändringar i natur och kultur från 1700-tal till våra dagar](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lassila-mauno-liljenas-ingrid-red-med-linne-i-norr-forandringar-i-natur-och-kultur-fran-17-tal-till-vara-dagar-boia49374-2.jpg?v=1780626820&width=615)
Antikvariat Bothnia
Med Linné i norr. Förändringar i natur och kultur från 1700-tal till våra dagar
Boken utforskar förändringar i natur och kultur i Lappland från 1700-talet till idag, med fokus på Carl von Linnés tid och dess påverkan. Den innehåller artiklar av flera författare som ger en mångfacetterad bild av ämnet.
Boken utforskar förändringar i natur och kultur i Lappland från 1700-talet till idag, med fokus på Carl von Linnés tid och dess påverkan. Den innehåller artiklar av flera författare som ger en mångfacetterad bild av ämnet.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Flower-Calender
Boken utforskar botanikens värld med fokus på Carl von Linnés verk och hans bidrag till växtkunskap. Illustrerad med teckningar och utgiven i dekorativ pappband.
Boken utforskar botanikens värld med fokus på Carl von Linnés verk och hans bidrag till växtkunskap. Illustrerad med teckningar och utgiven i dekorativ pappband.
REA-pris65 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Lassila, Mauno ; Liljenäs, Ingrid [red.] : Med Linné i norr. Förändringar i natur och kultur från 1700-tal till våra dagar](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lassila-mauno-liljenas-ingrid-red-med-linne-i-norr-BOIA29294.jpg?v=1779187043&width=615)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Lassila, Mauno ; Liljenäs, Ingrid [red.] : Med Linné i norr. Förändringar i natur och kultur från 1700-tal till våra dagar](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lassila-mauno-liljenas-ingrid-red-med-linne-i-norr-BOIA29294-2.jpg?v=1779187044&width=942)
Antikvariat Bothnia
Med Linné i norr. Förändringar i natur och kultur från 1700-tal till våra dagar
Boken utforskar förändringar i natur och kultur i Lappland från 1700-talet fram till idag, med fokus på Carl von Linnés resor och påverkan.
Boken utforskar förändringar i natur och kultur i Lappland från 1700-talet fram till idag, med fokus på Carl von Linnés resor och påverkan.
REA-pris150 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Platen, Magnus von (1920-2002) ; Sydow, Carl-Otto von (1927-2010) [red.] : Caroli Linnæi Iter Lapponicum Dei gratia institutum 1732. ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-platen-magnus-von-192-22-sydow-carl-otto-von-1927-21-red-caroli-linnaei-iter-lapponicum-dei-gratia-institutum-1732--boia47151_ec54e77a-66f4-495a-8c40-acb5c86d431c.jpg?v=1780526319&width=567)
Antikvariat Bothnia
Caroli Linnæi Iter Lapponicum Dei gratia institutum 1732. ...
Utforska Carl von Linnés fascinerande resa genom Lappland, en betydelsefull del av svensk botanikhistoria. Boken erbjuder insikter om flora och fauna, illustrerad med unika teckningar av Gunnar Brusewitz.
Utforska Carl von Linnés fascinerande resa genom Lappland, en betydelsefull del av svensk botanikhistoria. Boken erbjuder insikter om flora och fauna, illustrerad med unika teckningar av Gunnar Brusewitz.
REA-pris180 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté. Nr 1 1998
Utforska det amerikanska väldet genom en samling av recensioner och illustrationer. Ett häfte med 67 sidor i normalt antikvariskt skick.
Utforska det amerikanska väldet genom en samling av recensioner och illustrationer. Ett häfte med 67 sidor i normalt antikvariskt skick.
REA-pris40 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
En fängslande biografi om en av botanikens största gestalter, med rika illustrationer och insikter i Carl von Linnés liv och verk.
En fängslande biografi om en av botanikens största gestalter, med rika illustrationer och insikter i Carl von Linnés liv och verk.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Växternas krafter (Vires plantarum) (dedikation)
Akademisk avhandling om växters krafter och deras användning inom botanik och farmakologi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Akademisk avhandling om växters krafter och deras användning inom botanik och farmakologi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
The compleat naturalist
En insiktsfull biografi om Carl von Linné, som utforskar hans liv och bidrag till botaniken. Boken innehåller rika illustrationer och ger en djupare förståelse för Linnés betydelse inom vetenskapen.
En insiktsfull biografi om Carl von Linné, som utforskar hans liv och bidrag till botaniken. Boken innehåller rika illustrationer och ger en djupare förståelse för Linnés betydelse inom vetenskapen.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. I urval av Björn Julén
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk genom urval av hans anteckningar och reseskildringar. Temat kretsar kring botanik och växters liv, med fokus på Linnés betydelse inom fältet.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk genom urval av hans anteckningar och reseskildringar. Temat kretsar kring botanik och växters liv, med fokus på Linnés betydelse inom fältet.
REA-pris115 kr
![[Newton ; Linné] : Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-newton-linne-arvet-fran-newton-och-linne-vetenskapliga-forbindelser-mellan-sverige-och-england-i-gangna-tider-boia46974_abcf80ee-598e-4342-a08d-3ad23d34918d.jpg?v=1780519700&width=572)
Antikvariat Bothnia
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider
Utforska vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England genom en utställningskatalog som belyser Carl von Linnés och Newtons arv. Katalogen innehåller 224 föremål och omfattande kommentarer.
Utforska vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England genom en utställningskatalog som belyser Carl von Linnés och Newtons arv. Katalogen innehåller 224 föremål och omfattande kommentarer.
REA-pris250 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Lekander, Axel ; Horn, Gerhard [red.] : Ölandsboken i Linnés spår](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lekander-axel-horn-gerhard-red-olandsboken-i-linnes-spar-boia46982_d428e4e6-39d2-4685-bc3f-baa426c45e2f.jpg?v=1779233541&width=1000)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Lekander, Axel ; Horn, Gerhard [red.] : Ölandsboken i Linnés spår](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lekander-axel-horn-gerhard-red-olandsboken-i-linnes-spar-boia46982-2_a2e450e8-5408-4191-927e-e255738171cf.jpg?v=1779233541&width=591)
Antikvariat Bothnia
Ölandsboken i Linnés spår
Utforska Ölands flora och Carl von Linnés arv genom en rikligt illustrerad bok, utgiven till förmån för kulturella och naturskyddsintressen.
Utforska Ölands flora och Carl von Linnés arv genom en rikligt illustrerad bok, utgiven till förmån för kulturella och naturskyddsintressen.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Vägen till Linné
Utforska en grundlig beskrivning av en enastående Linnésamling, dess uppkomst och utveckling inom botaniken. Boken är illustrerad och utgiven i mycket fint skick.
Utforska en grundlig beskrivning av en enastående Linnésamling, dess uppkomst och utveckling inom botaniken. Boken är illustrerad och utgiven i mycket fint skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés ölandska resa förrättad 1741
En grundlig utforskning av Ölands flora, baserad på Carl von Linnés resa 1741, med illustrationer och en utvikbar karta. Boken erbjuder insikter i botaniska observationer och naturhistoria.
En grundlig utforskning av Ölands flora, baserad på Carl von Linnés resa 1741, med illustrationer och en utvikbar karta. Boken erbjuder insikter i botaniska observationer och naturhistoria.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Blomsterkungen i Norden. Drag ur Linnés liv och verksamhet
Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans betydelse för botaniken, med fokus på hans arbete och insikter om Ölands flora.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans betydelse för botaniken, med fokus på hans arbete och insikter om Ölands flora.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Den första biografien öfver Linné. Curriculum vitae Caroli Linnaei.
Biografi om Carl von Linné, med fokus på hans liv och betydelse inom botaniken. Illustrerad och utgiven i fint skick.
Biografi om Carl von Linné, med fokus på hans liv och betydelse inom botaniken. Illustrerad och utgiven i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Linné
Biografi om en framstående botaniker och hans betydelse inom botanik. Innehåller detaljer om verk och liv.
Biografi om en framstående botaniker och hans betydelse inom botanik. Innehåller detaljer om verk och liv.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Linné
Utforska den svenska botaniker Klas Robert Elias Fries liv och verk, med fokus på hans relation till Carl von Linné och botanikens värld. Boken ger en insikt i vetenskapliga biografier och Linnés betydelse för botaniken.
Utforska den svenska botaniker Klas Robert Elias Fries liv och verk, med fokus på hans relation till Carl von Linné och botanikens värld. Boken ger en insikt i vetenskapliga biografier och Linnés betydelse för botaniken.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Sponsalia Plantarum eller Blomstrens Biläger
Utforska den botaniska världen genom en svensk översättning av en klassisk avhandling om växternas befruktning, ursprungligen utgiven 1746. En faksimilupplaga i mycket fint antikvariskt skick.
Utforska den botaniska världen genom en svensk översättning av en klassisk avhandling om växternas befruktning, ursprungligen utgiven 1746. En faksimilupplaga i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Angår oss Linné?
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk inom botaniken, med fokus på hans betydelse för vetenskapen. Limhäftad utgåva i fint skick.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk inom botaniken, med fokus på hans betydelse för vetenskapen. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia
Inbjudning till juris utriusque doktors promotionen i Uppsala domkyrka den 24 maj 1907. Utfärdad af promotor Hugo Blomberg
Inbjudan till doktorspromotion med fokus på Carl von Linné och botanik. Illustrerad med planscher och utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
Inbjudan till doktorspromotion med fokus på Carl von Linné och botanik. Illustrerad med planscher och utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Linné-växter i Bergii herbarium
Utforska den botaniska världen genom en unik samling av Linné-växter, med insikter om Carl von Linné och hans betydelse inom botanik. Klammerhäftad med originalomslag, i fint skick.
Utforska den botaniska världen genom en unik samling av Linné-växter, med insikter om Carl von Linné och hans betydelse inom botanik. Klammerhäftad med originalomslag, i fint skick.
REA-pris150 kr
