Pangloss antikvariat & text
I Hitlers tjänst
Historisk berättelse om andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick, 250 sidor, 2003.
Historisk berättelse om andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick, 250 sidor, 2003.
REA-pris55 kr
Pangloss antikvariat & text
Historia om ett hus
Rikligt illustrerad bok om arkitektur och konsthistoria. Förlagets dekorerade pappband, 1994, 93 sidor. Format 24x21,5 cm. ISBN: 91-86670-21-2.
Rikligt illustrerad bok om arkitektur och konsthistoria. Förlagets dekorerade pappband, 1994, 93 sidor. Format 24x21,5 cm. ISBN: 91-86670-21-2.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Churchills elitsoldater
Historia om Andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 289 sidor. Utgiven av Fischer & Co, 2015.
Historia om Andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 289 sidor. Utgiven av Fischer & Co, 2015.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Vänaste land
Romaner och noveller i nordisk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Norstedts 2006. 351 sidor. ISBN: 91-1-301613-X.
Romaner och noveller i nordisk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Norstedts 2006. 351 sidor. ISBN: 91-1-301613-X.
REA-pris24 kr

Pangloss antikvariat & text
Modernisering och kulturarv
Samhällsvetenskaper och kulturarv. Förlagets tryckta kartonnageband, fint antikvariskt skick, blekt ryggens titeltext. 396 sidor.
Samhällsvetenskaper och kulturarv. Förlagets tryckta kartonnageband, fint antikvariskt skick, blekt ryggens titeltext. 396 sidor.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
Om den saliga jungfrun Kristina av Stommeln
Religion och kyrkohistoria. Inbunden förlagsband med övre färgat snitt. Fint antikvariskt skick, skyddsomslag med liten reva. 282 sidor.
Religion och kyrkohistoria. Inbunden förlagsband med övre färgat snitt. Fint antikvariskt skick, skyddsomslag med liten reva. 282 sidor.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Tre kvinnor
Samhällsmedicin och sexologi. Första utgåvan, tredje tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 345 s. ISBN 978-91-7811-028-5.
Samhällsmedicin och sexologi. Första utgåvan, tredje tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 345 s. ISBN 978-91-7811-028-5.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Hangö i andra världskriget
Rikligt illustrerad bok om militärhistoria. Inbunden 4:o, normalt antikvariskt skick, utgiven av Försvarshögskolan 2013. 272 sidor.
Rikligt illustrerad bok om militärhistoria. Inbunden 4:o, normalt antikvariskt skick, utgiven av Försvarshögskolan 2013. 272 sidor.
REA-pris225 kr

Pangloss antikvariat & text
Långfärdskajak
Boken ger en illustrerad inblick i långfärdskajakens värld och dess tekniker.
Boken ger en illustrerad inblick i långfärdskajakens värld och dess tekniker.
REA-pris90 kr

Pangloss antikvariat & text
Kan vi rädda Europa?
Boken diskuterar utmaningarna och möjligheterna för Europa i en förändrad värld.
Boken diskuterar utmaningarna och möjligheterna för Europa i en förändrad värld.
REA-pris75 kr

Bokliv
Varför finns det så många granhäckar i Rud?
Boken utforskar historien om granhäckarna i en by i Värmland och deras ekologiska betydelse.
Boken utforskar historien om granhäckarna i en by i Värmland och deras ekologiska betydelse.
REA-pris228 kr

Pangloss antikvariat & text
Attack från alla håll
Roman om moderna och samtida teman. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Atlas, 2015. 478 sidor.
Roman om moderna och samtida teman. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Atlas, 2015. 478 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Matthandlare Olssons död
Kriminalroman om en matthandlares brutala död i Turkiet. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Wahlström & Widstrand, 2009. 383 s.
Kriminalroman om en matthandlares brutala död i Turkiet. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Wahlström & Widstrand, 2009. 383 s.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Sex och singel
Samhällsmedicin och sexologi. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick. 163 sidor, utgiven av Legenda 1991.
Samhällsmedicin och sexologi. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick. 163 sidor, utgiven av Legenda 1991.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Krokas
Roman om kärlek och ensamhet i efterkrigstidens Sverige. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Wahlström & Widstrand, 2017.
Roman om kärlek och ensamhet i efterkrigstidens Sverige. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Wahlström & Widstrand, 2017.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Ordblomma
Skönlitteratur för barn och ungdom. Megilla-Förlaget, 2005. Häftad. Några obetydliga nagg i ryggen, i övrigt mycket gott skick. 145 s.
Skönlitteratur för barn och ungdom. Megilla-Förlaget, 2005. Häftad. Några obetydliga nagg i ryggen, i övrigt mycket gott skick. 145 s.
REA-pris85 kr

Pangloss antikvariat & text
African Majesty
Textilkonst från Ashanti och Ewe. Thames & Hudson, 1992. Hårdband i mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 192 sidor, färgplåtar.
Textilkonst från Ashanti och Ewe. Thames & Hudson, 1992. Hårdband i mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 192 sidor, färgplåtar.
REA-pris225 kr
Pangloss antikvariat & text
Tolv dagar i mitt liv
Illustrerad bilderbok med pyssel. Bonnier Carlsen, 2007. Dekorerat pappband. 166 sidor, gott skick. ISBN: 91-638-5220-6.
Illustrerad bilderbok med pyssel. Bonnier Carlsen, 2007. Dekorerat pappband. 166 sidor, gott skick. ISBN: 91-638-5220-6.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Caesars örn
Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Wahlström & Widstrand 1996. 412 sidor. Gott skick. ISBN: 91-46-16827-3.
Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Wahlström & Widstrand 1996. 412 sidor. Gott skick. ISBN: 91-46-16827-3.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Gammaltestamentliga berättelser
Rikligt illustrerad bok om religion och exegetik. Utgiven av Carlsson 2009. Dekorerat kartonnageband i fint antikvariskt skick. 176 sidor.
Rikligt illustrerad bok om religion och exegetik. Utgiven av Carlsson 2009. Dekorerat kartonnageband i fint antikvariskt skick. 176 sidor.
REA-pris115 kr

Pangloss antikvariat & text
2084
En dystopisk berättelse som utforskar teman kring framtid och samhälle.
En dystopisk berättelse som utforskar teman kring framtid och samhälle.
REA-pris100 kr

Pangloss antikvariat & text
Undangömd
En fiktiv berättelse med djupgående teman och karaktärsutveckling, publicerad 2016.
En fiktiv berättelse med djupgående teman och karaktärsutveckling, publicerad 2016.
REA-pris35 kr

Pangloss antikvariat & text
Medeltidskyrkornas modernisering
Boken utforskar medeltidskyrkornas modernisering och dess kulturella och historiska kontext.
Boken utforskar medeltidskyrkornas modernisering och dess kulturella och historiska kontext.
REA-pris175 kr

Bokliv
Rävungarna som blev vegetarianer
En barnbok med foton av vilda svenska djur som följer rävungarna Mickan och Micke på deras upptäcktsfärd.
En barnbok med foton av vilda svenska djur som följer rävungarna Mickan och Micke på deras upptäcktsfärd.
REA-pris148 kr
