

Antikvariat Bothnia
Die polare Baumgrenze in Lappland
Boken utforskar trädgränsen i Lappland och behandlar ämnen som botanik och skogsbruk.
Boken utforskar trädgränsen i Lappland och behandlar ämnen som botanik och skogsbruk.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Die pyrenäische Halbinsel. I-III Abteilung
Verket utforskar den botaniska mångfalden på den pyreneiska halvön genom detaljerade reseskildringar och illustrationer.
Verket utforskar den botaniska mångfalden på den pyreneiska halvön genom detaljerade reseskildringar och illustrationer.
REA-pris450 kr

Antikvariat Bothnia
Two species of Betula from the Iceland miocen
Två arter av Betula från Islands miocen utforskas i denna illustrerade publikation. Innehåller fotografier och detaljer kring den arktiska floran. Klammerhäftad och i fint skick.
Två arter av Betula från Islands miocen utforskas i denna illustrerade publikation. Innehåller fotografier och detaljer kring den arktiska floran. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
De vigtigaste kulturväxterna
Boken utforskar viktiga kulturväxter och deras egenskaper inom botanik.
Boken utforskar viktiga kulturväxter och deras egenskaper inom botanik.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Tvenne sannolikt förlorade Linnéska manuskript ur Kilian Stobaei bibliotek
Utforska förlorade manuskript kopplade till Carl von Linné och Kilian Stobæus. En insiktsfull biografi om viktiga botaniker och deras bidrag till vetenskapen. Boken är i fint skick, häftad med originalomslag.
Utforska förlorade manuskript kopplade till Carl von Linné och Kilian Stobæus. En insiktsfull biografi om viktiga botaniker och deras bidrag till vetenskapen. Boken är i fint skick, häftad med originalomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Den synekologiska linjetaxeringsmetoden
Boken behandlar den synekologiska linjetaxeringsmetoden med fokus på botanik i Lappland.
Boken behandlar den synekologiska linjetaxeringsmetoden med fokus på botanik i Lappland.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linné och antiken. Några anteckningar
Linnés relation till antikens författare utforskas i denna illustrerade studie. Klammerhäftad med tryckta originalomslag.
Linnés relation till antikens författare utforskas i denna illustrerade studie. Klammerhäftad med tryckta originalomslag.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1926
Denna volym av en botanisk tidskrift erbjuder insikter i svensk flora och vegetation, med studier av specifika växtarter och ekologiska teman. Flera avhandlingar belyser unika ekosystem och biologisk mångfald i Sverige.
Denna volym av en botanisk tidskrift erbjuder insikter i svensk flora och vegetation, med studier av specifika växtarter och ekologiska teman. Flera avhandlingar belyser unika ekosystem och biologisk mångfald i Sverige.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Örtabok
Följ med på en visuell resa genom blommornas värld med en rik samling av färgfotografier. Upptäck presentationer av blommor längs färdvägar och i odlingslandskap, från ängar till skogar. En inspirerande bok för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Följ med på en visuell resa genom blommornas värld med en rik samling av färgfotografier. Upptäck presentationer av blommor längs färdvägar och i odlingslandskap, från ängar till skogar. En inspirerande bok för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
The European Garden Flora. A Manual for the Identification of Plants Cultivated in Europe, Both Out-of-Doors and Under Glass. Volume I-VI (Complete in six volumes)
Omfattande verk om europeiska trädgårdsväxter, inklusive medicinalväxter och kryddor. Innehåller detaljerad identifiering och klassificering av växter. Bunden i förlagets dekorerade pappband.
Omfattande verk om europeiska trädgårdsväxter, inklusive medicinalväxter och kryddor. Innehåller detaljerad identifiering och klassificering av växter. Bunden i förlagets dekorerade pappband.
REA-pris5 000 kr

Antikvariat Bothnia
Trädgårdens tillkomst. Del I. Utformning, grindpartier, staket, vägar och gräsplaner
Boken utforskar trädgårdens utformning och design, inklusive grindpartier, staket, vägar och gräsplaner, med rikt illustrerade exempel.
Boken utforskar trädgårdens utformning och design, inklusive grindpartier, staket, vägar och gräsplaner, med rikt illustrerade exempel.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Flora Wiksbergensis. Bearbetad och kommenterad av Carl-Johan Clemedson
Boken utforskar Johan Linder Lindestolpes betydelsefulla arbete inom botaniken, med fokus på hans lokalflora från Viksberg. Den innehåller biografier över citerade författare och jämför Linders florainventering med dagens flora i området. Limhäftad och i mycket fint skick.
Boken utforskar Johan Linder Lindestolpes betydelsefulla arbete inom botaniken, med fokus på hans lokalflora från Viksberg. Den innehåller biografier över citerade författare och jämför Linders florainventering med dagens flora i området. Limhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1919
Denna utgåva av Svensk botanisk tidskrift från 1919 belyser viktiga aspekter av svensk flora och växtanalyser.
Denna utgåva av Svensk botanisk tidskrift från 1919 belyser viktiga aspekter av svensk flora och växtanalyser.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Trädgårdsdrömmar
Få inspiration till din trädgård med planteringsråd och dekorationsidéer. Upptäck hur du kan skapa en vacker och välskött utomhusmiljö.
Få inspiration till din trädgård med planteringsråd och dekorationsidéer. Upptäck hur du kan skapa en vacker och välskött utomhusmiljö.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Skånes zoocecidier
Studera gallbildning på växter orsakad av parasiter. Utforska Sveriges flora och fauna med fokus på zoocecidier.
Studera gallbildning på växter orsakad av parasiter. Utforska Sveriges flora och fauna med fokus på zoocecidier.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Örtabok
Rikt illustrerad bok om blommor och örter, med fokus på medicinalväxter och trädgårdsskötsel. Upptäck växternas skönhet och användning i odlingsmiljöer.
Rikt illustrerad bok om blommor och örter, med fokus på medicinalväxter och trädgårdsskötsel. Upptäck växternas skönhet och användning i odlingsmiljöer.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Den synekologiska linjetaxeringsmetoden
Boken utforskar den synekologiska linjetaxeringsmetoden med fokus på botanik och Lapplands flora och fauna.
Boken utforskar den synekologiska linjetaxeringsmetoden med fokus på botanik och Lapplands flora och fauna.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
De svenska gräsen
Boken handlar om svenska gräs, deras botaniska egenskaper och praktiska användning inom jordbruk. Illustrerad med svartvita bilder, erbjuder den insikter i botanik och flora.
Boken handlar om svenska gräs, deras botaniska egenskaper och praktiska användning inom jordbruk. Illustrerad med svartvita bilder, erbjuder den insikter i botanik och flora.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Iakttagelser över fjällbjörkskogens övre begränsning och ekologi i Sveriges nordliga Lappmarker
Boken behandlar fjällbjörkskogens ekologi och begränsning i de nordliga lappmarkerna.
Boken behandlar fjällbjörkskogens ekologi och begränsning i de nordliga lappmarkerna.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning härav
Utforska vegetativa mutationer och deras betydelse inom botaniken. Innehåller insikter om Carl von Linné och hans arbete. Bunden i häftad form, i fint antikvariskt skick.
Utforska vegetativa mutationer och deras betydelse inom botaniken. Innehåller insikter om Carl von Linné och hans arbete. Bunden i häftad form, i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Om Characeernas knoppar och öfvervintring
Studie av kransalger och violsläktets övervintring. Innehåller dedikation och fokuserar på botaniska aspekter.
Studie av kransalger och violsläktets övervintring. Innehåller dedikation och fokuserar på botaniska aspekter.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Svenska växtvärldens historia. I korthet framställd af Gunnar Andersson. Med 1 karta och 53 figurer i texten
Boken utforskar den svenska växtvärldens historia med fokus på botanik och paleobotanik. Innehåller en karta och flera illustrationer, vilket ger en visuell inblick i ämnet.
Boken utforskar den svenska växtvärldens historia med fokus på botanik och paleobotanik. Innehåller en karta och flera illustrationer, vilket ger en visuell inblick i ämnet.
REA-pris250 kr
![Linné, Carl von (1707-1778) ; De Beer, Gavin [Introduction] : Caroli Linnaei Systema Naturae. A photographic facsimile of the first volume of the tenth edition (1758). Regnum animale. Introduction by Gavin De Beer](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-de-beer-gavin-introduction-caroli-linnaei-systema-naturae-a-photographic-facsimile-of-the-first-volume-of-the-tenth-edition-1758-regnum-animale-introductio.jpg?v=1781148855&width=1046)
![Linné, Carl von (1707-1778) ; De Beer, Gavin [Introduction] : Caroli Linnaei Systema Naturae. A photographic facsimile of the first volume of the tenth edition (1758). Regnum animale. Introduction by Gavin De Beer](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-de-beer-gavin-introduction-caroli-linnaei-systema-naturae-a-photographic-facsimile-of-the-first-volume-of-the-tenth-edition-1758-regnum-animale-introductio_6fdbc5eb-2686-4f7f-abbd-b76a0a77d90e.jpg?v=1781148858&width=802)
Antikvariat Bothnia
Caroli Linnaei Systema Naturae. A photographic facsimile of the first volume of the tenth edition (1758). Regnum animale. Introduction by Gavin De Beer
Utforska ett klassiskt verk inom botaniken med en fotografisk facsimil av det första volymen av en betydelsefull utgåva. Boken innehåller insikter om djurriket och är ett viktigt bidrag till naturhistorien. Utgiven i mycket fint antikvariskt skick.
Utforska ett klassiskt verk inom botaniken med en fotografisk facsimil av det första volymen av en betydelsefull utgåva. Boken innehåller insikter om djurriket och är ett viktigt bidrag till naturhistorien. Utgiven i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris950 kr

Antikvariat Bothnia
Från Jerzy Kosinski till Carl Linnæus och andra aktstycken
Bibliografiska anteckningar som utforskar Carl von Linnés bidrag till botaniken och relaterade ämnen. Illustrerad och utgiven i förlagets pappband.
Bibliografiska anteckningar som utforskar Carl von Linnés bidrag till botaniken och relaterade ämnen. Illustrerad och utgiven i förlagets pappband.
REA-pris125 kr
