

Antikvariat Bothnia
Försök till analytisk behandling af växtformationerna. Med en plansch
En akademisk avhandling som analyserar växtformationer, skriven av en finländsk botanist.
En akademisk avhandling som analyserar växtformationer, skriven av en finländsk botanist.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Om Characeernas knoppar och öfvervintring
Boken utforskar knoppar och övervintring hos kransalger, med fokus på botanikens aspekter.
Boken utforskar knoppar och övervintring hos kransalger, med fokus på botanikens aspekter.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Halle- och Hunnebergs flora
Utforska den svenska floran med en djupgående och illustrerad guide som fokuserar på Västergötland. Boken erbjuder utbredningskartor och textfigurer för en visuell förståelse av växternas livsmiljöer.
Utforska den svenska floran med en djupgående och illustrerad guide som fokuserar på Västergötland. Boken erbjuder utbredningskartor och textfigurer för en visuell förståelse av växternas livsmiljöer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Hortus Linnaeanus
En grundlig redogörelse för växtarter som odlades i Uppsala botaniska trädgård under Linneanska perioden. Innehåller detaljer om botanik och växtsystematik.
En grundlig redogörelse för växtarter som odlades i Uppsala botaniska trädgård under Linneanska perioden. Innehåller detaljer om botanik och växtsystematik.
REA-pris180 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Schmitz, Helene ; Uddenberg, Nils ; Östensson, Pia : System och passion](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-schmitz-helene-uddenberg-nils-ostensson-pia-system-och-passion-boia47170.jpg?v=1781149160&width=606)
Antikvariat Bothnia
System och passion
En jubileumsbok som utforskar Carl von Linnés liv och verk, kombinerar vetenskaplig text med fantastiska växtbilder.
En jubileumsbok som utforskar Carl von Linnés liv och verk, kombinerar vetenskaplig text med fantastiska växtbilder.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Några förlinnéanska uppgifter angående zoocecidier i svensk botanisk litteratur. Ett bidrag till ceciologiens historia
Studera onormala tillväxtförändringar på växter orsakade av parasiter. Utforska svensk botanisk litteratur och dess kopplingar till Carl von Linné.
Studera onormala tillväxtförändringar på växter orsakade av parasiter. Utforska svensk botanisk litteratur och dess kopplingar till Carl von Linné.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Svenska Linnésällskapets Årsskrift 1990-91
Årsskriften utforskar Carl von Linnés bidrag till botaniken och hans betydelse inom biologin. Innehåller illustrationer och är i mycket fint skick.
Årsskriften utforskar Carl von Linnés bidrag till botaniken och hans betydelse inom biologin. Innehåller illustrationer och är i mycket fint skick.
REA-pris115 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Wennström, Torsten (1895-1971) ; Noreen, Erik (1890-1946) [red.] : Resor. Ur öländska och gotländska, västgöta samt skånska resorna](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-wennstrom-torsten-1895-1971-noreen-erik-189-1946-red-resor-ur-olandska-och-gotlandska-vastgota-samt-skanska-resorna-boia47154.jpg?v=1781149133&width=584)
Antikvariat Bothnia
Resor. Ur öländska och gotländska, västgöta samt skånska resorna
Utforska Carl von Linnés resor genom Sverige med fokus på botanik och flora. Denna trådhäftade bok ger en inblick i hans insikter och observationer från öländska, gotländska, västgöta och skånska resor.
Utforska Carl von Linnés resor genom Sverige med fokus på botanik och flora. Denna trådhäftade bok ger en inblick i hans insikter och observationer från öländska, gotländska, västgöta och skånska resor.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
De Stereocaulis et Pilophoris commentatio, quam ... pro gradu philosophico p.p. Theodorus Magnus Fries
Doktorsavhandling om lavsystematik med fokus på kryptogamer och flora. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Doktorsavhandling om lavsystematik med fokus på kryptogamer och flora. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris950 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Ekman, J. A. ; Enander, Sven Johan (1847-1928) : Inbjudning till teologie doktors promotionen i Uppsala domkyrka den 24 maj 1907 utfärdad af promotor J. A. Ekman](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-ekman-j-a-enander-sven-johan-1847-1928-inbjudning-till-teologie-doktors-promotionen-i-uppsala-domkyrka-BOIA47032.jpg?v=1779186886&width=591)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Ekman, J. A. ; Enander, Sven Johan (1847-1928) : Inbjudning till teologie doktors promotionen i Uppsala domkyrka den 24 maj 1907 utfärdad af promotor J. A. Ekman](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-ekman-j-a-enander-sven-johan-1847-1928-inbjudning-till-teologie-doktors-promotionen-i-uppsala-domkyrka-BOIA47032-2.jpg?v=1779186889&width=609)
Antikvariat Bothnia
Inbjudning till teologie doktors promotionen i Uppsala domkyrka den 24 maj 1907 utfärdad af promotor J. A. Ekman
Boken handlar om teologisk promotion i Uppsala 1907, med fokus på Carl von Linné och botaniska studier. Innehåller biografiska notiser och planscher.
Boken handlar om teologisk promotion i Uppsala 1907, med fokus på Carl von Linné och botaniska studier. Innehåller biografiska notiser och planscher.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer
En utförlig förteckning över Hallands växter med fokus på fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller systematiska och alfabetiska listor samt en färgkarta över regionens flora.
En utförlig förteckning över Hallands växter med fokus på fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller systematiska och alfabetiska listor samt en färgkarta över regionens flora.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Ärade besökare! (Inträdesbiljett)
Inträdesbiljetten ger en inblick i Carl von Linnés födelsehem och dess betydelse inom botaniken. Illustrerad med en bild av Linné, erbjuder den en historisk koppling till hans liv och arbete.
Inträdesbiljetten ger en inblick i Carl von Linnés födelsehem och dess betydelse inom botaniken. Illustrerad med en bild av Linné, erbjuder den en historisk koppling till hans liv och arbete.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hortus Linnaeanus
Boken ger en översikt över växter som odlades i Uppsala botaniska trädgård under Linnés tid och utforskar botanikens grunder.
Boken ger en översikt över växter som odlades i Uppsala botaniska trädgård under Linnés tid och utforskar botanikens grunder.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Arvid Uggla som Linnéforskare
Forskning om Arvid Ugglas bidrag till Linnéstudierna, med fokus på botaniska insikter och vetenskaplig biografi.
Forskning om Arvid Ugglas bidrag till Linnéstudierna, med fokus på botaniska insikter och vetenskaplig biografi.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Huntia
Utforska den botaniska historiens grunder med fokus på Carl von Linnés verk. Boken innehåller viktiga uppsatser och illustrationer, idealisk för botanikentusiaster. Limhäftad utgåva i mycket fint skick.
Utforska den botaniska historiens grunder med fokus på Carl von Linnés verk. Boken innehåller viktiga uppsatser och illustrationer, idealisk för botanikentusiaster. Limhäftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Medelhavets växter
En fälthandbok för att identifiera cirka 400 växtarter i Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Boken är limhäftad och i mycket fint skick.
En fälthandbok för att identifiera cirka 400 växtarter i Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Boken är limhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Bli gräsmatte-expert
Lär dig odla och vårda din gräsmatta med praktiska tips och illustrationer. En guide anpassad för svenska förhållanden.
Lär dig odla och vårda din gräsmatta med praktiska tips och illustrationer. En guide anpassad för svenska förhållanden.
REA-pris115 kr
![Tutin, T. G. ; Heywood, V. H. ; Burges, N. A. ; Valentine, D. H. ; Walters, S. M. ; Webb, D. A. [ed.] : Flora Europaea. Volym 1-5](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-tutin-t-g-heywood-v-h-burges-n-a-valentine-d-h-walters-s-m-webb-d-a-ed-flora-europaea-volym-1-5-boia21575_2fc1692a-1337-42dc-bcc9-3a91a96fc540.jpg?v=1781127266&width=618)
Antikvariat Bothnia
Flora Europaea. Volym 1-5
Omfattande verk om europeiska växter, med detaljerad systematik och kartor. Innehåller fem volymer, bunden i grönt klotband, i fint antikvariskt skick.
Omfattande verk om europeiska växter, med detaljerad systematik och kartor. Innehåller fem volymer, bunden i grönt klotband, i fint antikvariskt skick.
REA-pris3 800 kr


Antikvariat Bothnia
Über norddeutsche Weiden
En kritisk granskning av nordtyska pilträd och deras former, med fokus på botanik och flora.
En kritisk granskning av nordtyska pilträd och deras former, med fokus på botanik och flora.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
The changing flora of Britain
En rapport från en konferens om Storbritanniens föränderliga flora, med fokus på botanik och växtliv.
En rapport från en konferens om Storbritanniens föränderliga flora, med fokus på botanik och växtliv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
De svenska gräsen
Boken utforskar svenska gräsarter och deras betydelse inom botaniken och lantbrukets utveckling.
Boken utforskar svenska gräsarter och deras betydelse inom botaniken och lantbrukets utveckling.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Carl Peter Thunberg
Utforska den svenska botanisten Carl Peter Thunbergs liv och arbete. Boken innehåller insikter om hans relation till Carl von Linné och hans bidrag till botanik.
Utforska den svenska botanisten Carl Peter Thunbergs liv och arbete. Boken innehåller insikter om hans relation till Carl von Linné och hans bidrag till botanik.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Linnés Peloria och dess Locus Classicus
En insiktsfull utforskning av Linnés peloria och dess betydelse inom botaniken. Innehåller s/v fotografier och karta. Klammerhäftad med originalomslag.
En insiktsfull utforskning av Linnés peloria och dess betydelse inom botaniken. Innehåller s/v fotografier och karta. Klammerhäftad med originalomslag.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Linné-jubileet i Uppsala
Utforska Linné-jubileet i Uppsala med en djupdykning i Carl von Linnés liv och verk. Boken ger insikter om botanik och flora, illustrerad med fotografier.
Utforska Linné-jubileet i Uppsala med en djupdykning i Carl von Linnés liv och verk. Boken ger insikter om botanik och flora, illustrerad med fotografier.
REA-pris115 kr
