

Antikvariat Bothnia
Skånes flora
Utforska Skånes flora med en djupgående och illustrerad bok som tar dig genom regionens växtliv. En värdefull resurs för botaniker och naturintresserade. Bunden i klotband.
Utforska Skånes flora med en djupgående och illustrerad bok som tar dig genom regionens växtliv. En värdefull resurs för botaniker och naturintresserade. Bunden i klotband.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Fjällflora
Boken utforskar över 200 växter i de skandinaviska fjälltrakterna, med färgfotografier och teckningar som illustrerar den unika floran.
Boken utforskar över 200 växter i de skandinaviska fjälltrakterna, med färgfotografier och teckningar som illustrerar den unika floran.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Allt om kompost
Lär dig om kompostering, från trädgårdskompost till maskkompost, med praktiska tips och teckningar.
Lär dig om kompostering, från trädgårdskompost till maskkompost, med praktiska tips och teckningar.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Gesetze der Konstitution natürlicher Pflanzengesellschaften
Undersökningar av växtsamhällen i Lappland med fokus på flora och fauna. Innehåller detaljerade figurer och är av intresse för botaniker och biologer.
Undersökningar av växtsamhällen i Lappland med fokus på flora och fauna. Innehåller detaljerade figurer och är av intresse för botaniker och biologer.
REA-pris125 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Platen, Magnus von (1920-2002) ; Sydow, Carl-Otto von (1927-2010) [red.] : Caroli Linnæi Iter Lapponicum Dei gratia institutum 1732. ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-platen-magnus-von-192-22-sydow-carl-otto-von-1927-21-red-caroli-linnaei-iter-lapponicum-dei-gratia-institutum-1732--boia47151.jpg?v=1781149127&width=567)
Antikvariat Bothnia
Caroli Linnæi Iter Lapponicum Dei gratia institutum 1732. ...
Utforska Carl von Linnés fascinerande resa genom Lappland, en betydelsefull del av svensk botanikhistoria. Boken erbjuder insikter om flora och fauna, illustrerad med unika teckningar av Gunnar Brusewitz.
Utforska Carl von Linnés fascinerande resa genom Lappland, en betydelsefull del av svensk botanikhistoria. Boken erbjuder insikter om flora och fauna, illustrerad med unika teckningar av Gunnar Brusewitz.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
En fängslande biografi om en av botanikens största gestalter, med rika illustrationer och insikter i Carl von Linnés liv och verk.
En fängslande biografi om en av botanikens största gestalter, med rika illustrationer och insikter i Carl von Linnés liv och verk.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svensk Botanisk Tidskrift
En tvåvolymers utgivning från Svensk Botaniska Föreningen som omfattar botaniska ämnen och populärkultur.
En tvåvolymers utgivning från Svensk Botaniska Föreningen som omfattar botaniska ämnen och populärkultur.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Ein beitrag zur Schneeflora Spitzbergens
Bidrag till studier av snöfloran på Spetsbergen, med fokus på polarområdenas växtliv. Illustrerad med figur och i normalt antikvariskt skick.
Bidrag till studier av snöfloran på Spetsbergen, med fokus på polarområdenas växtliv. Illustrerad med figur och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Frisksports örtabok
Utforska läkeväxternas historia och egenskaper i denna informativa bok. Få insikter om hur man använder växternas läkande förmåga.
Utforska läkeväxternas historia och egenskaper i denna informativa bok. Få insikter om hur man använder växternas läkande förmåga.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Supplementary List to K. Hansen
Tilläggsförteckning över kärlväxter på Färöarna med fokus på deras fördelning i olika miljöer.
Tilläggsförteckning över kärlväxter på Färöarna med fokus på deras fördelning i olika miljöer.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Fleråriga blomsterväxter i rabatt och stenparti
Utforska trädgårdsarkitekturens historia och lär dig om fleråriga blomsterväxter i rabatt och stenparti. En informativ resurs för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Utforska trädgårdsarkitekturens historia och lär dig om fleråriga blomsterväxter i rabatt och stenparti. En informativ resurs för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Växternas krafter (Vires plantarum) (dedikation)
Akademisk avhandling om växters krafter och deras användning inom botanik och farmakologi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Akademisk avhandling om växters krafter och deras användning inom botanik och farmakologi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Pflanzenbiologische Studien aus Russisch Lappland. Ein Beitrag zur Kenntniss der regionalen Gliederung an der polaren Waldgrenze
Boken redogör för botaniska studier från de finska expeditionerna till Kolahalvön mellan 1887 och 1892.
Boken redogör för botaniska studier från de finska expeditionerna till Kolahalvön mellan 1887 och 1892.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Några fynd och iakttagelser på det 'centralsvenska högfjällsområdet'
Utforska botanikens värld i Lappland genom fynd och iakttagelser från det centralsvenska högfjällsområdet. En insiktsfull studie av växtlivet i fjällen.
Utforska botanikens värld i Lappland genom fynd och iakttagelser från det centralsvenska högfjällsområdet. En insiktsfull studie av växtlivet i fjällen.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ein Briefwechsel zwischen Anders Adolf Retzius und Karl Ernst von Baer. Mit Einleitung und Anmerkungen, herausgegeben von Benno Ottow
Bidrag till vetenskaplig historia med fokus på Carl von Linné och botaniska insikter. Innehåller inledning och anteckningar. Trådhäftad utgåva i mycket fint skick.
Bidrag till vetenskaplig historia med fokus på Carl von Linné och botaniska insikter. Innehåller inledning och anteckningar. Trådhäftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Amärkningar om brännvin
Boken utforskar botanikens värld och dess kopplingar till gastronomi och dryck. Illustrerad med linoleumsnitt och utgiven i pappband.
Boken utforskar botanikens värld och dess kopplingar till gastronomi och dryck. Illustrerad med linoleumsnitt och utgiven i pappband.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Svensk fanerogamflora
Utforska den svenska fanerogamfloran med en djupgående och illustrerad översikt av fröväxter och deras egenskaper. Boken erbjuder en omfattande insikt i botaniken, perfekt för både studenter och entusiaster.
Utforska den svenska fanerogamfloran med en djupgående och illustrerad översikt av fröväxter och deras egenskaper. Boken erbjuder en omfattande insikt i botaniken, perfekt för både studenter och entusiaster.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Rishedsförband i Torneträskområdets lågfjällbälte
Utforska den svenska floran i Torneträskområdets lågfjällbälte. En vetenskaplig studie som belyser botaniska aspekter av Lappland och fjällen. Klammerhäftad med originalomslag, i fint skick.
Utforska den svenska floran i Torneträskområdets lågfjällbälte. En vetenskaplig studie som belyser botaniska aspekter av Lappland och fjällen. Klammerhäftad med originalomslag, i fint skick.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Köksväxtodling på friland
Lär dig om köksväxtodling med praktiska råd och tekniker för framgångsrik odling. Boken innehåller illustrationer och är en värdefull resurs för trädgårdsentusiaster.
Lär dig om köksväxtodling med praktiska råd och tekniker för framgångsrik odling. Boken innehåller illustrationer och är en värdefull resurs för trädgårdsentusiaster.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Resenärer i Floras rike. Reseberättelser av Linnés lärjungar Pehr Kalm. Fredrik Hasselquist. Pehr Osbeck. Pehr Löfling. Peter Forsskål. Carl Peter Thunberg. Anders Sparrman
Reseberättelser från Linnés lärjungar som utforskar Europas flora och botanik. Illustrerad med kartor och teckningar.
Reseberättelser från Linnés lärjungar som utforskar Europas flora och botanik. Illustrerad med kartor och teckningar.
REA-pris115 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Nilsson, Örjan ; Chang McCurdy, John : Linnés levande blomster](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-nilsson-orjan-chang-mccurdy-john-linnes-levande-blomster-boia47179.jpg?v=1781105734&width=582)
Antikvariat Bothnia
Linnés levande blomster
Linnés levande blomster utforskar de vildväxande arter som Carl von Linné studerade, med insikter om deras förändrade status i dagens landskap. Boken bjuder på vackra fotografier och djupgående reflektioner kring botanik och kulturhistoria.
Linnés levande blomster utforskar de vildväxande arter som Carl von Linné studerade, med insikter om deras förändrade status i dagens landskap. Boken bjuder på vackra fotografier och djupgående reflektioner kring botanik och kulturhistoria.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Utforska en unik bok med frimärken som hyllar Carl von Linné. Innehåller rikt illustrerade sidor med färgbilder och frimärken. Trespråkig text på svenska, engelska och tyska.
Utforska en unik bok med frimärken som hyllar Carl von Linné. Innehåller rikt illustrerade sidor med färgbilder och frimärken. Trespråkig text på svenska, engelska och tyska.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Travels
Utforska botanikens värld genom Carl von Linnés resa, illustrerad med färgglada teckningar och kartor. En insiktsfull presentation av naturens skönhet och vetenskap.
Utforska botanikens värld genom Carl von Linnés resa, illustrerad med färgglada teckningar och kartor. En insiktsfull presentation av naturens skönhet och vetenskap.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Den systematiske botanik
En omfattande och reviderad utgåva om botanik, med fokus på växtanatomi och morfologi. Innehåller träsnittsillustrationer och ger en djupgående insikt i ämnet. Boken är i normalt antikvariskt skick.
En omfattande och reviderad utgåva om botanik, med fokus på växtanatomi och morfologi. Innehåller träsnittsillustrationer och ger en djupgående insikt i ämnet. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
