
Antikvariat Bothnia
Svampar i naturen. Del 2. Skivlingar
Boken utforskar svampar i naturen, med fokus på skivlingar, illustrerad av en framstående botanisk konstnär.
Boken utforskar svampar i naturen, med fokus på skivlingar, illustrerad av en framstående botanisk konstnär.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Svampar i naturen (dedikation)
Boken ger en reviderad översikt av svamparnas ätlighet och innehåller akvareller av en framstående botanisk illustratör.
Boken ger en reviderad översikt av svamparnas ätlighet och innehåller akvareller av en framstående botanisk illustratör.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Mykologisk ekskursionsflora. Vejledning til bestemmelse af danske storsvampe. Med 664 originale figurer
Boken behandlar 708 arter av svampar och innehåller rika illustrationer samt vägledning för bestämning av danska storsvampar.
Boken behandlar 708 arter av svampar och innehåller rika illustrationer samt vägledning för bestämning av danska storsvampar.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Svampar för hem och skola. Med inledning av professor Karl Petrén. En svampkarta och 111 bilder - 52 helsidesplanscher (dedikation)
Boken utforskar svampar och deras botanik genom illustrationer och en svampkarta, lämplig för hem och skola.
Boken utforskar svampar och deras botanik genom illustrationer och en svampkarta, lämplig för hem och skola.
REA-pris350 kr


Antikvariat Bothnia
Gotlands orkidéer
En grundläggande verk om orkidéer på Gotland med illustrationer och beskrivningar på engelska.
En grundläggande verk om orkidéer på Gotland med illustrationer och beskrivningar på engelska.
REA-pris350 kr


Antikvariat Bothnia
Svensk fanerogam-flora för skol-ungdom. Utarbetad med hänsyn till den K. matem. naturh. läroboks-kommissionens betänkande. Med en förberedande inledning och ett bihang om det naturliga systemet
En grundlig översikt av den svenska fanerogamfloran, anpassad för skolungdomar, med fokus på växtanatomi och botanik. Texten inkluderar en inledning och ett bihang om det naturliga systemet.
En grundlig översikt av den svenska fanerogamfloran, anpassad för skolungdomar, med fokus på växtanatomi och botanik. Texten inkluderar en inledning och ett bihang om det naturliga systemet.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Sydsvenska florans växtgeografiska huvudgrupper (Deutsche Zusammenfassung)
Akademisk avhandling om växtgeografi i sydsvenska flora med utförlig tysk sammanfattning. Innehåller kartdiagram och tabeller. Bunden i ljusblått halvklotband.
Akademisk avhandling om växtgeografi i sydsvenska flora med utförlig tysk sammanfattning. Innehåller kartdiagram och tabeller. Bunden i ljusblått halvklotband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linné om Skaparen
Utforska Carl von Linnés tankar om skapelsen och religionens roll inom botaniken. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans verk och filosofiska perspektiv. Trådhäftad utgåva i fint skick.
Utforska Carl von Linnés tankar om skapelsen och religionens roll inom botaniken. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans verk och filosofiska perspektiv. Trådhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Botanical bibliographies
En omfattande guide som utforskar bibliografiska resurser inom botanik. Innehåller värdefull information för forskare och studenter. Bunden i brunt klotband.
En omfattande guide som utforskar bibliografiska resurser inom botanik. Innehåller värdefull information för forskare och studenter. Bunden i brunt klotband.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Bidrag till svampfloran i Norges sydligare fjelltrakter
Utforska svampfloran i Norges sydligare fjelltrakter med denna illustrerade publikation från 1885. En värdefull resurs för botaniska intresserade.
Utforska svampfloran i Norges sydligare fjelltrakter med denna illustrerade publikation från 1885. En värdefull resurs för botaniska intresserade.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Mossflora och mossvegetation kring sjön Keddek i Taurejuätnodalen i Lule lappmark. Med 1 karta
Utforska mossfloran och mossvegetationen kring sjön Keddek i Taurejuätnodalen. Boken erbjuder en djupgående analys av botanik och flora i Lappland, med en karta som illustrerar området.
Utforska mossfloran och mossvegetationen kring sjön Keddek i Taurejuätnodalen. Boken erbjuder en djupgående analys av botanik och flora i Lappland, med en karta som illustrerar området.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Moss-studier på Kolmoren. Akademisk afhandling
Studie av mossor i Kolmården, utförd av en svensk botanist. Boken innehåller 36 sidor och är i normalt antikvariskt skick. Häftad utgåva.
Studie av mossor i Kolmården, utförd av en svensk botanist. Boken innehåller 36 sidor och är i normalt antikvariskt skick. Häftad utgåva.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Orkidéer i natur och odling
Utforska orkidéernas värld med en informativ guide om deras arter, odling och växtlokaler. Boken erbjuder insikter i botanik och odlingsvärda sorter. Limhäftad och illustrerad.
Utforska orkidéernas värld med en informativ guide om deras arter, odling och växtlokaler. Boken erbjuder insikter i botanik och odlingsvärda sorter. Limhäftad och illustrerad.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Min trädgård, mitt paradis
Upptäck takträdgårdar, terrasser och balkonger med vackra trädgårdsprydnader och blomfönster. En inspirerande bok med färgbilder och tabeller som utforskar trädgårdens skönhet och botanik.
Upptäck takträdgårdar, terrasser och balkonger med vackra trädgårdsprydnader och blomfönster. En inspirerande bok med färgbilder och tabeller som utforskar trädgårdens skönhet och botanik.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Les Quatre Flores de la France Corse Comprise (Generale, Alpine, Mediterraneenne, Littorale)
Utforska den omfattande botaniska världen med en detaljerad handbok som innehåller över 8000 textfigurer. Boken erbjuder djupgående insikter om flora och växtanatomi, perfekt för både studenter och entusiaster.
Utforska den omfattande botaniska världen med en detaljerad handbok som innehåller över 8000 textfigurer. Boken erbjuder djupgående insikter om flora och växtanatomi, perfekt för både studenter och entusiaster.
REA-pris250 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)] ; Lassila, Mauno ; Liljenäs, Ingrid [red.] : Så varför reser Linné? Perspektiv på Iter Lapponicum 1732](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lassila-mauno-liljenas-ingrid-red-sa-varfor-reser-linne-perspektiv-pa-iter-lapponicum-1732-boia29295.jpg?v=1781127803&width=700)
![[Linné, Carl von (1707-1778)] ; Lassila, Mauno ; Liljenäs, Ingrid [red.] : Så varför reser Linné? Perspektiv på Iter Lapponicum 1732](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-lassila-mauno-liljenas-ingrid-red-sa-varfor-reser-linne-perspektiv-pa-iter-lapponicum-1732-boia29295-2.jpg?v=1781127806&width=607)
Antikvariat Bothnia
Så varför reser Linné? Perspektiv på Iter Lapponicum 1732
En djupgående analys av Carl von Linnés första forskningsresa till Lappland 1732, med fokus på hans observationer och upplevelser. Boken belyser både det idylliska och det brutala i Norrlands natur och samhälle genom en samling perspektivrika texter av framstående Linnékännare.
En djupgående analys av Carl von Linnés första forskningsresa till Lappland 1732, med fokus på hans observationer och upplevelser. Boken belyser både det idylliska och det brutala i Norrlands natur och samhälle genom en samling perspektivrika texter av framstående Linnékännare.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Växter i tropikerna
Boken utforskar 323 prydnads- och nyttoväxter, med 274 färgbilder som illustrerar deras skönhet och mångfald.
Boken utforskar 323 prydnads- och nyttoväxter, med 274 färgbilder som illustrerar deras skönhet och mångfald.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Handbok i Skandinaviens flora innefattande Sveriges och Norges växter, till och med mossorna
En omfattande handbok om Skandinaviens flora som täcker växter i Sverige och Norge, inklusive mossor. Innehåller detaljerad information om botanik och växtanatomi.
En omfattande handbok om Skandinaviens flora som täcker växter i Sverige och Norge, inklusive mossor. Innehåller detaljerad information om botanik och växtanatomi.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
British knapweeds. A study in synthetic taxonomy
En grundlig studie av brittiska knäppörter och deras syntetiska taxonomi. Boken innehåller detaljerade illustrationer och tabeller, vilket gör den till en värdefull resurs för botaniker och intresserade av flora.
En grundlig studie av brittiska knäppörter och deras syntetiska taxonomi. Boken innehåller detaljerade illustrationer och tabeller, vilket gör den till en värdefull resurs för botaniker och intresserade av flora.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Olof Celsius d.ä. och Flora Uplandica. Ett blad till Uppsalabotanikens historia. (Föredrag i Svenska Linné-sällskapet vid dess höstsammanträde den 22 november 1919.)
En utforskning av Olof Celsius d.ä. och hans betydelse för Uppsalabotanikens historia. Texten belyser hans bidrag till botaniken och kopplingen till Carl von Linné. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
En utforskning av Olof Celsius d.ä. och hans betydelse för Uppsalabotanikens historia. Texten belyser hans bidrag till botaniken och kopplingen till Carl von Linné. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Floran i Landskrona kommun
Utforska den rika floran i Landskrona kommun genom en illustrerad guide som omfattar växtanatomi och botanik. Boken erbjuder en djupgående insikt i Skånes växtliv.
Utforska den rika floran i Landskrona kommun genom en illustrerad guide som omfattar växtanatomi och botanik. Boken erbjuder en djupgående insikt i Skånes växtliv.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Linné som kulturpersonlighet
Boken utforskar Carl von Linnés humor och hans roll som kulturpersonlighet, med fokus på hans bidrag till botaniken och vetenskapliga biografier.
Boken utforskar Carl von Linnés humor och hans roll som kulturpersonlighet, med fokus på hans bidrag till botaniken och vetenskapliga biografier.
REA-pris115 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Malmeström, Elis (1895-1977) ; Uggla, Arvid Hjalmar (1883-1964) : Vita Caroli Linnæi. Carl von Linnés självbiografier. På uppdrag av Uppsala universitet utgivna av Elis Malmeström och Arvid Hj. Uggla](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-malmestrom-elis-1895-1977-uggla-arvid-hjalmar-1883-1964-vita-caroli-linnaei-carl-von-linnes-sjalvbiografier-pa-uppdrag-av-uppsala-universitet-utgivna-av-el.jpg?v=1781148978&width=620)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Malmeström, Elis (1895-1977) ; Uggla, Arvid Hjalmar (1883-1964) : Vita Caroli Linnæi. Carl von Linnés självbiografier. På uppdrag av Uppsala universitet utgivna av Elis Malmeström och Arvid Hj. Uggla](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-malmestrom-elis-1895-1977-uggla-arvid-hjalmar-1883-1964-vita-caroli-linnaei-carl-von-linnes-sjalvbiografier-pa-uppdrag-av-uppsala-universitet-utgivna-av-el_98e529df-7c6f-48c3-9a15-309c037916ec.jpg?v=1781148981&width=614)
Antikvariat Bothnia
Vita Caroli Linnæi. Carl von Linnés självbiografier. På uppdrag av Uppsala universitet utgivna av Elis Malmeström och Arvid Hj. Uggla
Självbiografier av en framstående botaniker som utforskar vetenskapligt liv och arbete. Boken innehåller även planscher och är i mycket fint skick.
Självbiografier av en framstående botaniker som utforskar vetenskapligt liv och arbete. Boken innehåller även planscher och är i mycket fint skick.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Linné och hans betydelse för den botaniska vetenskapen. Med 3 taflor. Från författaren
Utforska en djupgående insikt i Carl von Linnés liv och hans betydelse för botanisk vetenskap. Boken innehåller tre planscher som illustrerar hans utveckling och bidrag. Idealisk för botaniska intresserade.
Utforska en djupgående insikt i Carl von Linnés liv och hans betydelse för botanisk vetenskap. Boken innehåller tre planscher som illustrerar hans utveckling och bidrag. Idealisk för botaniska intresserade.
REA-pris100 kr
