Pangloss antikvariat & text
Livets mening är en hägring
Bok om livets mening och filosofiska perspektiv. Utgiven av Bakhåll 2006. Klotryggband med dekorerade pappärmar, mycket gott skick. 111 sidor.
Bok om livets mening och filosofiska perspektiv. Utgiven av Bakhåll 2006. Klotryggband med dekorerade pappärmar, mycket gott skick. 111 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Den ryktbare Odysseus
Illustrerad roman i förlagsband med skyddsomslag. Atlantis, 1991. Mycket gott skick. 157 sidor. ISBN 91-7486-962-0.
Illustrerad roman i förlagsband med skyddsomslag. Atlantis, 1991. Mycket gott skick. 157 sidor. ISBN 91-7486-962-0.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Somnambule
Färgfotobok om konst och arkitektur. Utgiven 2004 av Centrum Sztuki Wspolczesnej, hårdband, fint antikvariskt skick.
Färgfotobok om konst och arkitektur. Utgiven 2004 av Centrum Sztuki Wspolczesnej, hårdband, fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Resa till det förgångna med Johan Kahl
Rikligt illustrerad bok om konsthistoria och arkitektur. Förlagets helklotband från 1969 i fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bok om konsthistoria och arkitektur. Förlagets helklotband från 1969 i fint antikvariskt skick.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
Neo-Classicism
Konsthistoria och arkitektur under Nya tiden. Häftad, normalt antikvariskt skick. Penguin, 1991. 220 sidor med 109 illustrationer i svartvitt.
Konsthistoria och arkitektur under Nya tiden. Häftad, normalt antikvariskt skick. Penguin, 1991. 220 sidor med 109 illustrationer i svartvitt.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Staket och grindar
Rikligt illustrerad bok om byggnadsteknik. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, gott skick, utgiven av Forum 2003.
Rikligt illustrerad bok om byggnadsteknik. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, gott skick, utgiven av Forum 2003.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
En längtan efter slaget gräs
Roman om svensk litteratur. Förlagets helklotband i mycket gott skick med skyddsomslag. Originalupplaga från 2006.
Roman om svensk litteratur. Förlagets helklotband i mycket gott skick med skyddsomslag. Originalupplaga från 2006.
REA-pris100 kr

Pangloss antikvariat & text
Ett helvete på jorden
Berättelse om tibetansk politisk fånge. Limhäftad utgåva från Pocky, 2006. Fint antikvariskt skick, något blekt rygg, lätt uppskavd yta.
Berättelse om tibetansk politisk fånge. Limhäftad utgåva från Pocky, 2006. Fint antikvariskt skick, något blekt rygg, lätt uppskavd yta.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Den romantiska kärleken återupptäckt
Filosofi och psykologi om kärlek. Natur och Kultur, 1989. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott skick. 248 s. ISBN 91-27-01965-9.
Filosofi och psykologi om kärlek. Natur och Kultur, 1989. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott skick. 248 s. ISBN 91-27-01965-9.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Med livet som vapen
Självmordsbombare: en analys av religiösa myter och politiskt förtryck. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Historiska Media, 2003.
Självmordsbombare: en analys av religiösa myter och politiskt förtryck. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Historiska Media, 2003.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Förvänta dig det värsta
Roman om familjen Altos liv och leverne. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Alfabeta, 2015, 301 sidor.
Roman om familjen Altos liv och leverne. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Alfabeta, 2015, 301 sidor.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Zigenare
Illustrerad skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick. Utgiven av Hansproduktion, 1979. 110 sidor.
Illustrerad skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick. Utgiven av Hansproduktion, 1979. 110 sidor.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Fatherland or mother earth?
Boken utforskar teman kring nationalism och identitet, med fokus på relationen mellan fädernesland och moderjord.
Boken utforskar teman kring nationalism och identitet, med fokus på relationen mellan fädernesland och moderjord.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
Skelettet Stefan vill flyga
En illustrerad berättelse från 2000 om en skelettfigur som drömmer om att flyga.
En illustrerad berättelse från 2000 om en skelettfigur som drömmer om att flyga.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Den naturlika trädgården
Boken utforskar konceptet av naturlika trädgårdar och innehåller rikliga illustrationer.
Boken utforskar konceptet av naturlika trädgårdar och innehåller rikliga illustrationer.
REA-pris95 kr

Bokliv
Umeå / Atlanta t o r : poesi och prosa
Boken skildrar Rönnog Seabergs liv och erfarenheter från Umeå till USA, med fokus på hennes upplevelser av rasism och litteratur.
Boken skildrar Rönnog Seabergs liv och erfarenheter från Umeå till USA, med fokus på hennes upplevelser av rasism och litteratur.
REA-pris218 kr

Bokliv
Människans ställning i kosmos
Verket utforskar människans existens och ställning i universum, med fokus på filosofisk antropologi.
Verket utforskar människans existens och ställning i universum, med fokus på filosofisk antropologi.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Varför bedrog du mig?
Deckare med spänning. Kometförlaget, 1966. Förlagets konstläderband med gulddekorerad rygg. Gott skick, något solblekt övre snitt. 254 sidor.
Deckare med spänning. Kometförlaget, 1966. Förlagets konstläderband med gulddekorerad rygg. Gott skick, något solblekt övre snitt. 254 sidor.
REA-pris50 kr

Pangloss antikvariat & text
Brödraskapet
Del 3 i serien Blodsbröder. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 282 sidor. Utgiven av Schibsted 2006.
Del 3 i serien Blodsbröder. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 282 sidor. Utgiven av Schibsted 2006.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotland
Sverige, Gotland och Gotlands län. Häftad utgåva från 1970, mycket gott skick, illustrerad. 63 sidor, samarbete med Svenska Turistföreningen.
Sverige, Gotland och Gotlands län. Häftad utgåva från 1970, mycket gott skick, illustrerad. 63 sidor, samarbete med Svenska Turistföreningen.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Visby
Sverige, Gotland och Gotlands län. Norstedts, 1938. Andra upplagan. Trådhäftad. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, 80 sidor.
Sverige, Gotland och Gotlands län. Norstedts, 1938. Andra upplagan. Trådhäftad. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, 80 sidor.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Spådom under antiken
Religion under antiken. Pocketutgåva från 1998 i mycket gott skick. 127 sidor. ISBN 91-88992-15-2.
Religion under antiken. Pocketutgåva från 1998 i mycket gott skick. 127 sidor. ISBN 91-88992-15-2.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
På biltur på Gotland
Tips på utflykter i Gotland. Trådhäftad utgåva från Gebers, 1969. Något sämre antikvariskt skick, illustrerad med teckningar.
Tips på utflykter i Gotland. Trådhäftad utgåva från Gebers, 1969. Något sämre antikvariskt skick, illustrerad med teckningar.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Alek
Biografi om en fotomodell. Bra Böcker, 2008. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 207 s., [15] pl.-s. i färg.
Biografi om en fotomodell. Bra Böcker, 2008. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 207 s., [15] pl.-s. i färg.
REA-pris65 kr
