Bokliv
Världens värsta tandläkare (Arabiska)
En barnbok om Alfie som kämpar mot en demonisk tandläkare som hotar staden.
En barnbok om Alfie som kämpar mot en demonisk tandläkare som hotar staden.
REA-pris410 kr
Antikvariat Bothnia
Studier öfver truppföring
Studier av truppföring med fokus på militärhistoria och strategier. Innehåller flertalet planscher och är utgiven i trådhäftad form.
Studier av truppföring med fokus på militärhistoria och strategier. Innehåller flertalet planscher och är utgiven i trådhäftad form.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Stridsfordonskort. Del 1 Sovjetunionen
Illustrerad bok om sovjetiska stridsfordon, innehållande 47 sidor med teckningar och skisser. Klammerhäftad i fint skick.
Illustrerad bok om sovjetiska stridsfordon, innehållande 47 sidor med teckningar och skisser. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris110 kr
![[UNPROFOR ; United Nations Protection Force in former Yugoslavia] : Svenska högkvarterskompaniet JK 02](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-unprofor-united-nations-protection-force-in-former-yugoslavia-svenska-hogkvarterskompaniet-jk-2-boia48903_82fb1072-1392-4436-9d4e-0788abc28931.jpg?v=1780526339&width=572)
Antikvariat Bothnia
Svenska högkvarterskompaniet JK 02
Dokumentation av svenskt högkvarterskompani under FN-operationer i Kroatien. Rikt illustrerad med färgfoton och karta.
Dokumentation av svenskt högkvarterskompani under FN-operationer i Kroatien. Rikt illustrerad med färgfoton och karta.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Kurze Anleitung zum Felddienst. Nack den Behträgen zum praktischen Unterrichte im Felde, nach den Feldinstruktionsionen der k. k. Armee, unde nach den grösseren Werken von Allássy von Löwenbach, Brand, Decker, Dietrich, Flette, Guggenberger, Walter, Valentini bearbeitet, und für das Bedürsnis der kadetten Unteroffiziers-Schulen eingerichtet.
Korta instruktioner för fälttjänst anpassade för kadettunderofficerskolor, baserade på österrikiska arméns fältanvisningar och större verk inom militärhistoria.
Korta instruktioner för fälttjänst anpassade för kadettunderofficerskolor, baserade på österrikiska arméns fältanvisningar och större verk inom militärhistoria.
REA-pris750 kr


Antikvariat Bothnia
Lärobok om kartläsning och kartutkast för arméens underbefälsskolor
Lärobok om kartläsning för arméns underbefälsskolor med fokus på militärteknik och krigshistoria. Innehåller kartor och figurer för studier.
Lärobok om kartläsning för arméns underbefälsskolor med fokus på militärteknik och krigshistoria. Innehåller kartor och figurer för studier.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Chickamauga and Chattanooga. The Battles That Doomed the Confederacy
Utforska de avgörande slagen vid Chickamauga och Chattanooga under 1863, där krigets utfall kunde ha förändrat historiens gång. En djupgående skildring av strider, personligheter och strategier.
Utforska de avgörande slagen vid Chickamauga och Chattanooga under 1863, där krigets utfall kunde ha förändrat historiens gång. En djupgående skildring av strider, personligheter och strategier.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Lappen. Tidskrift för Västerbottens FBU-förbund 1985, årgång 1985
En illustrerad tidskrift från Västerbottens Befälsutbildningsförbund, som utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
En illustrerad tidskrift från Västerbottens Befälsutbildningsförbund, som utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris100 kr
![[Eyewitness to War series ; Napoleon]. Surtees, William : Surtees of the 95th Rifles. A Soldier of the 95th (Rifles) in the Peninsular Campaign of the Napoleonic Wars](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-eyewitness-to-war-series-napoleon-surtees-william-surtees-of-the-95th-rifles-a-soldier-of-the-95th-rifles-in-the-peninsular-campaign-of-the-napoleonic-wars-boia48871_08785338-b48a-41bd-a8a2-e74cbd1342a2.jpg?v=1780522508&width=572)
Antikvariat Bothnia
Surtees of the 95th Rifles. A Soldier of the 95th (Rifles) in the Peninsular Campaign of the Napoleonic Wars
En gripande skildring av livet som soldat i Napoleonskrigen, med fokus på klasskillnader och kamplivets realiteter. En viktig insikt i historien om 95:e jägarregementet.
En gripande skildring av livet som soldat i Napoleonskrigen, med fokus på klasskillnader och kamplivets realiteter. En viktig insikt i historien om 95:e jägarregementet.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Vår armé 1965. Arméns årsbok
Boken utforskar arméns historia och militära aspekter under 1965, med fotoillustrationer och teckningar. Den är bunden i klotryggband och i normalt antikvariskt skick.
Boken utforskar arméns historia och militära aspekter under 1965, med fotoillustrationer och teckningar. Den är bunden i klotryggband och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Att vårda liv
Hälso- och sjukvårdens organisation och etik diskuteras med fokus på företagsekonomiska influenser. Boken analyserar kvalitet och framtidsutsikter inom vården.
Hälso- och sjukvårdens organisation och etik diskuteras med fokus på företagsekonomiska influenser. Boken analyserar kvalitet och framtidsutsikter inom vården.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gangland. Hur FBI knäckte maffian
Berättelsen om hur en av USA:s mest fruktade maffialedare, John Gotti, fälldes av rättvisan. En inblick i maffians makt och FBI:s arbete för att sätta stopp för den.
Berättelsen om hur en av USA:s mest fruktade maffialedare, John Gotti, fälldes av rättvisan. En inblick i maffians makt och FBI:s arbete för att sätta stopp för den.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ett sekel med läkaren i fokus
Boken utforskar medicinska teman och läkarens roll under ett sekel, med illustrationer och historiska perspektiv.
Boken utforskar medicinska teman och läkarens roll under ett sekel, med illustrationer och historiska perspektiv.
REA-pris148 kr
![Hamer, Carina Risvig ; Andhov, Marta ; Bertelsen, Erik ; Caranta, Roberto [red.] : Into the Northern Light](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hamer-carina-risvig-andhov-marta-bertelsen-erik-caranta-roberto-red-into-the-northern-light-9788742000625_7b7a40ed-e0e4-4ad4-9f13-386c1c359e96.jpg?v=1780659251&width=400)
Bokliv
Into the Northern Light
Boken samlar bidrag om offentlig upphandling och dess rättsliga aspekter till minne av en framstående expert.
Boken samlar bidrag om offentlig upphandling och dess rättsliga aspekter till minne av en framstående expert.
REA-pris1 330 kr

Bokliv
CSR : historia och praktik - en studie av svenskt storföretagande på företagsnivå ca 1940-2010
Boken utforskar CSR-praktiken i svenska storföretag mellan 1940 och 2010 och dess samhällsnytta.
Boken utforskar CSR-praktiken i svenska storföretag mellan 1940 och 2010 och dess samhällsnytta.
REA-pris262 kr
Antikvariat Bothnia
Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne
Sammandrag av författningar rörande Westmanlands Regemente, inklusive militärhistoriska aspekter och regementets verksamhet mellan 1628 och 1927.
Sammandrag av författningar rörande Westmanlands Regemente, inklusive militärhistoriska aspekter och regementets verksamhet mellan 1628 och 1927.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
The Army Officer's Guide
Krigshandlingarna under Koreakriget och dess påverkan på amerikansk militärpolitik. Boken utforskar historiska aspekter och erbjuder insikter i konflikten. Illustrerad med fotografier och teckningar.
Krigshandlingarna under Koreakriget och dess påverkan på amerikansk militärpolitik. Boken utforskar historiska aspekter och erbjuder insikter i konflikten. Illustrerad med fotografier och teckningar.
REA-pris200 kr

Bokliv
Književnost bosanskohercegovačke dijaspore u Skandinaviji
Boken utforskar bosniska författares litterära bidrag i den skandinaviska diasporan, med fokus på migrationsflöden och verk.
Boken utforskar bosniska författares litterära bidrag i den skandinaviska diasporan, med fokus på migrationsflöden och verk.
REA-pris276 kr


Antikvariat Bothnia
Gustaf Mannerheim 1906-1917 (del 2 av biografiverket)
En djupgående biografi som utforskar Gustaf Mannerheims liv och betydelse under åren 1906-1917, med fokus på hans militära och politiska inflytande i Finlands historia.
En djupgående biografi som utforskar Gustaf Mannerheims liv och betydelse under åren 1906-1917, med fokus på hans militära och politiska inflytande i Finlands historia.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Telemark Infanteriregiment. Regiments-Nytt. Nr 2/1977
Rikt illustrerad bok om Telemark Infanteriregiment, med fokus på regementets historia och militära betydelse. Innehåller innehållsförteckning och är i fint skick. Klammerhäftad.
Rikt illustrerad bok om Telemark Infanteriregiment, med fokus på regementets historia och militära betydelse. Innehåller innehållsförteckning och är i fint skick. Klammerhäftad.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne
Sammandrag av stadganden kring rotehållare och soldater inom indelta infanteriregementen. Dokumentet ger insikter i svensk militärhistoria och regementens verksamhet.
Sammandrag av stadganden kring rotehållare och soldater inom indelta infanteriregementen. Dokumentet ger insikter i svensk militärhistoria och regementens verksamhet.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne
Sammanfattar stadganden gällande Westgötha-Dahls Regemente, ett infanteriförband inom den svenska armén. Innehåller historiska aspekter av militärorganisation.
Sammanfattar stadganden gällande Westgötha-Dahls Regemente, ett infanteriförband inom den svenska armén. Innehåller historiska aspekter av militärorganisation.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Om infanterieldens ledning i regements- och bataljonsförband. Några af mina vedermödor som privat militieombudsman och är en verklig sådan behöflig?
Analys av infanterieldens ledning i svenska regementen och bataljonsförband med fokus på praktiska erfarenheter.
Analys av infanterieldens ledning i svenska regementen och bataljonsförband med fokus på praktiska erfarenheter.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
En röst ur ledet
Krigshistorisk analys av det finska inbördeskriget 1918, med fokus på offer och konsekvenser. Inkomster går till änkor och faderlösa. Klammerhäftad publikation.
Krigshistorisk analys av det finska inbördeskriget 1918, med fokus på offer och konsekvenser. Inkomster går till änkor och faderlösa. Klammerhäftad publikation.
REA-pris180 kr
