

Antikvariat Bothnia
Helsingin valtaus 12.4. 1918. Helsingfors intagning
Utforska det finska inbördeskriget 1918 genom en rikt fotoillustrerad bok som belyser historiska händelser och militära insatser. Innehåller intressanta noteringar och är i fint antikvariskt skick.
Utforska det finska inbördeskriget 1918 genom en rikt fotoillustrerad bok som belyser historiska händelser och militära insatser. Innehåller intressanta noteringar och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
Varför världen inte finns
Boken utforskar filosofiska frågor kring verklighetens natur och existens.
Boken utforskar filosofiska frågor kring verklighetens natur och existens.
REA-pris160 kr
![[Västerbottens Regementes Kamratförening ; I 20/Fo 61] : Vildmannen 1986. Tidning för Västerbottens Regemente och dess kamratförening](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regementes-kamratforening-i-2fo-61-vildmannen-1986-tidning-for-vasterbottens-regemente-och-dess-kamratforening-boia49105_db160093-3fe6-427a-ab3c-fe395dabdbca.jpg?v=1780526811&width=559)
Antikvariat Bothnia
Vildmannen 1986. Tidning för Västerbottens Regemente och dess kamratförening
Utforska Västerbottens regementes rika historia genom berättelser och minnen från olika epoker, inklusive slag och återbesök i Tärnafjällen. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
Utforska Västerbottens regementes rika historia genom berättelser och minnen från olika epoker, inklusive slag och återbesök i Tärnafjällen. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Organisation, utrustning, utbildning och övningar 1771-1907 (dedikation)
Boken utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria, med fokus på organisation, utrustning och utbildning mellan 1771 och 1907. Innehåller även illustrerade detaljer och historiska insikter.
Boken utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria, med fokus på organisation, utrustning och utbildning mellan 1771 och 1907. Innehåller även illustrerade detaljer och historiska insikter.
REA-pris110 kr


Antikvariat Bothnia
II. militärbefälets utvecklingskedja
Kort historik om militärbefälets utveckling i Sverige mellan 1816 och 1866, med fokus på regementens historia och militära aspekter. Klammerhäftad och sparsamt fotoillustrerad.
Kort historik om militärbefälets utveckling i Sverige mellan 1816 och 1866, med fokus på regementens historia och militära aspekter. Klammerhäftad och sparsamt fotoillustrerad.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Men of the Rifles
Boken utforskar krigshistoriska minnen och anekdoter från Napoleonkrigen, med fokus på 95:e regementet och dess insatser fram till Waterloo. Illustrerad och i mycket fint skick.
Boken utforskar krigshistoriska minnen och anekdoter från Napoleonkrigen, med fokus på 95:e regementet och dess insatser fram till Waterloo. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61] : Vildmannen. Västerbottens Regementes Årsbok 1960-1961](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-vildmannen-vasterbottens-regementes-arsbok-196-1961-boia35848.jpg?v=1780530437&width=302)
Antikvariat Bothnia
Vildmannen. Västerbottens Regementes Årsbok 1960-1961
En grundlig redogörelse för Västerbottens regementes historia och utveckling, med fokus på dess betydelse inom den svenska armén. Innehåller rikligt med fotografier och dokumentation från åren 1624 till 2000.
En grundlig redogörelse för Västerbottens regementes historia och utveckling, med fokus på dess betydelse inom den svenska armén. Innehåller rikligt med fotografier och dokumentation från åren 1624 till 2000.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Elitförband
Utforska elitförbandens vapen och utrustning genom en illustrerad guide. Boken ger en djupgående inblick i militärhistoria och skjutvapen.
Utforska elitförbandens vapen och utrustning genom en illustrerad guide. Boken ger en djupgående inblick i militärhistoria och skjutvapen.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Rifleman Costello. The Adventures of a Soldier of the 95th (Rifles) in the Peninsular & Waterloo Campaigns of the Napoleonic Wars
Berättelser om en soldat från 95:e bataljonen under Napoleonkrigen, med fokus på Peninsular- och Waterloo-kampanjerna.
Berättelser om en soldat från 95:e bataljonen under Napoleonkrigen, med fokus på Peninsular- och Waterloo-kampanjerna.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Där stridens sår läkas
Faksimilupplaga av en klassisk krigshistorisk text som utforskar kirurgins utveckling under krig. Innehåller illustrationer och ett nyskrivet förord. Bunden i dekorerat klotband.
Faksimilupplaga av en klassisk krigshistorisk text som utforskar kirurgins utveckling under krig. Innehåller illustrationer och ett nyskrivet förord. Bunden i dekorerat klotband.
REA-pris150 kr

Bokliv
Trisomi 18 : så vände du upp och ner på hela min värld
Boken handlar om erfarenheterna av trisomi 18 och dess påverkan på livet.
Boken handlar om erfarenheterna av trisomi 18 och dess påverkan på livet.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Stalingrad
Stalingrad skildrar det avgörande slaget under andra världskriget, där den brutala stadsstriden drog in civilbefolkningen. En djupgående analys av krigets psykologiska vändpunkt och dess konsekvenser.
Stalingrad skildrar det avgörande slaget under andra världskriget, där den brutala stadsstriden drog in civilbefolkningen. En djupgående analys av krigets psykologiska vändpunkt och dess konsekvenser.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Balaklavasyndromet
Boken utforskar fyra stora militära misslyckanden, inklusive anfall och strategiska misstag under viktiga krigshändelser. Den ger en djupgående analys av historiska slag och deras konsekvenser.
Boken utforskar fyra stora militära misslyckanden, inklusive anfall och strategiska misstag under viktiga krigshändelser. Den ger en djupgående analys av historiska slag och deras konsekvenser.
REA-pris125 kr
Bokliv
Kliniken tar över dårskapen
Boken utforskar psykiatrins utveckling och dess påverkan på begreppet dårskap.
Boken utforskar psykiatrins utveckling och dess påverkan på begreppet dårskap.
REA-pris178 kr

Bokliv
Carpe diem
Boken skildrar en pojkes kamp mot leukemi och vikten av positivt tänkande under svåra tider.
Boken skildrar en pojkes kamp mot leukemi och vikten av positivt tänkande under svåra tider.
REA-pris138 kr

Bokliv
Den österrikiska skolan
Boken erbjuder en introduktion till den österrikiska skolans ekonomiska teorier och dess fokus på individens roll i ekonomin.
Boken erbjuder en introduktion till den österrikiska skolans ekonomiska teorier och dess fokus på individens roll i ekonomin.
REA-pris98 kr

Bokliv
Good Things Grow Here
Inspirerande målarbok med 40 unika sidor. Häftad, tryckt på tjockt papper, med perforerade kanter för enkel borttagning. Perfekt för kreativ avkoppling.
Inspirerande målarbok med 40 unika sidor. Häftad, tryckt på tjockt papper, med perforerade kanter för enkel borttagning. Perfekt för kreativ avkoppling.
REA-pris158 kr

Bokliv
5 Seconds of Summer : boken som alla fans väntat på
Boken ger en inblick i bandet 5 Seconds of Summer, deras musik, turnéer och relationer till fans och kollegor.
Boken ger en inblick i bandet 5 Seconds of Summer, deras musik, turnéer och relationer till fans och kollegor.
REA-pris88 kr
![Axelson, Tomas ; Essunger, Maria ; Nausner, Michael ; Wigorts Yngvesson, Susanne [red.] : Gudsbilder i förändring](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-axelson-tomas-essunger-maria-nausner-michael-wigorts-yngvesson-susanne-red-gudsbilder-i-forandring-9789152639788.jpg?v=1779773769&width=846)
Bokliv
Gudsbilder i förändring
Boken utforskar hur olika gudsbilder påverkar samhället och människors liv genom teologiska och kulturella perspektiv.
Boken utforskar hur olika gudsbilder påverkar samhället och människors liv genom teologiska och kulturella perspektiv.
REA-pris380 kr
Antikvariat Bothnia
Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne
Sammandrag av författningar rörande Westgötha-Dahls Regemente, med fokus på militärhistoria och regementets stadgar. Trådhäftad utgåva med originalomslag.
Sammandrag av författningar rörande Westgötha-Dahls Regemente, med fokus på militärhistoria och regementets stadgar. Trådhäftad utgåva med originalomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Seemacht USA
Boken utforskar USA:s militära makt och dess utveckling genom historien, med fokus på organisation, rustning och strategiska placeringar. Rikt illustrerad och informativ.
Boken utforskar USA:s militära makt och dess utveckling genom historien, med fokus på organisation, rustning och strategiska placeringar. Rikt illustrerad och informativ.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Infanterireglemente (InfR). Fastställt 1941. Inledning m.m. enskild soldat. Regemente I (InfR I)
Dokumentation av militära reglementen med fokus på infanteriets riktlinjer och historia. Innehåller fotografier och figurer som illustrerar ämnet. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Dokumentation av militära reglementen med fokus på infanteriets riktlinjer och historia. Innehåller fotografier och figurer som illustrerar ämnet. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Norrbottens Regementes Kamratförening. Årsskrift 1948
Regementets historia och verksamhet i Norrbotten under 1900-talet, med inslag av krigsövningar och soldatliv.
Regementets historia och verksamhet i Norrbotten under 1900-talet, med inslag av krigsövningar och soldatliv.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Kongl. Krigs Vetenskaps Akademiens Handlingar År 1841
Samlingen utforskar krigshistoria och militärteknik genom vetenskapliga handlingar. Innehåller graverade planscher och tabeller, bunden i halvfranskt band.
Samlingen utforskar krigshistoria och militärteknik genom vetenskapliga handlingar. Innehåller graverade planscher och tabeller, bunden i halvfranskt band.
REA-pris500 kr
