

Antikvariat Bothnia
Hitlers första krigsorder inför andra världskriget avsedd för den tyska örlogsflottan (faksimil)
Faksimil av Hitlers krigsorder inför andra världskriget, avsedd för den tyska örlogsflottan. Dokumentet innehåller översättning och reproduktioner. Samlarobjekt inom krigshistoria och militär.
Faksimil av Hitlers krigsorder inför andra världskriget, avsedd för den tyska örlogsflottan. Dokumentet innehåller översättning och reproduktioner. Samlarobjekt inom krigshistoria och militär.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
La France et ses alliés. Documents de la section photographique de l'armée francaise (Frankrike och dess allierade. Dokument från den franska arméns fotografiska avdelning). No 3. La vie sous le canon. Reims
Beskriver livet för fransmän och soldater under första världskriget med fotografier och bildtexter på flera språk.
Beskriver livet för fransmän och soldater under första världskriget med fotografier och bildtexter på flera språk.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). (No ?). Nos Soldats! (Våra soldater!)
Boken utforskar franska soldaters liv under första världskriget med illustrationer och bildtexter på flera språk.
Boken utforskar franska soldaters liv under första världskriget med illustrationer och bildtexter på flera språk.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
US Camera Annual 1951. American-International
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar fotokonst och krigshistoria, med fokus på Koreakriget. Innehåller verk av flera internationella och amerikanska fotografer.
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar fotokonst och krigshistoria, med fokus på Koreakriget. Innehåller verk av flera internationella och amerikanska fotografer.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
World war II
En grundlig analys av myter och verkligheter kring Andra världskriget, med fokus på militärhistoriska aspekter. Boken erbjuder en insiktsfull översikt av krigets påverkan och betydelse.
En grundlig analys av myter och verkligheter kring Andra världskriget, med fokus på militärhistoriska aspekter. Boken erbjuder en insiktsfull översikt av krigets påverkan och betydelse.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
History of the United States Army
Utforska USA:s militärhistoria genom en rikt illustrerad bok som belyser krigets utveckling och betydelse. Idealisk för den historieintresserade.
Utforska USA:s militärhistoria genom en rikt illustrerad bok som belyser krigets utveckling och betydelse. Idealisk för den historieintresserade.
REA-pris150 kr
Bokliv
Internet bakom taggtråden
Boken utforskar hur internet i Ryssland har blivit en plattform för alternativ offentlighet och regimkritik, trots hårda lagar och straff.
Boken utforskar hur internet i Ryssland har blivit en plattform för alternativ offentlighet och regimkritik, trots hårda lagar och straff.
REA-pris188 kr

Antikvariat Bothnia
Slutstriden
En detaljerad skildring av slaget om Berlin under andra världskriget, med fokus på militära strategier och historiska händelser. Boken är fotoillustrerad och innehåller färgkartor.
En detaljerad skildring av slaget om Berlin under andra världskriget, med fokus på militära strategier och historiska händelser. Boken är fotoillustrerad och innehåller färgkartor.
REA-pris100 kr

Bokliv
Vi är barnen till invandrarna
Boken utforskar livet för barn till invandrare och deras unika erfarenheter i samhället.
Boken utforskar livet för barn till invandrare och deras unika erfarenheter i samhället.
REA-pris257 kr

Bokliv
The Power of Example
Boken utforskar exempelens centrala roll i förståelse och konceptbildning inom humaniora, med fokus på etik och kultur.
Boken utforskar exempelens centrala roll i förståelse och konceptbildning inom humaniora, med fokus på etik och kultur.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
Armémuseum 1982-1984
Boken utforskar krigshistoria och militärhistoriska museer, med fokus på Armémuseets verksamhet under åren 1982-1984. Den är illustrerad och erbjuder en djupgående inblick i militärens historia.
Boken utforskar krigshistoria och militärhistoriska museer, med fokus på Armémuseets verksamhet under åren 1982-1984. Den är illustrerad och erbjuder en djupgående inblick i militärens historia.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Drömmen om trygghet
Utforska de stora försvarsverkens öde, från Kinesiska muren till rymdsatelliter. En djupgående analys av militärteknik och krigshistoria, rikt illustrerad med kartor och fotografier.
Utforska de stora försvarsverkens öde, från Kinesiska muren till rymdsatelliter. En djupgående analys av militärteknik och krigshistoria, rikt illustrerad med kartor och fotografier.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Minor. Beskrivning. V 771. 1964 års upplaga. Fastställd 3.12.1963
Boken ger en detaljerad beskrivning av svenska minors konstruktion och tekniska handhavande, kompletterad med fotografier och skisser. Innehåller även ändringstryck och är klammerhäftad.
Boken ger en detaljerad beskrivning av svenska minors konstruktion och tekniska handhavande, kompletterad med fotografier och skisser. Innehåller även ändringstryck och är klammerhäftad.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Bismarck och lord Randolph Churchill. Mötet i Bad Kissingen 1893 i textkritisk belysning
Analys av Bismarcks och Churchills möte 1893 belyser deras betydelse i krigshistorien och Tysklands enande.
Analys av Bismarcks och Churchills möte 1893 belyser deras betydelse i krigshistorien och Tysklands enande.
REA-pris140 kr
![Berns, Lennart ; Westerberg, Rolf [huvudred.] : SAAB 21](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-berns-lennart-westerberg-rolf-huvudred-saab-21-boia48920_2e59d536-c2d2-40b2-922a-568d5aee2758.jpg?v=1780526046&width=558)
Antikvariat Bothnia
SAAB 21
Utforska svensk flyghistoria genom en fotoillustrerad samling som belyser luftkrigets och militärens utveckling. En värdefull resurs för flygentusiaster och historieforskare. Limhäftad utgåva i gott skick.
Utforska svensk flyghistoria genom en fotoillustrerad samling som belyser luftkrigets och militärens utveckling. En värdefull resurs för flygentusiaster och historieforskare. Limhäftad utgåva i gott skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Skjuttabeller för 6,5 mm vapen
Utforska skjuttabeller för 6,5 mm vapen i denna informativa publikation. Boken erbjuder insikter inom militärhistoria och vapenhantering, perfekt för entusiaster av militär och historia. Klammerhäftad och i fint skick.
Utforska skjuttabeller för 6,5 mm vapen i denna informativa publikation. Boken erbjuder insikter inom militärhistoria och vapenhantering, perfekt för entusiaster av militär och historia. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Läsning för härens och flottans manskap
Sparsamt illustrerad bok om svensk militärhistoria med fokus på regementens historia och krig. Bunden i halvklotband, i normalt antikvariskt skick.
Sparsamt illustrerad bok om svensk militärhistoria med fokus på regementens historia och krig. Bunden i halvklotband, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Destroyers
Utforska sjökrigets historia genom en rikt fotoillustrerad bok som fokuserar på krigsskepp och nautiska aspekter. En värdefull resurs för intresserade av militärhistoria.
Utforska sjökrigets historia genom en rikt fotoillustrerad bok som fokuserar på krigsskepp och nautiska aspekter. En värdefull resurs för intresserade av militärhistoria.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Utbildning av kulsprute- och granatkastartropp
Handbok om utbildning av kulsprute- och granatkastartroppar med fokus på befästningsarbeten och hästvård. Illustrerad och i fint antikvariskt skick.
Handbok om utbildning av kulsprute- och granatkastartroppar med fokus på befästningsarbeten och hästvård. Illustrerad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Bestämmelser för vård och rengöring av kulsprutegevär m/21 samt föranvändning av tillbehör m. m. Anbefallda genom g. o. nr 800/1924
Kortsiktig guide för vård och rengöring av kulsprutegevär m/21. Innehåller rekommendationer för användning av tillbehör.
Kortsiktig guide för vård och rengöring av kulsprutegevär m/21. Innehåller rekommendationer för användning av tillbehör.
REA-pris125 kr

Bokliv
Livsåskådning och värderingar
Boken utforskar livsåskådningar och värderingar med fokus på etik, moral och aktuella dilemman, särskilt för studenter inom kontaktyrken.
Boken utforskar livsåskådningar och värderingar med fokus på etik, moral och aktuella dilemman, särskilt för studenter inom kontaktyrken.
REA-pris228 kr

Bokliv
Det finns inget mörker, endast bristande syn
Boken utforskar medvetandets natur genom kvantteori och reflektion, vilket ger en ny förståelse av ämnet.
Boken utforskar medvetandets natur genom kvantteori och reflektion, vilket ger en ny förståelse av ämnet.
REA-pris208 kr

Bokliv
From frustration to flow with lean@home
Boken utforskar hur en familj implementerade LEAN-principer i vardagen för att hantera stress och förbättra flödet i hemmet.
Boken utforskar hur en familj implementerade LEAN-principer i vardagen för att hantera stress och förbättra flödet i hemmet.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Karl XII:s polska detronisationspolitik (dedikation)
Vetenskapliga artiklar om Karl XII:s politik och dess konsekvenser under det stora nordiska kriget. Innehåller analyser av militärstrategier och historiska händelser. Klammerhäftad utgåva från 1947.
Vetenskapliga artiklar om Karl XII:s politik och dess konsekvenser under det stora nordiska kriget. Innehåller analyser av militärstrategier och historiska händelser. Klammerhäftad utgåva från 1947.
REA-pris125 kr
