Politik | Samhälle
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
Politiska böcker och samhällslitteratur
407 böcker
Vårt omfattande urval av politiska böcker sträcker sig från dagsaktuell kurslitteratur till sällsynta antikvariatfynd som belyser vår tids stora frågor. Genom att samla böcker om politik från professionella antikvariat och förlag erbjuder vi en unik bredd för dig som vill studera makt, medier och samhälle ur olika perspektiv. Här återfinns allt från analyser av marknad och politik till djupgående studier av politik som organisation, vilket ger en heltäckande bild av hur dagens globala och lokala strukturer är uppbyggda.
Genom att välja begagnade samhällsböcker bidrar du till en cirkulär ekonomi samtidigt som du får tillgång till expertis och noggranna beskrivningar från erfarna antikvariat. Sortimentet kombinerar nya titlar med äldre klassiker, vilket gör det enkelt att hitta relaterad läsning och information som sätter de politiska teorierna i sitt rätta sammanhang. Oavsett om du söker kursböcker för universitetsstudier eller samlar på specifika utgåvor av politiska manifest, stödjer ditt köp lokala och fristående antikvariat runt om i Sverige.
Relaterade kategorier
Politik och samhälle – böcker om makt, idéer och hur vi organiserar våra liv tillsammans
Kategorin Politik och samhälle samlar böcker som förklarar och ifrågasätter hur världen fungerar – från politiska ideologier och styrelseskick till sociala rörelser, lagstiftning och människors vardag i samhällets strukturer. Här finns litteratur som granskar maktförhållanden, politiskt ansvar, rättvisa och demokratiska processer, men också ämnen som migration, jämlikhet, digitalisering, ekonomi och välfärd. Denna kategori passar både studenter, yrkesverksamma och alla som vill förstå de krafter som formar samhället – lokalt och globalt.
Politik – idéer, institutioner och inflytande
Politiska böcker i denna kategori ger insikt i ideologiernas historia, partipolitikens logik, parlamentariska system och internationella relationer. Här finns både analyser av aktuella händelser och grundläggande verk om liberalism, socialism, konservatism, feminism, anarkism och andra politiska traditioner. Böckerna diskuterar även medborgarskap, lagstiftning, EU, valprocesser och hur beslutsfattande går till – i teorin och i praktiken.
Samhälle – strukturer, rörelser och förändring
Samhällsinriktade verk fokuserar på hur människor påverkas av – och påverkar – sina livsvillkor. Här behandlas frågor som klass, kön, etnicitet, religion, arbetsmarknad, utbildning, brottslighet, medborgarengagemang och socialpolitik. Många böcker bygger på sociologiska, statsvetenskapliga eller journalistiska perspektiv och belyser samtidens mest brännande frågor med både bredd och djup.
För förståelse, analys och debatt
Denna kategori är en resurs för alla som vill bilda sig en uppfattning om vår tid – eller påverka den. Oavsett om du är student, beslutsfattare, opinionsbildare eller bara samhällsengagerad erbjuder böckerna verktyg för kritisk analys, historisk förståelse och framtidsorienterad reflektion.
Vad är politik och samhälle?
Vad studerar man inom politik?
Hur makt fördelas, beslut fattas, lagar stiftas och hur olika ideologier och institutioner formar samhällen.
Vad innebär samhällsstudier?
Analys av hur människor lever tillsammans, hur normer, strukturer och resurser påverkar livsvillkor och sociala relationer.
Vem har nytta av dessa böcker?
Studenter, forskare, journalister, opinionsbildare och alla som vill förstå samhället de lever i.
Böcker om Pangloss antikvariat & text
Socialpolitik och kvinnofrågor. Prisma/ePan, 2002. Limhäftad. Ryggfoten obetydligt tilltryckt. Främre omslag lätt tilltryckt/veckat. Hundöra sid 15-16.
Målarguide för barn med pedagogiska inslag. Kartonnageband, Bonnier Carlsen, 2001. Fint antikvariskt skick med 5 kort/mallar i plastficka.

Socialpolitik och arbete. Limhäftat dubbelnummer i fint antikvariskt skick. Innehåller texter av kända samhällsteoretiker. 206 sidor.
Media och journalistik i en tid av bedrägerier. Pappband med skyddsomslag, utgiven av Ordfront 1999. 633 sidor. ISBN: 91-7324-629-8.
Samhällsvetenskaplig analys av jämlikhet. Förlagsband, tredje tryckningen, normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i mycket gott skick. 304 s.
Samhällsvetenskap och internationella relationer. Carlssons, 2002. Limhäftad. Mycket gott skick. 319 s. ISBN 91-7203-423-8.
Naturvetenskaplig didaktik och kommunikation. Studentlitteratur, 2011. Första upplagan, limhäftad. Fint antikvariskt skick, utan anteckningar. 286 sidor.
Utbildning och pedagogik. Häftad utgåva från Daidalos, 1998. Rygghuvudet något uppskavt, i övrigt gott skick. 158 s. ISBN 91-7173-077-X.
Socialpolitik och immigration. Häftad utgåva från 1994, mycket gott antikvariskt skick. 114 sidor.
Gotland University Press, 2006. Inbunden. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Fint antikvariskt skick. 151 sidor med illustrationer och diagram i färg.
Samhällsvetenskaplig bok om kriminologi. Utgiven av MMG Books 2004. Illustrerad, dekorerat och laminerat pappband i mycket gott skick. 342 sidor.

Statskunskap och politik. Första upplagan, tredje tryckningen. Förlagsband i fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt skick.
Senast besökta
