Politiska böcker och samhällslitteratur

407 böcker

Athena (grekisk gudinna) Bestsköv Bibeln Brottsoffer Brottsofferjourer Career mobility Diplomati och internationella förhandlingar Distribution (economic theory) Economic development Ekonomisk integration Ekonomisk rättvisa mellan länder Ekonomisk teori Ekonomisk utveckling Euro Europeiska unionen Filosofi Financial crises Finans och bankväsende Finanskriser Frivillig hjälpverksamhet Fördelning (nationalekonomi) Företagsadministration Företagsekonomi Gender identity Genusprojektet Historia över turkiet och levanten Informationsteknik International economic integration International relations Internationalisering Internationella relationer Israel Konfliktteori Konspirativ verksamhet - terrorism m.m. Konsumtion och välfärd Krig Kriminologi Kvinnor och krig Leadership Ledning - arbetsledning Makt Monetary policy Mödrar Nationalekonomi och finansväsen Nätverksamhället Nätverkssamhälle Pangloss antikvariat & text Personligt liv och kläder Philosophy Power (psychology) Produktion och tjänster Psykologi Rättsväsen Self-help Sex factors Självhjälp Självuppfattning Skolan Social stratifiering och klass Sociala frågor och socialpolitik Sociala förhållanden Sociala grupper Sociala processer Sociala tjänster Statskunskap och politik Särskilda företag Tredje världen Trender och tendenser Undervisning Utbildning Utvecklingsländer Valutapolitik Victim services Victims of crimes Voluntarism Världsekonomi War (international law) World politics Arbetsledning Sociala problem Working women

Böcker om Pangloss antikvariat & text

Layout:
Pangloss antikvariat & text Kerstin Svensson Socialt arbete med brottsoffer
Samhällsvetenskap och rättsvetenskap. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket fint antikvariskt skick. 206 sidor. ISBN 91-7203-761-X.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Anette Masui Kamikazekvinnor och pappas prinsessor
Kvinnliga toppchefer berättar om ledarskap. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Prisma, 2004, 256 sidor, illustrerad. ISBN 91-518-4340-4.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text Gunnar Myrdal Rika och fattiga länder
Ekonomiska nivåskillnader mellan utvecklade och underutvecklade länder. Häftad, mycket gott skick, utgiven av Tiden 1957, 218 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Joseph S. Nye Jr Understanding international conflicts
Samhällsvetenskaplig introduktion till internationella konflikter. Longman, 2000, tredje upplagan, häftad. Omslagens hörn aningen veckade, annars mycket gott skick.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text Joseph E. Stiglitz Euro
Nationalekonomi och penningväsen. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. Atlantis, 2017. 416 s. ISBN 978-91-7353-879-4.
REA-pris115 kr
Harriet Rubin : Den kvinnliga fursten
Pangloss antikvariat & text Harriet Rubin Den kvinnliga fursten
Socialpolitik och kvinnofrågor. Norstedts, 1997. Förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Fransson, Torgny ; Fredriksson, Jan Galoschan
Ekonomi och företagshistoria. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Normalt antikvariskt skick, 222 sidor, illustrerad.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text Anna Lytsy Hur betygsätta en verkstad?
Illustrerad bok om utbildning och pedagogik. Häftad utgåva från 2006 i fint antikvariskt skick, med omslag och invikningsflikar.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Seymour M. Hersh På given order
USA:s förvandling från offer till gärningsman. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 437 sidor. Utgiven av Ordfront, 2005.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text Wierup, Lasse ; Larsson, Mats Svensk maffia
Kriminologi och organiserad brottslighet. Norstedts, 2008. Limhäftad. 382 sidor. Lätt gulnade snitt, repa på omslaget. 21x13,5 cm.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Bengt Wahlström Efter Sverige
Samhällsvetenskap och framtidsstudier. Dekorerat pappband, fint antikvariskt skick. Liber Ekonomi, 1998. 228 sidor, ISBN: 91-47-04271-0.
REA-pris55 kr
Pangloss antikvariat & text Anita Goldman Snäckans sång
Bok om socialpolitik och kvinnofrågor. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Natur och Kultur 1998. Fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Senast besökta