Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Afrika
Allmän religionsvetenskap och religionshistoria
Amerika
Andakter och andlig vägledning
Antikvariat bothnia
Arctis
Arktis
Barnpsykologi
Bibeln
Bibelns språk och översättningar
Bibelns struktur och organisation
Dalsland
Egypten
Eskimos
Eskimåer
Folksagor
Frälsningsarmén
Greenland
Grönland
Hälsingland
Inuit
Inuiter
Kristen etik
Kristen mission
Kristendom
Kristna samfund och rörelser
Lappland
Linguistics
Metodistiska kyrkor
Mission
Mission och evangelisation
Naturreligioner
Nordsamiska
Ockultism
Polar
Polarländerna
Polarområdena
Psychology
Psykiatri
Psykologi
Religion
Shamanism
Språk
Språkvetenskap
Sydafrika
The polar regions
Umeå
Ungdomspsykologi
Urfolk
Vänersborg
Västerbotten
Västergötland
Övernaturligt
Övriga religioner
Layout:
![Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses] : De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-millen-johannes-antonius-johan-anton-1811-1863-respondent-schroder-johan-henrik-1791-1857-preses-de-christianismi-in-lapponia-per-regum-sveciae-consilia-profectibus-dissertatio-qu.jpg?v=1780526360&width=339)
Antikvariat Bothnia
Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses]
De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...
Akademisk avhandling om Lapplands kristnande. Utgiven 1836, i normalt antikvariskt skick. Oskuren och ouppskuren. Bindning okänd.
Akademisk avhandling om Lapplands kristnande. Utgiven 1836, i normalt antikvariskt skick. Oskuren och ouppskuren. Bindning okänd.
REA-pris750 kr


Antikvariat Bothnia
B. C. Rodhe
Om barnuppfostran i hemmet
Boken utforskar barnuppfostran genom åtta föredrag, med fokus på psykologiska och teologiska aspekter av uppfostran i hemmet.
Boken utforskar barnuppfostran genom åtta föredrag, med fokus på psykologiska och teologiska aspekter av uppfostran i hemmet.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Åke Hultkrantz
Die Religion der amerikanischen Arktis (dedikation)
Utforska religionerna i den amerikanska Arktis genom en djupgående analys av traditioner och folksagor. En värdefull resurs för studier av polarområden och deras kulturella arv.
Utforska religionerna i den amerikanska Arktis genom en djupgående analys av traditioner och folksagor. En värdefull resurs för studier av polarområden och deras kulturella arv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Olof Tirén
Frälsningsarmén i sekelskiftets Umeå
Utforska Frälsningsarméns roll i Umeå under sekelskiftet, med fokus på dess påverkan och betydelse i Västerbotten. Boken är illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
Utforska Frälsningsarméns roll i Umeå under sekelskiftet, med fokus på dess påverkan och betydelse i Västerbotten. Boken är illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Oscar Bensow
Biblisk ordbok. Ordförteckning (bibelkonkordans). Utarbetad av Oscar Bensow i överensstämmelse med Gustav V:s bibel
En omfattande ordbok som utforskar bibliska termer och begrepp, med fokus på kristendom och exegetik. Innehåller färgkartor och är bunden i linneklotband.
En omfattande ordbok som utforskar bibliska termer och begrepp, med fokus på kristendom och exegetik. Innehåller färgkartor och är bunden i linneklotband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Marit Rypdal
Mu gir'kogir'ji
En utforskning av nordsamisk religion och språk, med fokus på kristendommens påverkan i Lappland. Boken erbjuder insikter i språklig och kulturell utveckling.
En utforskning av nordsamisk religion och språk, med fokus på kristendommens påverkan i Lappland. Boken erbjuder insikter i språklig och kulturell utveckling.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Sture Johanson
Läsarfolk och troskamp i Vänersborg
Utforska en djupgående skildring av religiösa frågor och samhällsengagemang i Vänersborg. Denna fotoillustrerade publikation bjuder på insikter om lokala traditioner och troskamp, med fokus på Västergötland och Dalsland. Limhäftad och i mycket fint skick.
Utforska en djupgående skildring av religiösa frågor och samhällsengagemang i Vänersborg. Denna fotoillustrerade publikation bjuder på insikter om lokala traditioner och troskamp, med fokus på Västergötland och Dalsland. Limhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Gustave Doré
Bibeln. Gamla Testamentet. + Bibeln. Nya testamentet (i två band)
En utförlig översättning av den Heliga Skrift, anpassad efter Lutherska kyrkobibeln, med anmärkningar och vackra illustrationer av Gustave Doré. Innehåller både Gamla och Nya Testamentet i två volymer, tryckt 1877.
En utförlig översättning av den Heliga Skrift, anpassad efter Lutherska kyrkobibeln, med anmärkningar och vackra illustrationer av Gustave Doré. Innehåller både Gamla och Nya Testamentet i två volymer, tryckt 1877.
REA-pris1 500 kr

Antikvariat Bothnia
Samuel Johansson
Bland bantunegrer och andra i Sydafrika
Boken skildrar livet och missionärsarbetet bland bantunegrer i Sydafrika. Den erbjuder insikter i kristen mission och kulturella möten i regionen. Häftad utgåva i fint skick.
Boken skildrar livet och missionärsarbetet bland bantunegrer i Sydafrika. Den erbjuder insikter i kristen mission och kulturella möten i regionen. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Uxkull, Woldemar, baron von
Eine Einweihung im alten Ägypten
En ung mans prövningar i det antika Egyptens mysterier, inspirerade av ockult mystik och guden Thoth.
En ung mans prövningar i det antika Egyptens mysterier, inspirerade av ockult mystik och guden Thoth.
REA-pris140 kr

Antikvariat Bothnia
Leif Zeilich-Jensen
Den centraleskimåiska världsbilden. Huvuddragen av eskimåisk religion mot bakgrunden av termerna för orientering
Studera en akademisk avhandling som utforskar den centraleskimåiska världsbilden och religionens huvuddrag, med fokus på orientering och livsåskådning i polarområdena.
Studera en akademisk avhandling som utforskar den centraleskimåiska världsbilden och religionens huvuddrag, med fokus på orientering och livsåskådning i polarområdena.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
D. Gust. Stillmark
Minnesord wid Prosten och Kyrkoherden i Delsbo herr Dan G. Stillmarks graf, den 20 Junii 1841
Minnesord över en kyrkoherde i Delsbo, med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller tacksägelse från Delsbo kyrka. Boken är i gott skick och häftad.
Minnesord över en kyrkoherde i Delsbo, med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller tacksägelse från Delsbo kyrka. Boken är i gott skick och häftad.
REA-pris200 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
