Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Barn
Broderi
Carpets & textile
Dalsöm
Dockkläder
Doll clothes
Embroidery
Gotland
Handarbete
Hem och hushåll
Hobby
Hopdragssömmar
Knitting
Kurbits
Mattor & textil
Målning
Needlework
Plattsöm
Sewing
Stickning
Svartstick
Sömnad
Textilkonst och design
Tvistsöm
Virkning
Vävning
Weaving
Kbretro
Östergötland
Layout:

Antikvariat Bothnia
Hjørdis Imsland
Rosemaling. Rose Painting. Rosenmalerei (kurbitsmålning)
Boken utforskar konsten av kurbitsmålning med färgillustrationer och fokus på hobby och målning.
Boken utforskar konsten av kurbitsmålning med färgillustrationer och fokus på hobby och målning.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Eva Ödlund
Östgötavävnader
Rikt illustrerad vävbok med mönsterbeskrivningar och fotografier. Innehåller 56 vävander, perfekt för hem och skola.
Rikt illustrerad vävbok med mönsterbeskrivningar och fotografier. Innehåller 56 vävander, perfekt för hem och skola.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Margareta Källberg
Konstsöm att börja med
Rikt illustrerad handbok om konstsöm med mönsterbeskrivningar och fotografier. En värdefull resurs för den som vill lära sig handarbete.
Rikt illustrerad handbok om konstsöm med mönsterbeskrivningar och fotografier. En värdefull resurs för den som vill lära sig handarbete.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Bodil Justesen
Sticka åt dockorna
Lär dig sticka kläder och tillbehör till dockor med inspirerande mönster och detaljerade fotografier. Perfekt för barn och unga intresserade av hantverk och skapande.
Lär dig sticka kläder och tillbehör till dockor med inspirerande mönster och detaljerade fotografier. Perfekt för barn och unga intresserade av hantverk och skapande.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Sara Lawergren
Handvirkat
Boken erbjuder detaljerade mönsterbeskrivningar för handvirkade projekt som grytlappar och sängtäcken. Illustrerad med fotografier och teckningar.
Boken erbjuder detaljerade mönsterbeskrivningar för handvirkade projekt som grytlappar och sängtäcken. Illustrerad med fotografier och teckningar.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Adelsköld, Märta (1901-1972) ; Arborelius, Emmy
Stickat och virkat
Illustrerad bok om handarbete med fokus på stickning och virkning. Innehåller mönsterbeskrivningar och fotografier. Bunden i linneklotband.
Illustrerad bok om handarbete med fokus på stickning och virkning. Innehåller mönsterbeskrivningar och fotografier. Bunden i linneklotband.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Dockmamma stickar och berättar. Dockköping. Stickhäfte för dockor. Nr 30
Illustrerat häfte med mönsterbeskrivningar och saga för stickning till dockor. Klammerhäftad, i mycket fint skick.
Illustrerat häfte med mönsterbeskrivningar och saga för stickning till dockor. Klammerhäftad, i mycket fint skick.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Barnstickat. Häfte nr 38
Utforska en inspirerande samling av handarbetsmönster med fokus på stickning och virkning. Häftet innehåller färgfotografier och informativa beskrivningar, perfekt för både nybörjare och erfarna hantverkare.
Utforska en inspirerande samling av handarbetsmönster med fokus på stickning och virkning. Häftet innehåller färgfotografier och informativa beskrivningar, perfekt för både nybörjare och erfarna hantverkare.
REA-pris250 kr
![Hedvig Berg : Handbok i fruntimmers-handarbeten. Tredje häftet [av IV]. Med 127 träsnitt](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hedvig-berg-handbok-i-fruntimmers-handarbeten-tredje-haftet-av-iv-med-127-trasnitt-boia46702.jpg?v=1781146167&width=579)
![Hedvig Berg : Handbok i fruntimmers-handarbeten. Tredje häftet [av IV]. Med 127 träsnitt](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hedvig-berg-handbok-i-fruntimmers-handarbeten-tredje-haftet-av-iv-med-127-trasnitt-boia46702-2.jpg?v=1781146170&width=1074)
Antikvariat Bothnia
Hedvig Berg
Handbok i fruntimmers-handarbeten. Tredje häftet [av IV]. Med 127 träsnitt
Utforska hantverkets värld med denna handbok som omfattar broderi, virkning och stickning. Innehåller 127 träsnitt och praktiska tekniker för olika textilkonstformer. Idealisk för den som vill fördjupa sig i handarbete.
Utforska hantverkets värld med denna handbok som omfattar broderi, virkning och stickning. Innehåller 127 träsnitt och praktiska tekniker för olika textilkonstformer. Idealisk för den som vill fördjupa sig i handarbete.
REA-pris450 kr
Antikvariat Bothnia
Mamma stickar och virkar barn och tonårsstickat. Häfte nr 37
Illustrerat häfte med mönsterbeskrivningar för stickning och virkning, perfekt för barn och tonåringar. Klammerhäftad i mycket fint skick.
Illustrerat häfte med mönsterbeskrivningar för stickning och virkning, perfekt för barn och tonåringar. Klammerhäftad i mycket fint skick.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Adelsköld, Märta (1901-1972) ; Lindström, Gerda
Med Pensel och Färg. En praktisk handledning i porslinsmålning, målning på trä, brickor, tyg och papper, tillverkning och dekorering av pergamentskärmar, craquelet, transporterbilder, handtryck, batik, läderplastik och färgchattering
Praktisk handledning i porslinsmålning och dekorering av olika material. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar.
Praktisk handledning i porslinsmålning och dekorering av olika material. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Babystickat. Häfte nr 40
Illustrerat häfte om handarbete med fokus på stickning och virkning, innehållande mönsterbeskrivningar och fotografier. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Illustrerat häfte om handarbete med fokus på stickning och virkning, innehållande mönsterbeskrivningar och fotografier. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris250 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
