Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Allmänna tidskrifter
Allmänna tidskrifter och allmänna serier
Antikvariat bothnia
Antikviteter
Antiques
Ateljéfotografi
Crafts
Finland
Foto
Fotografi
Fotokonst
Holmsund
Humor i konsten
Kabinettfotografi
Konsthantverk
Metal
Metaller
Norlandica
Norrland
Originalfotografi
Photography
Ryssland
Silver
Skulptur
Tidskrifter - serier: kultur - litteratur - politik
Umeå
Västerbotten
Wit and humor in art
Layout:


Antikvariat Bothnia
Klinsky, E. J. (Emil Josef) ; Reich, Hanns
Camera comica
En livgivande fotobok som fångar oväntade ögonblick och tilldragelser genom kamerans lins. En liten klassiker inom fotokonst.
En livgivande fotobok som fångar oväntade ögonblick och tilldragelser genom kamerans lins. En liten klassiker inom fotokonst.
REA-pris125 kr
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13538.jpg?v=1781170597&width=833)
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13538-2_d5b34fdb-fd58-4020-936b-44c4fc82d502.jpg?v=1781170597&width=606)
Antikvariat Bothnia
[Fotokatalog ; Priskurant]
Gevaert Produktlista
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller tillägg och rättelseblad. Limhäftad i gott skick.
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller tillägg och rättelseblad. Limhäftad i gott skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Heinrich Freytag
Das Movikon-Buch
En grundlig och illustrerad genomgång av Zeiss Movikon 8, en unik kamera från 1950-talet, med fokus på foto och fotokonst. Boken utforskar dess konstruktion och betydelse inom fotografins historia.
En grundlig och illustrerad genomgång av Zeiss Movikon 8, en unik kamera från 1950-talet, med fokus på foto och fotokonst. Boken utforskar dess konstruktion och betydelse inom fotografins historia.
REA-pris150 kr
![[Hasselblad ; Reklambroschyr] : Hasselblad](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hasselblad-reklambroschyr-hasselblad-boia46717_7c780910-29f2-43a1-aca3-fad55151cd50.jpg?v=1781146183&width=739)
Antikvariat Bothnia
[Hasselblad ; Reklambroschyr]
Hasselblad
Reklambroschyr om ett svenskt företag känt för sin kameratillverkning. Innehåller färgfotografier och en kort historik om företagets ursprung och utveckling.
Reklambroschyr om ett svenskt företag känt för sin kameratillverkning. Innehåller färgfotografier och en kort historik om företagets ursprung och utveckling.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Källström, Olle (1900-1983) ; Hernmarck, Carl (1901-1990)
Svenskt silversmide 1520-1850. Del I-III + Del IV. Guld- och silverstämplar (komplett)
Omfattande verk om svenskt silversmide från renässans till romantik, med detaljerade avbildningar och stämplar. Innehåller fyra volymer i fint skick.
Omfattande verk om svenskt silversmide från renässans till romantik, med detaljerade avbildningar och stämplar. Innehåller fyra volymer i fint skick.
REA-pris4 000 kr


Antikvariat Bothnia
Carlsson, Göran ; Järnfeldt-Carlsson, Marta ; Karlsson, Lennart (1933-2014) ; Åman, Anders
Bildhuggarnas mästerverk
Utställningskatalog som utforskar medeltida träskulptur i Norrland, med fotografier och teckningar. Innehåller insikter om konst och skulptur i regionen.
Utställningskatalog som utforskar medeltida träskulptur i Norrland, med fotografier och teckningar. Innehåller insikter om konst och skulptur i regionen.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Frans August Winberg (1875-1951) Holmsund (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Utforska fotografins historia och konst i Västerbotten.
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Utforska fotografins historia och konst i Västerbotten.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
St Pétersbourg Photo album (ca 1890-1900)
Fotografisk dokumentation av St. Petersburg med 24 bilder från kända landmärken. Vackert klotband med förgylld dekoration. Fint skick.
Fotografisk dokumentation av St. Petersburg med 24 bilder från kända landmärken. Vackert klotband med förgylld dekoration. Fint skick.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Smoliansky, Gunnar, med flera
Fotobilaga. Medföljer nr 3-4/ 1981 © rspektive fotograf
En samling av fotografier från flera medverkande fotografer, fokuserad på fotokonst och fotografi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
En samling av fotografier från flera medverkande fotografer, fokuserad på fotokonst och fotografi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Johan Ehrenberg
JAPAN-NR. ETC Nr. 4/81
Rikligt fotoillustrerad tidskrift med fokus på japansk kultur och fotografi. Innehåller verk av kända fotografer och konstnärer. Limhäftad utgåva.
Rikligt fotoillustrerad tidskrift med fokus på japansk kultur och fotografi. Innehåller verk av kända fotografer och konstnärer. Limhäftad utgåva.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Klinsky, E. J. (Emil Josef) ; Reich, Hanns
Camera comica
En livgivande fotobok som fångar oväntade ögonblick genom kamerans lins. Innehåller både text och svartvita fotografier. Bunden i förlagsband.
En livgivande fotobok som fångar oväntade ögonblick genom kamerans lins. Innehåller både text och svartvita fotografier. Bunden i förlagsband.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Elina Brotherus
Decisive days
Rikt fotoillustrerad bok om fotografiska självporträtt och konstnärlig verksamhet i Finland. Bunden i förlagsband, i mycket fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om fotografiska självporträtt och konstnärlig verksamhet i Finland. Bunden i förlagsband, i mycket fint skick.
REA-pris500 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
