Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Arkitektur
Astrid hillevi gröning
Ateljéfotografi
Erotica
Flickor
Fotoalbum
Fotografi
Fotokonst
Fotokonst (1966-1980)
Girls
Härjedalen
Jämtland
Kabinettfotografi
Kristendom
Kyrkbyggnader
Landskapsmotiv (i) fotokonsten
Norrbotten
Originalfotografi
Photography
Priskurant
Religion
Sexologi
Skellefteå
Sune jonsson
Umeå
Västerbotten
Älvsbyn
Ångermanland
Örnsköldsvik
Östersund
Layout:
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 9 st] : Hanna Lundborg (1858-1931) Umeå (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-9-st-hanna-lundborg-1858-1931-umea-fotograf-boia47737.jpg?v=1781152720&width=752)
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 9 st] : Hanna Lundborg (1858-1931) Umeå (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-9-st-hanna-lundborg-1858-1931-umea-fotograf-boia47737-2.jpg?v=1781152721&width=548)
Antikvariat Bothnia
[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 9 st]
Hanna Lundborg (1858-1931) Umeå (fotograf)
Fotografier från en okänd ateljé, med fokus på kabinettfotografi och dokumentär tradition. Utforska svensk fotokonst och dess historia.
Fotografier från en okänd ateljé, med fokus på kabinettfotografi och dokumentär tradition. Utforska svensk fotokonst och dess historia.
REA-pris450 kr

Antikvariat Bothnia
Olof Verner Östling (1894-1974) Östersund (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet utforskas i denna samling, med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Innehåller verk från Jämtland och Härjedalen.
Ateljéfotografi från 1860-talet utforskas i denna samling, med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Innehåller verk från Jämtland och Härjedalen.
REA-pris125 kr
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13537_ed2aa7a5-b7c9-4dee-8c22-12db11ba3adc.jpg?v=1781170595&width=606)
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13537-2_c3ad5749-4817-4701-8846-39b5242d7a0f.jpg?v=1781170595&width=833)
Antikvariat Bothnia
[Fotokatalog ; Priskurant]
Gevaert Produktlista
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller information om foto och fotokonst. Limhäftad utgåva i gott skick.
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller information om foto och fotokonst. Limhäftad utgåva i gott skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Peter Ödling
Bertil Ekholtz (utställningskatalog)
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Johansson, Bo (1925-2017) ; Jonsson, Sune (1930-2009)
Om sommarn, om hösten, bittida, sent
Diktsamling med fotografier från Västerbotten, som utforskar natur och liv. Illustrerad med svartvita bilder, bunden i pappband.
Diktsamling med fotografier från Västerbotten, som utforskar natur och liv. Illustrerad med svartvita bilder, bunden i pappband.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Lewis Tulchin
The Nude In Photography. A Treatise On The Esthetics And Techniques Of Nude Photography
Utforska estetik och teknik inom nakenfotografi med en djupgående analys av konstverk och fotografiska metoder. Boken erbjuder insikter i fotokonst och sexologi, komplett med 102 svartvita fotografier. Klotbandet ger en elegant presentation av ämnet.
Utforska estetik och teknik inom nakenfotografi med en djupgående analys av konstverk och fotografiska metoder. Boken erbjuder insikter i fotokonst och sexologi, komplett med 102 svartvita fotografier. Klotbandet ger en elegant presentation av ämnet.
REA-pris350 kr
![Eriksson, Karin (1937-2014) ; Kellgren, Ola ; Sundin, Bo : Västerbotten genom tiderna. [Del 2]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-eriksson-karin-1937-214-kellgren-ola-sundin-bo-vasterbotten-genom-tiderna-del-2-boia49286_aa6b68b7-732b-4aac-8fb4-82933ef050db.jpg?v=1781163470&width=607)
Antikvariat Bothnia
Eriksson, Karin (1937-2014) ; Kellgren, Ola ; Sundin, Bo
Västerbotten genom tiderna. [Del 2]
Ambitiös redovisning av Västerbottens kulturhistoria med rika illustrationer och bidrag från flera författare.
Ambitiös redovisning av Västerbottens kulturhistoria med rika illustrationer och bidrag från flera författare.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Jonsson, Sune (1930-2009) ; Åman, Anders (1935-2008) ; Järnfeldt-Carlsson, Marta
Träkyrkor i Sverige
Dokumentation av 23 träkyrkor i Sverige, med detaljerade fotografier och ritningar. En visuell resa genom svensk arkitektur och religiösa byggnader.
Dokumentation av 23 träkyrkor i Sverige, med detaljerade fotografier och ritningar. En visuell resa genom svensk arkitektur och religiösa byggnader.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Olof Peter Engström (1845-1913) Elfsbyn (fotograf)
Ateljéfotografiets historia i Norrbotten utforskas, med fokus på Olof Peter Engström och hans arbete i Älvsbyn. Boken belyser fotokonst och dokumentär tradition.
Ateljéfotografiets historia i Norrbotten utforskas, med fokus på Olof Peter Engström och hans arbete i Älvsbyn. Boken belyser fotokonst och dokumentär tradition.
REA-pris125 kr
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 40 st] : Carl Heinrich Christian Franke (1840-1919) Skellefteå (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-4-st-carl-heinrich-christian-franke-184-1919-skelleftea-fotograf-boia47719.jpg?v=1781152680&width=1053)
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 40 st] : Carl Heinrich Christian Franke (1840-1919) Skellefteå (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-4-st-carl-heinrich-christian-franke-184-1919-skelleftea-fotograf-boia47719-2.jpg?v=1781152683&width=996)
Antikvariat Bothnia
[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 40 st]
Carl Heinrich Christian Franke (1840-1919) Skellefteå (fotograf)
Samling av originalfotografier från Skellefteå, med fokus på ateljé- och kabinettfotografi. Utforska den dokumentära traditionen i svensk fotokonst.
Samling av originalfotografier från Skellefteå, med fokus på ateljé- och kabinettfotografi. Utforska den dokumentära traditionen i svensk fotokonst.
REA-pris750 kr


Antikvariat Bothnia
Fotoalbum i jugenstil för Ateljéporträtt från andra hälften av 1800-talet (för fotografier)
Vackert vinrött fotoalbum i jugendstil med plats för 96 fotografier. Albumet har förgylld dekor och mässingsspännen, men saknar stiftet till främre övre. Normalt antikvariskt skick.
Vackert vinrött fotoalbum i jugendstil med plats för 96 fotografier. Albumet har förgylld dekor och mässingsspännen, men saknar stiftet till främre övre. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Werner Wångström (1873-1963) Örnsköldsvik (fotograf)
Ateljéfotografiet utforskas i detalj genom historiska perspektiv och dokumentation av fotografer i Sverige. Boken belyser den konstnärliga utvecklingen inom fotokonst och fotografi.
Ateljéfotografiet utforskas i detalj genom historiska perspektiv och dokumentation av fotografer i Sverige. Boken belyser den konstnärliga utvecklingen inom fotokonst och fotografi.
REA-pris125 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
