
Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3-4 1994. Tema
Utforska den spanska generation 27 genom dikter av kända författare som Garcia Lorca och Alberti. En illustrerad antologi i mycket fint skick.
Utforska den spanska generation 27 genom dikter av kända författare som Garcia Lorca och Alberti. En illustrerad antologi i mycket fint skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 2015. Tema
Rikt illustrerad antologi med poeter som Brecht och Tranströmer. Innehåller recensionsavdelning och utforskar temat släktträd.
Rikt illustrerad antologi med poeter som Brecht och Tranströmer. Innehåller recensionsavdelning och utforskar temat släktträd.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1-2 2015. Tema
Rikt illustrerad tidskrift med fokus på turkisk poesi och svenska poeter. Innehåller verk av kända namn och flera översättare. Bunden i häftad format.
Rikt illustrerad tidskrift med fokus på turkisk poesi och svenska poeter. Innehåller verk av kända namn och flera översättare. Bunden i häftad format.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 2003. Tema
En samling av sånger och epistlar, tillsammans med artiklar om en framstående poet. Innehåller även en essä om pakistansk poesi och kultur. Bunden i pocketformat.
En samling av sånger och epistlar, tillsammans med artiklar om en framstående poet. Innehåller även en essä om pakistansk poesi och kultur. Bunden i pocketformat.
REA-pris60 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Becket Short No. 2
En dramatisk skönlitterär text som utforskar komplexa teman i en kort och koncis form.
En dramatisk skönlitterär text som utforskar komplexa teman i en kort och koncis form.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
En bro av poesi
Dikter ur den svenska litteraturskatten tolkas av samtida illustratörer med färgstarka bilder. En visuell och litterär upplevelse.
Dikter ur den svenska litteraturskatten tolkas av samtida illustratörer med färgstarka bilder. En visuell och litterär upplevelse.
REA-pris90 kr
Mingus bok- och skivbutik
Dagboken
En insiktsfull skildring av livets mörka sidor, där dramatik och lyrik vävs samman. Boken erbjuder en djupgående reflektion över psykoser och deras påverkan på tillvaron, i ett lättillgängligt format.
En insiktsfull skildring av livets mörka sidor, där dramatik och lyrik vävs samman. Boken erbjuder en djupgående reflektion över psykoser och deras påverkan på tillvaron, i ett lättillgängligt format.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 2006. Tema
Utforska en antologi med bidrag från framstående poeter och författare, där temat kretsar kring Helvetet. Med vackra illustrationer och en samling av modern lyrik, erbjuder denna utgåva en djupdykning i skönlitteraturens mörka aspekter. Bunden i limhäftad form och utgiven av FIB:s lyrikklubb.
Utforska en antologi med bidrag från framstående poeter och författare, där temat kretsar kring Helvetet. Med vackra illustrationer och en samling av modern lyrik, erbjuder denna utgåva en djupdykning i skönlitteraturens mörka aspekter. Bunden i limhäftad form och utgiven av FIB:s lyrikklubb.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2014. Tema
Utforska katalansk poesi genom essäer och urval av framstående poeter. En illustrerad samling som bjuder på djup och insikt i lyrikens värld. Perfekt för lyrikälskare.
Utforska katalansk poesi genom essäer och urval av framstående poeter. En illustrerad samling som bjuder på djup och insikt i lyrikens värld. Perfekt för lyrikälskare.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4-5 2017. Tema
Diktsamlingen utforskar krigets tidlöshet och språkliga kontamineringar, där ord från militärens ordbok omvandlas till mänsklig smärta och empati. Temat är motstånd genom poesi och dess relation till samtidens trauman.
Diktsamlingen utforskar krigets tidlöshet och språkliga kontamineringar, där ord från militärens ordbok omvandlas till mänsklig smärta och empati. Temat är motstånd genom poesi och dess relation till samtidens trauman.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyhört
Illustrerad lyrik med inslag av folksagor i fint antikvariskt skick. Bunden i trådhäftad form och ouppsprättad.
Illustrerad lyrik med inslag av folksagor i fint antikvariskt skick. Bunden i trådhäftad form och ouppsprättad.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Antigone
En dramatisk tolkning av en klassisk berättelse, sänd i radio 1958, med fokus på teman som moral och plikt.
En dramatisk tolkning av en klassisk berättelse, sänd i radio 1958, med fokus på teman som moral och plikt.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Blå drage
Lyrik och folksagor vävs samman i en fängslande berättelse som utforskar drömmar och mystik. Boken är i fint antikvariskt skick och har en trådbunden bindning.
Lyrik och folksagor vävs samman i en fängslande berättelse som utforskar drömmar och mystik. Boken är i fint antikvariskt skick och har en trådbunden bindning.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gräshopps sångaren
En samling av lyriska verk som väver samman folksagor med poetiska inslag. Boken erbjuder en djupgående och känslosam upplevelse genom sina sidor.
En samling av lyriska verk som väver samman folksagor med poetiska inslag. Boken erbjuder en djupgående och känslosam upplevelse genom sina sidor.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 2005. Tema
Boken utforskar temat brev genom att presentera en samling av korrespondens och essäer om poeter, inklusive tolkningar av deras verk. Häftad, 160 sidor.
Boken utforskar temat brev genom att presentera en samling av korrespondens och essäer om poeter, inklusive tolkningar av deras verk. Häftad, 160 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4-5 1985. Tema
Utforska Ezra Pounds lyrik genom djupgående tolkningar och insikter från framstående skribenter. Boken innehåller även fascinerande fotografier och bilder. Limhäftad, 86 sidor.
Utforska Ezra Pounds lyrik genom djupgående tolkningar och insikter från framstående skribenter. Boken innehåller även fascinerande fotografier och bilder. Limhäftad, 86 sidor.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1-2 2009. Tema
Lyrikvännen presenterar ett tema om Helsingfors med en samling av dramatik och lyrik. Boken är illustrerad och limhäftad, i mycket fint antikvariskt skick.
Lyrikvännen presenterar ett tema om Helsingfors med en samling av dramatik och lyrik. Boken är illustrerad och limhäftad, i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
En midsommarnattsdröm
Magi och trolsk kärlek i en förtjusande komedi. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Wahlström & Widstrand, 2003. 98 s. ISBN 91-46-20396-6.
Magi och trolsk kärlek i en förtjusande komedi. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Wahlström & Widstrand, 2003. 98 s. ISBN 91-46-20396-6.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
En midsommarnattsdröm
Magi och kärlek i en förtrollad skog. Förlagsband med skyddsomslag, normalt antikvariskt skick. Wahlström & Widstrand, 2003.
Magi och kärlek i en förtrollad skog. Förlagsband med skyddsomslag, normalt antikvariskt skick. Wahlström & Widstrand, 2003.
REA-pris50 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Spöksonaten
Ett expressionistiskt drama som utforskar borgerliga liv och inre konflikter genom spöken som representerar rädslor och fördomar.
Ett expressionistiskt drama som utforskar borgerliga liv och inre konflikter genom spöken som representerar rädslor och fördomar.
REA-pris218 kr

Bokliv
Brända tomten
Dramat utforskar minnen och oförrätter kring en främlings återkomst till sin barndoms ruiner efter en brand.
Dramat utforskar minnen och oförrätter kring en främlings återkomst till sin barndoms ruiner efter en brand.
REA-pris188 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jeppe paa bierget eller Den forvandlede bonde
En dramatisk komedi som utforskar teman kring sociala konventioner och mänsklig natur.
En dramatisk komedi som utforskar teman kring sociala konventioner och mänsklig natur.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tre knivar från Wei
Skönlitterär dramatik från 1964 med klassiska teman, utforskande av mänskliga relationer och konflikter.
Skönlitterär dramatik från 1964 med klassiska teman, utforskande av mänskliga relationer och konflikter.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Rembrandts son
En dramatisk skildring från 1927 med inslag av svensk skönlitteratur.
En dramatisk skildring från 1927 med inslag av svensk skönlitteratur.
REA-pris80 kr
