Bokliv
Arvodet - Marginalintäkten
Boken utforskar ekonomins språk och dess påverkan på interaktioner, med fokus på derivatiska och börsiska aspekter.
Boken utforskar ekonomins språk och dess påverkan på interaktioner, med fokus på derivatiska och börsiska aspekter.
REA-pris266 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Salome
Verket utforskar teman av kärlek, begär och makt genom en dramatisk berättelse om en ung kvinnas strävan efter att tillfredsställa sina önskningar.
Verket utforskar teman av kärlek, begär och makt genom en dramatisk berättelse om en ung kvinnas strävan efter att tillfredsställa sina önskningar.
REA-pris458 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Julius Caesar
Julius Caesar utforskar maktens dynamik och mänskliga känslor genom konspiratörernas planer att störta en diktator i romarriket. Pjäsen belyser djupt liggande instinkter och konflikter.
Julius Caesar utforskar maktens dynamik och mänskliga känslor genom konspiratörernas planer att störta en diktator i romarriket. Pjäsen belyser djupt liggande instinkter och konflikter.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mäster Olof
Ett drama som utforskar teman av makt och identitet genom en historisk kontext.
Ett drama som utforskar teman av makt och identitet genom en historisk kontext.
REA-pris168 kr

Bokliv
Fyra små tragedier
Boken innehåller fyra av Pusjkins mest kända dramatiska verk, som utforskar komplexa mänskliga känslor och psykologiska konflikter.
Boken innehåller fyra av Pusjkins mest kända dramatiska verk, som utforskar komplexa mänskliga känslor och psykologiska konflikter.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
En midsommarnattsdröm
Magi och trolsk kärlek i en förtjusande komedi. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Wahlström & Widstrand, 2003. 98 s. ISBN 91-46-20396-6.
Magi och trolsk kärlek i en förtjusande komedi. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Wahlström & Widstrand, 2003. 98 s. ISBN 91-46-20396-6.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
En midsommarnattsdröm
Magi och kärlek i en förtrollad skog. Förlagsband med skyddsomslag, normalt antikvariskt skick. Wahlström & Widstrand, 2003.
Magi och kärlek i en förtrollad skog. Förlagsband med skyddsomslag, normalt antikvariskt skick. Wahlström & Widstrand, 2003.
REA-pris50 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Spöksonaten
Ett expressionistiskt drama som utforskar borgerliga liv och inre konflikter genom spöken som representerar rädslor och fördomar.
Ett expressionistiskt drama som utforskar borgerliga liv och inre konflikter genom spöken som representerar rädslor och fördomar.
REA-pris218 kr

Bokliv
Brända tomten
Dramat utforskar minnen och oförrätter kring en främlings återkomst till sin barndoms ruiner efter en brand.
Dramat utforskar minnen och oförrätter kring en främlings återkomst till sin barndoms ruiner efter en brand.
REA-pris188 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jeppe paa bierget eller Den forvandlede bonde
En dramatisk komedi som utforskar teman kring sociala konventioner och mänsklig natur.
En dramatisk komedi som utforskar teman kring sociala konventioner och mänsklig natur.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tre knivar från Wei
Skönlitterär dramatik från 1964 med klassiska teman, utforskande av mänskliga relationer och konflikter.
Skönlitterär dramatik från 1964 med klassiska teman, utforskande av mänskliga relationer och konflikter.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Rembrandts son
En dramatisk skildring från 1927 med inslag av svensk skönlitteratur.
En dramatisk skildring från 1927 med inslag av svensk skönlitteratur.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tre knivar från Wei
Klassisk dramatik med skarpa insikter om mänskliga relationer och konflikter, presenterad i en antikvarisk utgåva.
Klassisk dramatik med skarpa insikter om mänskliga relationer och konflikter, presenterad i en antikvarisk utgåva.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Wilhelm Tell
En dramatisk berättelse om kampen för frihet och motstånd mot förtryck i Schweiz.
En dramatisk berättelse om kampen för frihet och motstånd mot förtryck i Schweiz.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Svenska prosadikter
Samling av svensk lyrik från olika epoker, med insikter och kommentarer. Illustrerad med bilder och i gott skick.
Samling av svensk lyrik från olika epoker, med insikter och kommentarer. Illustrerad med bilder och i gott skick.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Diskurs över det långvariga befrielsekriget i Vietnam dess förhistoria och förlopp som exempel på nödvändigheten av de u...
Diskurs om det långvariga befrielsekriget i Vietnam, dess förhistoria och förlopp, belyser den väpnade kampen för frihet och motståndet mot förtryck.
Diskurs om det långvariga befrielsekriget i Vietnam, dess förhistoria och förlopp, belyser den väpnade kampen för frihet och motståndet mot förtryck.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4 1991. Tema
Upplev barockens litterära skatter genom essäer och dikter av framstående svenska författare. En unik samling som bjuder på insikter och reflektioner kring svensk litteratur.
Upplev barockens litterära skatter genom essäer och dikter av framstående svenska författare. En unik samling som bjuder på insikter och reflektioner kring svensk litteratur.
REA-pris55 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bérénce
En skönlitterär text i form av dramatik, publicerad 1966, som utforskar komplexa teman på franska.
En skönlitterär text i form av dramatik, publicerad 1966, som utforskar komplexa teman på franska.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 2005. Tema
En samling med fokus på amerikansk lyrik, inklusive presentationer av framstående poeter och insikter om beatgenerationen. Häftad utgåva med 160 sidor i mycket fint antikvariskt skick.
En samling med fokus på amerikansk lyrik, inklusive presentationer av framstående poeter och insikter om beatgenerationen. Häftad utgåva med 160 sidor i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5-6 2000. Tema
Samlade verk av samtida australiensisk poesi, med bidrag från flera framstående poeter. Innehåller översättningar och presentationer av olika stilar och teman. Häftad utgåva i mycket fint skick.
Samlade verk av samtida australiensisk poesi, med bidrag från flera framstående poeter. Innehåller översättningar och presentationer av olika stilar och teman. Häftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
American Measures. Three centuries of American poetry
En samling amerikansk lyrik som sträcker sig över tre århundraden, med verk av kända poeter som Emerson, Poe och Dickinson. Boken erbjuder en djupgående insikt i den amerikanska litterära traditionen.
En samling amerikansk lyrik som sträcker sig över tre århundraden, med verk av kända poeter som Emerson, Poe och Dickinson. Boken erbjuder en djupgående insikt i den amerikanska litterära traditionen.
REA-pris160 kr

Mingus bok- och skivbutik
Descent into Lima
En samling lyriska verk inspirerade av folksagor, som utforskar djupet av mänskliga känslor och relationer. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i häftad format.
En samling lyriska verk inspirerade av folksagor, som utforskar djupet av mänskliga känslor och relationer. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i häftad format.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 1983. Tema
En samling av samtida lyrik med fokus på Werner Aspenström, innehållande debutantdikter och översättningar, utgiven av FIB:s lyrikklubb. Boken är limhäftad och i mycket fint antikvariskt skick.
En samling av samtida lyrik med fokus på Werner Aspenström, innehållande debutantdikter och översättningar, utgiven av FIB:s lyrikklubb. Boken är limhäftad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

