Antikvariat Bothnia
Anekdoter / Okalunggusiautit
Boken utforskar polarområdenas unika miljö och kultur, med fokus på Grönland och dess historia. Den innehåller både danska och grönländska versioner av texten. Illustrerad och i fint skick.
Boken utforskar polarområdenas unika miljö och kultur, med fokus på Grönland och dess historia. Den innehåller både danska och grönländska versioner av texten. Illustrerad och i fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Tamlatât.
Boken utforskar polarområdenas geografi och historia, med fokus på Grönland och Arktis. Den ger insikter om de unika förhållandena och kulturerna i dessa avlägsna regioner.
Boken utforskar polarområdenas geografi och historia, med fokus på Grönland och Arktis. Den ger insikter om de unika förhållandena och kulturerna i dessa avlägsna regioner.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Register til Det Grønlandske Selskabs Aarskrift 1906-1952
Utforska polarområdenas fascinerande värld med en grundlig registrering av Det Grønlandske Selskabs skrifter. Boken erbjuder insikter om Grönland och Arktis, presenterad i utmärkt skick.
Utforska polarområdenas fascinerande värld med en grundlig registrering av Det Grønlandske Selskabs skrifter. Boken erbjuder insikter om Grönland och Arktis, presenterad i utmärkt skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Ombord
Sommartidning med berättelser om livet till sjöss, illustrerad med fotografier och serier. Innehåller skildringar av skärgården och sjömansliv. Klammerhäftad, i normalt antikvariskt skick.
Sommartidning med berättelser om livet till sjöss, illustrerad med fotografier och serier. Innehåller skildringar av skärgården och sjömansliv. Klammerhäftad, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
![Christen Østergård : Breve fra Grønland. Glimt af en præstekones dagligdag i 1830’erne. Del II [av II]. Af Louise Østergaard](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-christen-ostergard-breve-fra-gronland-glimt-af-en-praestekones-dagligdag-i-183erne-del-ii-av-ii-af-louise-ostergaard-boia47581.jpg?v=1780558601&width=1132)
![Christen Østergård : Breve fra Grønland. Glimt af en præstekones dagligdag i 1830’erne. Del II [av II]. Af Louise Østergaard](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-christen-ostergard-breve-fra-gronland-glimt-af-en-praestekones-dagligdag-i-183erne-del-ii-av-ii-af-louise-ostergaard-boia47581-2.jpg?v=1780558603&width=549)
Antikvariat Bothnia
Breve fra Grønland. Glimt af en præstekones dagligdag i 1830’erne. Del II [av II]. Af Louise Østergaard
Upplev en fascinerande inblick i en prästekonas vardag i 1830-talets Grönland. Boken bjuder på unika fotografier och insikter om polarområdenas liv och historia. Klammerhäftad och i fint skick.
Upplev en fascinerande inblick i en prästekonas vardag i 1830-talets Grönland. Boken bjuder på unika fotografier och insikter om polarområdenas liv och historia. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Tre besøg i Grønland
Upptäck fascinerande resor till Grönland och Arktis genom en illustrerad berättelse som fångar polarområdenas skönhet. Boken erbjuder en djupgående insikt i dessa unika miljöer.
Upptäck fascinerande resor till Grönland och Arktis genom en illustrerad berättelse som fångar polarområdenas skönhet. Boken erbjuder en djupgående insikt i dessa unika miljöer.
REA-pris125 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Fyrarnas lysningsterminer – FÖRWALTNINGENS AF SJÖ-ÄRENDERNE KUNGÖRELSE OM ÄNDRING I LYSNINGS-TERMINERNE (1821)
Boken behandlar navigationssäkerhet och fyrarnas betydelse för sjöfarten i Sverige under 1800-talet.
Boken behandlar navigationssäkerhet och fyrarnas betydelse för sjöfarten i Sverige under 1800-talet.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kurt Björklund
Boken skildrar en ensamseglare som övervinner livets prövningar genom tre världsomseglingar och erbjuder insikter om segling och lokalhistoria.
Boken skildrar en ensamseglare som övervinner livets prövningar genom tre världsomseglingar och erbjuder insikter om segling och lokalhistoria.
REA-pris248 kr
Trollhättans Bok & Media
Tango med Mathilda
En berättelse som utforskar relationer och livets komplexitet genom en engagerande narrativ stil.
En berättelse som utforskar relationer och livets komplexitet genom en engagerande narrativ stil.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Äventyr i Alaska av Jan Ingvar
Upptäck spännande berättelser från Polarområdena och Nordamerika. En fängslande skildring av äventyr i Arktis, perfekt för unga läsare som älskar skönlitteratur.
Upptäck spännande berättelser från Polarområdena och Nordamerika. En fängslande skildring av äventyr i Arktis, perfekt för unga läsare som älskar skönlitteratur.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
Dödskalleön
En rikt illustrerad bok från 2011 som utforskar teman relaterade till dödskallar.
En rikt illustrerad bok från 2011 som utforskar teman relaterade till dödskallar.
REA-pris150 kr
Trollhättans Bok & media
Atlantens öar
Boken utforskar teman kring identitet och överlevnad genom insiktsfulla reseskildringar och journalistik.
Boken utforskar teman kring identitet och överlevnad genom insiktsfulla reseskildringar och journalistik.
REA-pris160 kr
Antikvariat Bothnia
Ernst Hansen Thule 1928 [= pärmtitel]
Boken handlar om Ernst Hansens konstverk och dokumentation av livet och naturen i Arktis.
Boken handlar om Ernst Hansens konstverk och dokumentation av livet och naturen i Arktis.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Sådan er der på Grønland
Boken utforskar Grönlands historia och kultur, med fokus på polarområdena och eskimåernas liv.
Boken utforskar Grönlands historia och kultur, med fokus på polarområdena och eskimåernas liv.
REA-pris125 kr

Bokliv
Pesen za moreto
Boken utforskar teman kring havet och dess betydelse genom poetiska inslag och illustrationer.
Boken utforskar teman kring havet och dess betydelse genom poetiska inslag och illustrationer.
REA-pris484 kr

Antikvariat Bothnia
Sørøverne i Grønland
En skönlitterär roman som utforskar livet för pirater i Grönland och deras möten med olika kulturer.
En skönlitterär roman som utforskar livet för pirater i Grönland och deras möten med olika kulturer.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
På djupt vatten
Varm berättelse om vänskap och mod. Inbunden med dekorerat pappband, 1993, gott skick. 143 sidor. Övre snittet något gulnat.
Varm berättelse om vänskap och mod. Inbunden med dekorerat pappband, 1993, gott skick. 143 sidor. Övre snittet något gulnat.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Svalbard. Samling av lover, forskrifter og bestemmelser
Samling av lagar och föreskrifter rörande Svalbard och Arktis, utgiven 1986. Innehåller 168 sidor med relevant information.
Samling av lagar och föreskrifter rörande Svalbard och Arktis, utgiven 1986. Innehåller 168 sidor med relevant information.
REA-pris160 kr

Antikvariat Bothnia
Aliortut. Sælsomme historier fra Grønland
Boken utforskar fascinerande berättelser från Grönland och dess inuitkultur, med illustrationer som fördjupar läsarens förståelse av polarområdena. Häftad med stiliga omslag och i mycket fint skick.
Boken utforskar fascinerande berättelser från Grönland och dess inuitkultur, med illustrationer som fördjupar läsarens förståelse av polarområdena. Häftad med stiliga omslag och i mycket fint skick.
REA-pris180 kr

Bokliv
Titta ner i djupet
En faktabok som utforskar livsmiljön i djuphavet med flikar som avslöjar fascinerande växter och varelser.
En faktabok som utforskar livsmiljön i djuphavet med flikar som avslöjar fascinerande växter och varelser.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Friluftsliv på Svalbard
Upptäck det storslagna friluftslivet på Svalbard genom en samling av 100 färgfotografier och kartor. En visuell resa genom Arktis och polarområdenas skönhet.
Upptäck det storslagna friluftslivet på Svalbard genom en samling av 100 färgfotografier och kartor. En visuell resa genom Arktis och polarområdenas skönhet.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Rasmussens Thulefahrt
Reseskildring om livet i Arktis med fokus på inuiternas kultur och miljö. Innehåller färgkartor och fotografier som dokumenterar expeditionens upptäckter.
Reseskildring om livet i Arktis med fokus på inuiternas kultur och miljö. Innehåller färgkartor och fotografier som dokumenterar expeditionens upptäckter.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
På togt til Grønland
Upptäck Arktis och Grönland genom en fotoillustrerad resa som utforskar eskimåernas liv och polarområdenas skönhet. Boken erbjuder en djupgående inblick i dessa fascinerande regioner.
Upptäck Arktis och Grönland genom en fotoillustrerad resa som utforskar eskimåernas liv och polarområdenas skönhet. Boken erbjuder en djupgående inblick i dessa fascinerande regioner.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Maritime minder fra Grønlandsfarten
Rikligt illustrerad bok med fotografier av fartyg i Arktis och Grönland. Utforskar polarområdenas historia och kultur. Häftad i gott skick.
Rikligt illustrerad bok med fotografier av fartyg i Arktis och Grönland. Utforskar polarområdenas historia och kultur. Häftad i gott skick.
REA-pris115 kr
