
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Livet i havet
Boken utforskar biologiska aspekter av livet i havet med fotoillustrationer och antikvarisk presentation.
Boken utforskar biologiska aspekter av livet i havet med fotoillustrationer och antikvarisk presentation.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
På expedition till isländska sandurfält 1951 och 1952 (dedikation)
Utforska de isländska sandurfälten genom en fascinerande expedition i polarområdena. Boken erbjuder insikter om Arktis och Norrön kultur, illustrerad med fotografier och figurer. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska de isländska sandurfälten genom en fascinerande expedition i polarområdena. Boken erbjuder insikter om Arktis och Norrön kultur, illustrerad med fotografier och figurer. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Grand-Nord. Hommes et Bêtes des Terres Glacées
Boken utforskar livet och djurlivet i Arktis, med fokus på människor och djur från de frusna länderna.
Boken utforskar livet och djurlivet i Arktis, med fokus på människor och djur från de frusna länderna.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Grønland - mine Længslers Land
Boken utforskar livet, naturen och kulturen i Grönland, med fokus på den grönländska befolkningens villkor.
Boken utforskar livet, naturen och kulturen i Grönland, med fokus på den grönländska befolkningens villkor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Arktis i färd, flyg och forskning
Boken utforskar forskning och flygverksamhet i Arktis, med fokus på polarområdenas geografi och klimat.
Boken utforskar forskning och flygverksamhet i Arktis, med fokus på polarområdenas geografi och klimat.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Peary. The Explorer and The Man
Utforska polarområdenas mystik genom en djupgående skildring av en berömd expeditionsledare. Boken erbjuder insikter från hans dagbok och observationer under resan till Nordpolen.
Utforska polarområdenas mystik genom en djupgående skildring av en berömd expeditionsledare. Boken erbjuder insikter från hans dagbok och observationer under resan till Nordpolen.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Från Vredens kap till Jordens ände
En personlig seglingsberättelse som utforskar frihet och identitet genom keltiska farvatten.
En personlig seglingsberättelse som utforskar frihet och identitet genom keltiska farvatten.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Eine Sommerfahrt nach Grönland
En fascinerande resa till Grönland som utforskar polarområdenas unika ekosystem och geografi. Boken ger insikter om Arktis och dess betydelse för vår förståelse av naturen. Trådhäftad och i bra skick.
En fascinerande resa till Grönland som utforskar polarområdenas unika ekosystem och geografi. Boken ger insikter om Arktis och dess betydelse för vår förståelse av naturen. Trådhäftad och i bra skick.
REA-pris500 kr

Bokliv
Explore Under the Sea
En färgglad, lager-på-lager bok som introducerar barn till havets olika djup genom humoristisk text och illustrationer.
En färgglad, lager-på-lager bok som introducerar barn till havets olika djup genom humoristisk text och illustrationer.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Dronningen i Grønland. 1000 år efter Erik den Røde
Utforska de fascinerande polarområdena med en fotoillustrerad bok som bjuder på insikter om Grönland och Arktis. En visuell resa med färgbilder och en karta, perfekt för den nyfikna.
Utforska de fascinerande polarområdena med en fotoillustrerad bok som bjuder på insikter om Grönland och Arktis. En visuell resa med färgbilder och en karta, perfekt för den nyfikna.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Etelänavan sankareita
Utforska de polarområdena genom en fotoillustrerad berättelse om expeditioner till Spetsbergen och Antarktis. Boken erbjuder en djupgående insikt i historiska upptäckter och forskningsresor.
Utforska de polarområdena genom en fotoillustrerad berättelse om expeditioner till Spetsbergen och Antarktis. Boken erbjuder en djupgående insikt i historiska upptäckter och forskningsresor.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Det mystiske X i Danmark fjord
Upptäck det mystiska X i Danmark Fjord, en fascinerande resa genom polarområdena med 21 illustrerande fotografier. En unik nyårshälsning från 1958 som utforskar Arktis och Grönlands skönhet. Häftad med utvikbara omslag.
Upptäck det mystiska X i Danmark Fjord, en fascinerande resa genom polarområdena med 21 illustrerande fotografier. En unik nyårshälsning från 1958 som utforskar Arktis och Grönlands skönhet. Häftad med utvikbara omslag.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Terre arctique
Upptäck de arktiska områdenas fascinerande värld genom en fotoillustrerad resa till Grönland. Boken ger en inblick i polarområdenas geologi och historia.
Upptäck de arktiska områdenas fascinerande värld genom en fotoillustrerad resa till Grönland. Boken ger en inblick i polarområdenas geologi och historia.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Nordenskiöld-Samfundets tidskrift N:o 1 1941 (Årg I)
Utforska Finlands skärgård genom sju artiklar som belyser dess geografiska och kulturhistoriska betydelse. En viktig publikation från Nordenskiöld-Samfundet, grundat för att främja forskning i regionen.
Utforska Finlands skärgård genom sju artiklar som belyser dess geografiska och kulturhistoriska betydelse. En viktig publikation från Nordenskiöld-Samfundet, grundat för att främja forskning i regionen.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Breve fra Grønland. Glimt fra en præstetilværelse i 1830'rne. I-II. Af Chr. Christensen Østergaard
Upplev en fängslande inblick i livet som präst i Grönland under 1830-talet. Boken bjuder på illustrerade berättelser om polarområdenas historia och kultur. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Upplev en fängslande inblick i livet som präst i Grönland under 1830-talet. Boken bjuder på illustrerade berättelser om polarområdenas historia och kultur. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris300 kr
Antikvariat Bothnia
En Foraarstur langs Grønlands Østkyst
Utforska den danska expeditionen till Grönlands östkust under 1939-40. Boken innehåller kartor och fotografier som skildrar polarområdenas skönhet och forskningens betydelse. Klammerhäftad med originalomslag.
Utforska den danska expeditionen till Grönlands östkust under 1939-40. Boken innehåller kartor och fotografier som skildrar polarområdenas skönhet och forskningens betydelse. Klammerhäftad med originalomslag.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
'Ajungilak' eller Grønland på tvers
Boken utforskar arktiska miljöer och inuiters liv genom en norsk läkares och polarforskares perspektiv.
Boken utforskar arktiska miljöer och inuiters liv genom en norsk läkares och polarforskares perspektiv.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Die Arktis ruft! Mit Hundeschlitten und Kamera durch Spitzbergen und Grönland. Mit 31 Tafelbildern und drei Übersichtskarten
En skildring av arktiska expeditioner med hundsläde och kamera genom Svalbard och Grönland.
En skildring av arktiska expeditioner med hundsläde och kamera genom Svalbard och Grönland.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
På isflak längs Ostgrönland. Motorskonaren 'Teddys' förlisning i Ishavet och besättningens underbara räddning. Med 52 illustrationer och 3 kartor
Berättelsen om motorskonaren Teddys förlisning vid Grönlands kust och besättningens räddning under svåra isförhållanden.
Berättelsen om motorskonaren Teddys förlisning vid Grönlands kust och besättningens räddning under svåra isförhållanden.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
I lys av mørket. In the Light of Darkness
Liv och näringsliv på Svalbard, med fokus på jubileer och polarområden. Rikt illustrerad i färg.
Liv och näringsliv på Svalbard, med fokus på jubileer och polarområden. Rikt illustrerad i färg.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Ishavsodyssé. Minnen och upplevelser från Golfströmsexpeditionen 1936
Berättelsen skildrar äventyren från en expedition till Grönland och Jan Mayen, med fokus på resan genom Arktis och dess unika miljö.
Berättelsen skildrar äventyren från en expedition till Grönland och Jan Mayen, med fokus på resan genom Arktis och dess unika miljö.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Niuvertarfingmît ... nakiterisitsissarfingmut. Fra butik ... til forlagshus
Utforska polarområdena och Grönlands unika kultur genom en fotoillustrerad bok som erbjuder insikter om eskimoer och arktiska landskap. Boken är i fint skick och trådhäftad.
Utforska polarområdena och Grönlands unika kultur genom en fotoillustrerad bok som erbjuder insikter om eskimoer och arktiska landskap. Boken är i fint skick och trådhäftad.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Vejenes Vers. Sange og Skitser
Boken utforskar polarområdena och deras kulturella och geografiska aspekter, med fokus på Grönland och eskimåernas liv.
Boken utforskar polarområdena och deras kulturella och geografiska aspekter, med fokus på Grönland och eskimåernas liv.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Danmarkshavn kalder
Utforska polarområdenas mystik och Grönlands fascinerande kultur genom en illustrerad resa. Boken ger en djup inblick i Eskimåernas liv och Arktis unika ekosystem.
Utforska polarområdenas mystik och Grönlands fascinerande kultur genom en illustrerad resa. Boken ger en djup inblick i Eskimåernas liv och Arktis unika ekosystem.
REA-pris115 kr
