
Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 2020
Utforska det affekterade poesiåret 2019 med insikter om samtida lyrik och recensioner. Boken erbjuder en djupdykning i aktuella teman och författarskap inom litteraturvetenskap. Häftad, 80 sidor.
Utforska det affekterade poesiåret 2019 med insikter om samtida lyrik och recensioner. Boken erbjuder en djupdykning i aktuella teman och författarskap inom litteraturvetenskap. Häftad, 80 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Här
Diktsamlingen utforskar närvaro och distans med en ironisk och reflekterande stil som bjuder in till eftertanke.
Diktsamlingen utforskar närvaro och distans med en ironisk och reflekterande stil som bjuder in till eftertanke.
REA-pris130 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Mesbärarfolke'
En samling teckningar med korta texter som ger en inblick i landsbygdens vardag och kultur.
En samling teckningar med korta texter som ger en inblick i landsbygdens vardag och kultur.
REA-pris140 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Damen med hunden ; Duellen
Boken utforskar komplexa mänskliga relationer och moraliska dilemman genom skarpa berättelser.
Boken utforskar komplexa mänskliga relationer och moraliska dilemman genom skarpa berättelser.
REA-pris100 kr

Bokliv
Yidishe faktazyes
En samling av magiska historier på jiddisch som förenar fantasi och verklighet, med rötter i den ashkenasiska berättartraditionen.
En samling av magiska historier på jiddisch som förenar fantasi och verklighet, med rötter i den ashkenasiska berättartraditionen.
REA-pris198 kr

Bokliv
Ugnikalniukas ieško draugų
En bilderbok som kombinerar berättelse och pyssel, perfekt för barn som vill utforska och skapa. Illustrerad med livfulla bilder.
En bilderbok som kombinerar berättelse och pyssel, perfekt för barn som vill utforska och skapa. Illustrerad med livfulla bilder.
REA-pris358 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gisle Surssons saga
En berättelse som utforskar skandinavisk mytologi och medeltida traditioner genom en saga.
En berättelse som utforskar skandinavisk mytologi och medeltida traditioner genom en saga.
REA-pris218 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mina universitet
Boken skildrar en ung mans bildningsresa i det ryska samhället under slutet av 1800-talet. Fokus ligger på livets erfarenheter snarare än akademiska studier.
Boken skildrar en ung mans bildningsresa i det ryska samhället under slutet av 1800-talet. Fokus ligger på livets erfarenheter snarare än akademiska studier.
REA-pris148 kr

Bokliv
Tryllviolanthra eller Regnbuens raenker : 61 dikter
En samling danska dikter som utforskar olika teman och känslor, utgiven i Sverige.
En samling danska dikter som utforskar olika teman och känslor, utgiven i Sverige.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Mullbärsblad i Paradiset
Boken utforskar teman kring natur och livets cykler genom en poetisk och reflekterande lins.
Boken utforskar teman kring natur och livets cykler genom en poetisk och reflekterande lins.
REA-pris150 kr

Trollhättans Bok & media
Finland framställdt i teckningar - Zacharias Topelius skrifter XII
Verket innehåller teckningar och skrifter som belyser Finland, med inslag av historisk och kulturell kontext.
Verket innehåller teckningar och skrifter som belyser Finland, med inslag av historisk och kulturell kontext.
REA-pris245 kr
Mingus bok- och skivbutik
Vinterfiske
Vinterfiske bjuder på lyriska skildringar som väver samman folksagor och dramatik. Exemplaret är i normalt antikvariskt skick med lagernött omslag.
Vinterfiske bjuder på lyriska skildringar som väver samman folksagor och dramatik. Exemplaret är i normalt antikvariskt skick med lagernött omslag.
REA-pris70 kr

Knorrens antikvariat
Mörkret, det börjar, glansen, den varar
En kort och koncentrerad text som utforskar teman relaterade till mörker och ljus i en kompakt form.
En kort och koncentrerad text som utforskar teman relaterade till mörker och ljus i en kompakt form.
REA-pris85 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fem pjäser för amatörteaterbruk
Boken innehåller pjäser avsedda för amatörteater, anpassade efter cirklarnas behov.
Boken innehåller pjäser avsedda för amatörteater, anpassade efter cirklarnas behov.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Smekningar längs bergväggen. Dikter
Diktsamling med fem vinjetter som utforskar känslor och naturens skönhet. Boken är utgiven i inbundet format med skyddsomslag.
Diktsamling med fem vinjetter som utforskar känslor och naturens skönhet. Boken är utgiven i inbundet format med skyddsomslag.
REA-pris85 kr

Knorrens antikvariat
Ca$ual
Boken utforskar teman kring samtidens kultur och identitet genom en svensk text.
Boken utforskar teman kring samtidens kultur och identitet genom en svensk text.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
En hyllning till den vilda mumien
Dyk ner i den egyptiske poetens värld, där barndomens landskap möter historiens grymma realiteter. En samling av fängelsedikter som utforskar lyrikens djup och dynamik.
Dyk ner i den egyptiske poetens värld, där barndomens landskap möter historiens grymma realiteter. En samling av fängelsedikter som utforskar lyrikens djup och dynamik.
REA-pris170 kr

Mingus bok- och skivbutik
Generation 27! Tio spanska poeter
En samling av spanska poeter från perioden 1921-1936, som representerar en litterär guldålder. Innehåller urval och tolkningar av framstående verk. Illustrerad och i mycket fint skick.
En samling av spanska poeter från perioden 1921-1936, som representerar en litterär guldålder. Innehåller urval och tolkningar av framstående verk. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris160 kr

Mingus bok- och skivbutik
Blandade röster är de bästa rösterna. Dikter
Diktsamling med varierande röster och teman, illustrerad med bilder. Inbunden med skyddsomslag, 66 sidor.
Diktsamling med varierande röster och teman, illustrerad med bilder. Inbunden med skyddsomslag, 66 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 2023
Samling av lyrik och recensioner med fokus på samtida poeter och deras verk. Bunden i häftad form, 78 sidor.
Samling av lyrik och recensioner med fokus på samtida poeter och deras verk. Bunden i häftad form, 78 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
CV
En humoristisk och lyrisk betraktelse över livet och dess absurditeter. Boken bjuder på en lekfull twist kring konsten att skriva ett CV. Häftad, 47 sidor.
En humoristisk och lyrisk betraktelse över livet och dess absurditeter. Boken bjuder på en lekfull twist kring konsten att skriva ett CV. Häftad, 47 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Från vinter till vinter
Diktsamling som utforskar mörker och glädje, åldrande och minnen. En personlig och stilistisk resa genom livets svårigheter och skönhet.
Diktsamling som utforskar mörker och glädje, åldrande och minnen. En personlig och stilistisk resa genom livets svårigheter och skönhet.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gunnlaug Ormstungas saga
En samling av nordiska folksagor som utforskar mytologi och traditioner. Utgiven i 1966, med 47 sidor i häftad form.
En samling av nordiska folksagor som utforskar mytologi och traditioner. Utgiven i 1966, med 47 sidor i häftad form.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
En mörk blå redovisning
Dramatik och lyrik i en mörk och fängslande berättelse. En utmanande läsning som bjuder på djupa känslor och tankar.
Dramatik och lyrik i en mörk och fängslande berättelse. En utmanande läsning som bjuder på djupa känslor och tankar.
REA-pris90 kr
